Plugins - - en to fr translation catalogue (311 entries)

en: We strongly suggest keeping double opt-in enabled. Disabling double opt-in may affect your GDPR compliance.
fr: Nous vous suggérons fortement de laisser l'option double opt-in activée. La désactivation de l'option double opt-in peut affecter votre conformité au RGPD.

en: Submitting...
fr: Envoi en cours…

en: Resource does not exist.
fr: La ressource n'existe pas.

en: Form saved.
fr: Formulaire sauvegardé.

en: Checkout for WooCommerce: After customer info
fr: Commande WooCommerce : après les infos clients

en: Checkout for WooCommerce: After account info
fr: Commande WooCommerce : après les infos de compte

en: Checkout for WooCommerce: Before complete order button
fr: Commande WooCommerce : avant le bouton de validation de la commande

en: Privacy-friendly analytics plugin that does not use any external services.
fr: Extension soucieuse de la confidentialité qui n’utilise aucun service externe.

en: After email field
fr: Après le champ email

en: Loading... Please wait.
fr: Chargement... Veuillez patienter.

note: Plugin Name of the plugin
en: MC4WP: Mailchimp for WordPress
fr: MC4WP : Mailchimp pour WordPress

en: This is a premium feature. Please upgrade to Mailchimp for WordPress Premium to be able to use it.
fr: Il s'agit d'une fonctionnalité premium. Veuillez passer à Mailchimp for WordPress Premium pour pouvoir l'utiliser.

en: The given value does not look like a valid Mailchimp API key.
fr: La valeur donnée ne semble pas être une clé API Mailchimp valide.

en: Separate multiple values with a comma.
fr: Séparez plusieurs valeurs par une virgule.

en: The listed tags will be applied to all subscribers added or updated by this form.
fr: Les étiquettes listées seront appliquées à tous les nouveaux abonnés ajoutés par ce formulaire.

en: Example: My tag, another tag
fr: Exemple : Mon étiquette, une autre étiquette

en: Subscriber tags
fr: Étiquettes de l'abonné

en: Not installed
fr: Pas installé

en: Inactive
fr: Inactif

en: Active
fr: Actif

en: After order notes
fr: Notes d'après commande

en: You defined your Mailchimp API key using the <code>MC4WP_API_KEY</code> constant.
fr: Vous avez défini votre clé d'API Mailchimp en utilisant la constante <code>MC4WP_API_KEY</code>.

en: Link to your terms & conditions page
fr: Lien vers votre page de termes et conditions

en: Agree to terms
fr: Accepter les conditions

en: I have read and agree to the terms & conditions
fr: J'ai lu et accepte les termes et les conditions

en: <strong>Warning: </strong> enabling this may affect your <a href="%s">GDPR compliance</a>.
fr: <strong> Avertissement: </strong> l´activation de cette option risque d´affecter votre <a href="%s"> conformité au règlement RGPD </a>.

en: Select "yes" if you want to subscribe people without asking them explicitly.
fr: Choisissez "oui" si vous voulez que les gens s'abonnent sans leur demander explicitement.

en: (recommended)
fr: (recommandé)

en: The form may look slightly different than this when shown in a post, page or widget area.
fr: Le formulaire peut sembler légèrement différent de celui présenté dans une publication, une page ou un widget.

en: Form code
fr: Code du formulaire

en: Add-ons
fr: Modules

en: Your "subscribed" message will not show when redirecting to another page, so make sure to let your visitors know they were successfully subscribed.
fr: Votre message “abonné” ne s´affichera pas lors de la redirection vers une autre page. Veuillez donc informer vos visiteurs qu´ils ont bien été abonnés.

en: Super flexible forms using native HTML. Just like Mailchimp for WordPress forms but for other purposes, like a contact form.
fr: Formulaires super flexibles utilisant du HTML natif. Tout comme les formulaires Mailchimp for WordPress mais à d'autres fins, comme un formulaire de contact.

en: Pop-ups or boxes that slide-in with a newsletter sign-up form. A sure-fire way to grow your email lists.
fr: Fenêtres contextuelles ou boîtes qui se glissent dans le formulaire d'inscription à la newsletter. Une façon infaillible d'accroître vos listes de diffusion.

en: Other plugins by ibericode
fr: Les autres extensions par ibericode

en: Select a Mailchimp list
fr: Choisissez une liste MailChimp

note: translators: %s links to the Gravity Forms overview page
en: To integrate with Gravity Forms, add the "Mailchimp for WordPress" field to <a href="%s">one of your Gravity Forms forms</a>.
fr: Pour intégrer avec Gravity Forms, ajoutez le champ "Mailchimp for WordPress" à <a href="%s">un de vos formulaire Gravity Forms</a>.

en: Leave this field empty if you're human:
fr: Laissez ce champ vide si vous êtes humain :

en: Showing the first 20 choices.<br> All %d choices will be displayed when viewing the form.
fr: Affichage des 20 premiers choix.<br> Tous les %d choix seront affichés quand le formulaire sera visualisé.

en: (empty)
fr: (vide)

en: Sign-up checkbox
fr: Case à cocher d'inscription

en: Set your sign-up label text and whether it should be pre-checked.
fr: Définissez le texte de votre libellé d’inscription et indiquez s’il doit être préalablement vérifié.

en: Mailchimp list
fr: Liste MailChimp

en: Select the Mailchimp list to subscribe to.
fr: Sélectionnez la liste MailChimp à laquelle vous inscrire.

en: Sign-up to our newsletter?
fr: Voulez-vous vous abonner à notre newsletter ?

en: Use this integration by adding the "Mailchimp" field to <a href="%s">your WPForms forms</a>.
fr: Utilisez cette intégration en ajoutant le champ "Mailchimp" à vos <a href="%s">formulaires WPForms</a>.

en: Looks like your server is blocked by Mailchimp's firewall. Please contact Mailchimp support and include the following reference number: %s
fr: On dirait que votre serveur est bloqué par le pare-feu de Mailchimp. Veuillez contacter le support de Mailchimp en indiquant le numéro de référence suivant : %s

en: Failed to renew your lists. An error occured.
fr: Impossible de renouveler vos listes. Une erreur est survenue.

en: Mailchimp opt-in
fr: MailChimp contrôle de consentement

en: To integrate with Ninja Forms, add the "Mailchimp" action to <a href="%s">one of your Ninja Forms forms</a>.
fr: Pour intégrer à Ninja Forms, ajouter l'action "MailChimp" à <a href="%s">un de vos formulaire Ninja Forms</a>.

en: Greyed out integrations will become available after installing & activating the corresponding plugin.
fr: Les intégrations grisées deviennent disponibles après l'installation et l'activation de l'extension correspondante.

en: Determines what events should be written to <a href="%s">the debug log</a> (see below).
fr: Détermine quels événements doivent être enregistrés dans <a href="%s">les traces de mise au point</a> (voir ci-dessous)

en: Everything
fr: Tout

en: Errors & warnings only
fr: Erreurs et Avertissements seulement

en: Logging
fr: Journalisation

en: Miscellaneous settings
fr: Réglages divers

en: Value
fr: Valeur

en: Field type
fr: Type de champ

en: Are you sure you want to disable double opt-in?
fr: Etes-vous sûr de vouloir désactiver la double validation ?

en: Dismiss this notice.
fr: Fermez cette notification

en: If you do, please <a href="%s">leave us a 5★ rating on WordPress.org</a>. It would be of great help to us.
fr: Si c'est le cas, merci de nous <a href="%s">noter 5★ sur WordPress.org</a>. Cela nous aiderait beaucoup.

en: You've been using Mailchimp for WordPress for some time now; we hope you love it!
fr: Vous utilisez MailChimp pour WordPress depuis un certain temps maintenant. Nous espérons que vous l‘aimez !

en: <a href="%1$s">Upgrade to Mailchimp for WordPress Premium</a> or <a href="%2$s">read more about Mailchimp's E-Commerce features</a>.
fr: <a href="%1$s"> Mettre à niveau vers Mailchimp pour WordPress Premium </a> ou <a href="%2$s"> en savoir plus sur les fonctionnalités E-Commerce de Mailchimp</a>.

en: Do you want to track all WooCommerce orders in Mailchimp so you can send emails based on the purchase activity of your subscribers?
fr: Voulez-vous suivre toutes les commandes de WooCommerce dans MailChimp afin que vous puissiez envoyer des emails en fonction de l'activité d'achat de vos abonnés?

en: Done! Mailchimp lists renewed.
fr: Terminé! Les listes MailChimp sont renouvelées.

en: Fetching Mailchimp lists
fr: Récupérer les listes MailChimp

en: Mailchimp returned the following error:
fr: MailChimp a retourné l’erreur suivante :

en: Here's some info on solving common connectivity issues.
fr: Voici quelques informations sur les problèmes de connectivité courants

en: Error connecting to Mailchimp:
fr: Erreur de connexion à MailChimp

en: Checked
fr: Coché

en: Unchecked
fr: Décoché

en: Right of Element
fr: A Droite de l’Élément

en: Below Element
fr: Au dessous de l’élément

en: Above Element
fr: Au dessus de l’élément

en: Left of Element
fr: A gauche de l’élément

en: To integrate with Ninja Forms, add the "Mailchimp" field to your Ninja Forms forms.
fr: Intégrer avec Ninja Forms, ajouter le champ "MailChimp" dans votre formulaire Ninja Forms

en: The text that shows when an existing subscriber is updated.
fr: Le texte qui apparaît quand un abonné est mis à jour.

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Data from a cookie.
fr: Données provenant d'un cookie.

en: List fields
fr: Liste des champs

en: Interest categories
fr: Catégories d'intérêts

en: Form fields
fr: Champs de formulaire

en: Choose a field to add to the form
fr: Choisissez un champ à ajouter au formulaire

en: Thank you, your records have been updated!
fr: Merci, vos enregistrements ont été mis à jour !

en: Please ensure %1$s has the proper <a href="%2$s">file permissions</a>.
fr: Merci de vérifier que %s possèdent les bons <a href="%s">droits de fichier</a>.

en: Log file is not writable.
fr: Le fichier de traces n'est pas accessible en écriture.

en: Remove
fr: Retirer

en: Preselect
fr: Pré-sélection

en: Optional
fr: Optionnel

en: To get started with Mailchimp for WordPress, please <a href="%s">enter your Mailchimp API key on the settings page of the plugin</a>.
fr: Pour commencer avec MailChimp pour WordPress, <a href="%s"> entrez votre clé API MailChimp sur la page de configuration du plugin </a>.

en: Before submit button
fr: Avant le bouton de soumission

en: Position
fr: Poste

en: After customer details
fr: Après le détail des informations client

en: After shipping details
fr: Après le détail des informations d'expédition

en: Property of the current page or post.
fr: Propriété de la page ou de l’article actuel

en: When offering a list choice, this is the text that shows when no lists were selected.
fr: Quand une liste de choix est proposée, c'est ce texte qui s'affiche quand aucune liste n'a été sélectionnée.

en: No list selected
fr: Aucune liste sélectionnée

en: Select the form to show
fr: Choisissez le formulaire à afficher

en: Right now, the plugin is configured to only log errors and warnings.
fr: Actuellement, cette extension est configurée pour ne tracer que les erreurs et les avertissements.

en: Text to prefill this field with.
fr: Libellé utilisé pour remplir ce champ.

en: Text to show when field has no value.
fr: Texte à afficher lorsque le champ n'est pas renseigné.

en: Empty Log
fr: Vider les traces

en: Nothing here. Which means there are no errors!
fr: Rien ici. Ce qui signifie qu'il n'y a pas d'erreurs!

en: Filter..
fr: Filtrer..

en: Debug Log
fr: Journal de débogage

en: This field is marked as required in Mailchimp.
fr: Ce champ est obligatoire dans MailChimp.

en: Log successfully emptied.
fr: Traces vidées avec succès.

en: Other
fr: Divers

en: Other Settings
fr: Autres paramètres

en: Subscribe to our newsletter.
fr: Abonnez-vous à notre lettre d'informations.

en: Found a bug? Please <a href="%s">open an issue on GitHub</a>.
fr: Vous avez trouvé un bug ? <a href="%s">ouvrez un ticket sur GitHub</a>.

en: Are you enjoying this plugin? The Premium add-on unlocks several powerful features. <a href="%s">Find out about all benefits now</a>.
fr: Vous appréciez cette extension ? Le complément Premium déverrouille plusieurs fonctionnalités puissantes. <a href="%s">Découvrez tous les avantages maintenant</a>.

en: Do you want to create more than one form? Our Premium add-on does just that! <a href="%s">Have a look at all Premium benefits</a>.
fr: Vous voulez créer plus d’un formulaire ? Notre add-on Premium fait exactement ça ! <a href="%s">Jetez un œil à tous les avantages Premium</a>.

en: Do you want translated forms for all of your languages? <a href="%s">Try Mailchimp for WordPress Premium</a>, which does just that plus more.
fr: Voulez-vous des formulaires traduits pour toutes vos langues ? <a href="%s"> Essayez MailChimp Premium pour WordPress </a>, qui fait plus que ça.

en: Upgrade to Premium
fr: Passez à la version Premium

en: Increased conversions? <a href="%s">Mailchimp for WordPress Premium</a> submits forms without reloading the entire page, resulting in a much better experience for your visitors.
fr: Conversions accrues ? <a href="%s">MailChimp pour WordPress Premium</a> soumet des formulaires sans recharger la page entière, ce qui sera beaucoup plus appréciable pour vos visiteurs.

en: Be notified whenever someone subscribes? <a href="%s">Mailchimp for WordPress Premium</a> allows you to set up email notifications for your forms.
fr: Être averti quand quelqu’un s’inscrit ? <a href="%s"> MailChimp pour WordPress Premium </a> vous permet de configurer des notifications par courrier électronique pour vos formulaires.

en: Want to customize the style of your form? <a href="%s">Try our Styles Builder</a> & edit the look of your forms with just a few clicks.
fr: Vous voulez personnaliser le style de votre formulaire ? <a href="%s"> Essayez notre «Style Builder» </a> et modifiez l’apparence de vos formulaires en quelques clics.

en: If your answer can not be found in the resources listed above, please use the <a href="%s">support forums on WordPress.org</a>.
fr: Si vous ne trouvez pas de réponse dans les ressources ci-dessus, utilisez les <a href="%s">forums de support sur WordPress.org</a>.

en: Frequently Asked Questions
fr: Foire Aux Questions

en: Knowledge Base
fr: Base de connaissances

en: We have some resources available to help you in the right direction.
fr: Nous avons des ressources disponibles pour vous guider.

en: Click on the name of an integration to edit all settings specific to that integration.
fr: Cliquez sur le nom d'une intégration pour éditer les paramètres spécifiques à cette intégration.

en: The table below shows all available integrations.
fr: Le tableau ci-dessous affiche toutes les intégrations disponibles.

en: Form
fr: Formulaire

en: ZIP
fr: Code postal

en: State
fr: État

en: Street Address
fr: Nom de la rue

en: Radio buttons
fr: Boutons radio

en: No available fields. Did you select a Mailchimp list in the form settings?
fr: Aucun champ disponible. Avez-vous sélectionné une liste MailChimp dans le formulaire de configuration ?

en: Max
fr: Max.

en: Min
fr: Min.

en: This field will allow your visitors to choose a list to subscribe to.
fr: Ce champ permettra à vos visiteurs de choisir une liste à laquelle il souhaite s'inscrire.

en: Is this field required?
fr: Ce champ est-il obligatoire ?

en: This field will allow your visitors to choose whether they would like to subscribe or unsubscribe
fr: Ce champ permettra à vos visiteurs de choisir s'ils souhaitent s'abonner ou se désinscrire

en: Form action
fr: Action de formulaire

en: Field label
fr: Titre du champ

en: Dropdown
fr: Liste déroulante

en: Default Value
fr: Valeur par défault

en: Country
fr: Pays

en: Close
fr: Fermer

en: Choice type
fr: Type de choix

en: Choices
fr: Choix

en: City
fr: Ville

note: Description of the plugin
en: Mailchimp for WordPress by ibericode. Adds various highly effective sign-up methods to your site.
fr: MailChimp pour WordPress d'ibericode. Ajoutez de nombreuses méthodes de souscription à votre site

en: Order #%d
fr: Commande #%d

en: To get a custom integration to work, include the following HTML in the form you are trying to integrate with.
fr: Pour faire fonctionner une intégration personnalisée, ajouter le code HTML suivant dans le formulaire que vous êtes en train de fabriquer.

en: To integrate with Contact Form 7, configure the settings below and then add %s to your CF7 form mark-up.
fr: Pour utiliser avec Contact Form 7, configurez les paramètres ci-dessous, puis ajoutez %s à votre structure de formulaire CF7.

en: Edit this list in Mailchimp
fr: Éditez cette liste dans MailChimp

en: Subscribers
fr: Abonnés

en: List Name
fr: Nom de liste

en: The table below shows your Mailchimp lists and their details. If you just applied changes to your Mailchimp lists, please use the following button to renew the cached lists configuration.
fr: Le tableau ci-dessous affiche vos listes MailChimp et leurs détails. Si vous venez d'appliquer des modifications à vos listes MailChimp, veuillez utiliser le bouton suivant pour renouveler la configuration des listes mises en cache.

en: Your Mailchimp Account
fr: Votre compte MailChimp

en: This is what we track.
fr: Voici ce que nous traçons.

en: Allow us to anonymously track how this plugin is used to help us make it better fit your needs.
fr: Autorisez nous à tracer d'une manière anonyme l'utilisation de cette extension pour nous aider à l'améliorer selon vos besoins.

en: Configure this integration
fr: Configurez cette intégration

en: Name
fr: Nom

en: Please ensure you <a href="%1$s">configure the plugin to send all required fields</a> or <a href="%2$s">log into your Mailchimp account</a> and make sure only the email & name fields are marked as required fields for the selected list(s).
fr: Assurez-vous de <a href="%s">configurer l'extension pour envoyer tous les champs obligatoires</a> ou <a href="%s">connectez-vous à votre compte MailChimp</a> et assurez-vous que seuls les champs e-mail & nom sont marqués comme obligatoires pour la(les) liste(s) sélectionnées(s).

en: The selected Mailchimp lists require non-default fields, which may prevent this integration from working.
fr: Les listes Mailchimp sélectionnées nécessitent des champs non définis par défaut, ce qui peut empêcher cette intégration de fonctionner.

en: Select "yes" if the checkbox should be pre-checked.
fr: Sélectionnez "oui" si vous voulez que la case soit pré-cochée.

en: Implicit?
fr: Implicite ?

en: Enable the %s integration? This will add a sign-up checkbox to the form.
fr: Activer l’intégration %s ? Cela ajoutera une case Inscription au formulaire

en: Enabled?
fr: Activée ?

en: %s integration
fr: Intégration %s

en: Integrations
fr: Intégrations

en: Form behaviour
fr: Comportement du formulaire

en: What does this do?
fr: Qu’est-ce que cela fait ?

en: Select "no" if you want to add the selected interests to any previously selected interests when updating a subscriber.
fr: Sélectionnez "non" si vous souhaitez ajouter les centres d'intérêts sélectionnés à tous les centres d'intérêts précédemment sélectionnés lors de la mise à jour d'un abonné.

en: Select "yes" if you want to update existing subscribers with the data that is sent.
fr: Sélectionnez «oui» si vous souhaitez mettre à jour la liste des abonnés avec les données envoyées.

en: Use double opt-in?
fr: Utiliser le double consentement ?

en: Mailchimp specific settings
fr: Paramétrages spécifiques de MailChimp

en: Form Messages
fr: Messages du formulaire

en: Enter the HTML code for your form fields..
fr: Saisissez le code HTML pour vos champs de formulaire..

en: Form Fields
fr: Champs du formulaire

en: Form variables
fr: Variables de formulaire

en: Form Style
fr: Style du formulaire

en: Form Appearance
fr: Apparence du formulaire

en: Form Themes
fr: Thèmes du formulaire

en: Basic
fr: Basique

en: Inherit from %s theme
fr: Hériter du thème %s

en: Add dynamic form variable
fr: Ajouter une variable dynamique de formulaire

en: Click the following button to have Mailchimp for WordPress pick up on your changes.
fr: Cliquez sur le bouton suivant pour que MailChimp pour WordPress reprenne vos modifications.

en: Edit list fields for
fr: Éditez les champs de la liste pour

en: Clicking the following links will take you to the right screen.
fr: Cliquez sur les liens suivants pour passer à droite de l'écran.

en: Add list fields to any of your selected lists.
fr: Ajoutez les champs dans les listes sélectionnées.

en: Log in to your Mailchimp account.
fr: Connectez-vous à votre compte MailChimp.

en: Here's how:
fr: Voici comment :

en: To add more fields to your form, you will need to create those fields in Mailchimp first.
fr: Pour ajouter plus de champs dans votre formulaire, vous devrez créer au préalable ces champs dans MailChimp.

en: Add more fields
fr: Ajouter de nouveaux champs

en: Enter the title of your sign-up form
fr: Entrez le titre de votre formulaire d'inscription

en: Enter form title here
fr: Entrez le titre du formulaire ici

en: Edit Form
fr: Modifier le formulaire

en: You are here:
fr: Vous êtes ici :

en: Appearance
fr: Apparence

en: Fields
fr: Champs

en: No lists found. Did you <a href="%s">connect with Mailchimp</a>?
fr: Aucune liste trouvée. Êtes-vous <a href="%s">connecté à MailChimp</a> ?

en: To which Mailchimp lists should this form subscribe?
fr: A quelles listes MailChimp devrait être rattaché ce formulaire ?

en: Enter your form title..
fr: Entrez le titre de ce formulaire...

en: What is the name of this form?
fr: Quel est le nom de ce formulaire ?

en: Add new form
fr: Ajouter un nouveau formulaire

en: There is no form with ID %d, perhaps it was deleted?
fr: Aucun formulaire avec l’ID %d trouvé, peut-être qu’il a été supprimé ?

en: The property of the currently logged-in user.
fr: La propriété de l'utilisateur connecté.

en: The visitor's IP address. Example: %s.
fr: L'adresse IP du visiteur. Exemple : %s.

en: The site's language. Example: %s.
fr: La langue du site. Exemple : %s.

en: The current time. Example: %s.
fr: L’heure courante. Exemple : %s.

en: The current date. Example: %s.
fr: La date courante. Exemple : %s.

en: The path of the page.
fr: Le chemin de la page.

en: The URL of the page.
fr: L’adresse de la page

en: The email address of the current visitor (if known).
fr: L'adresse email du visiteur actuel (si connue).

en: Data from the URL or a submitted form.
fr: Données de l'URL ou d'un formulaire envoyé.

en: Form preview
fr: Prévisualisation du formulaire

en: Go back
fr: Retour

en: Form not found.
fr: Formulaire introuvable

en: Default sign-up form
fr: Formulaire d'inscription par défaut

en: Once a month
fr: Une fois par mois

en: Success! The cached configuration for your Mailchimp lists has been renewed.
fr: Bravo! La configuration en cache de vos listes MailChimp a été renouvelée.

en: Please select at least one list.
fr: SVP, sélectionnez au moins une liste

en: The API key for connecting with your Mailchimp account.
fr: la clé API pour la connexion à votre compte MailChimp

en: Status
fr: Statut

en: Usage Tracking
fr: Suivi d'utilisation

note: Plugin URI of the plugin
en: https://www.mc4wp.com/#utm_source=wp-plugin&utm_medium=mailchimp-for-wp&utm_campaign=plugins-page
fr: https://mc4wp.com/#utm_source=wp-plugin&utm_medium=mailchimp-for-wp&utm_campaign=plugins-page

en: Looking for help?
fr: Besoin d’aide ?

en: This plugin is not developed by or affiliated with Mailchimp in any way.
fr: Ce plugin n'est aucunement développé ou affilié à la marque MailChimp déposée par le groupe "The Rocket Science".

note: translators: %s links to the WordPress.org translation project
en: Mailchimp for WordPress is in need of translations. Is the plugin not translated in your language or do you spot errors with the current translations? Helping out is easy! Please <a href="%s">help translate the plugin using your WordPress.org account</a>.
fr: MailChimp for WordPress a besoin de traductions. Le plugin n'est pas traduit dans votre langue ou vous avez localisé des erreurs dans la traduction? Nous aider est facile! Rendez vous sur <a href="%s">le site de traduction du projet et cliquez sur "help translate"</a>

en: Add to form
fr: Ajouter au formulaire

en: Wrap in paragraph tags?
fr: Créer automatiquement les paragraphes

en: Placeholder
fr: Texte par défaut

en: List choice
fr: Liste de choix

en: Submit button
fr: Bouton d'envoi

en: Replaced with the number of subscribers on the selected list(s)
fr: Remplacé par le nombre d'abonnés des listes sélectionnées

en: Replaced with the form response (error or success messages).
fr: Remplacer avec un message de réponse (message d'erreur ou de réussite).

en: This allows you to personalise your form or response messages.
fr: Cela vous permet de personnaliser votre formulaire ou les messages de réponse.

en: The following list of variables can be used to <a href="%s">add some dynamic content to your form or success and error messages</a>.
fr: La liste suivante de variables peut servir à <a href="%s">ajouter des contenus dynamiques dans votre formulaire ainsi que des messages de validation/d'erreur.</a>

en: HTML tags like %s are allowed in the message fields.
fr: Les balises HTML telles que %s sont autorisées dans les messages.

en: When using the unsubscribe method, this is the text that shows when the given email address is not on the selected list(s).
fr: Quand vous utilisez la méthode Désabonnement, c'est ce texte qui s'affiche quand l'adresse email n'est pas dans  la ou les liste(s) sélectionnée(s).

en: Not subscribed
fr: Non inscrit

en: When using the unsubscribe method, this is the text that shows when the given email address is successfully unsubscribed from the selected list(s).
fr: Quand vous utilisez la méthode Désabonnement, c'est ce texte qui s'affiche quand l'adresse email est désabonnée de la ou les liste(s) sélectionnée(s).

en: Unsubscribed
fr: Désabonné

en: The text that shows when a general error occured.
fr: Le texte qui apparaît quand une erreur général apparait.

en: General error
fr: Erreur générale

en: The text that shows when the given email is already subscribed to the selected list(s).
fr: Le texte qui apparaît quand l'adresse email donnée est déjà inscrite dans la liste ou les listes choisie(s).

en: Already subscribed
fr: Déjà inscrit

en: The text that shows when a required field for the selected list(s) is missing.
fr: Le texte qui apparaît quand  un champ demandé dans la liste ou les listes choisie(s) est manquant.

en: Required field missing
fr: Champ obligatoire manquant

en: The text that shows when an invalid email address is given.
fr: Le texte qui apparaît quand une adresse email invalide est donnée.

en: Invalid email address
fr: Adresse email invalide

en: The text that shows when an email address is successfully subscribed to the selected list(s).
fr: Le texte qui apparaît quand l'adresse email est bien inscrite dans la liste ou les listes choisie(s).

en: Successfully subscribed
fr: Inscription réussie

en: Leave empty or enter <code>0</code> for no redirect. Otherwise, use complete (absolute) URLs, including <code>http://</code>.
fr: Laisser vide ou entrer <code>0</code> pour ne pas rediriger. Autrement, utiliser des liens complets (absolus), en incluant <code>http://</code>.

en: Example: %s
fr: Exemple : %s

en: Redirect to URL after successful sign-ups
fr: Redirection vers une URL après une inscription réussite.

en: Select "yes" to hide the form fields after a successful sign-up.
fr: Sélectionnez "oui" afin de cacher les champs du formulaire après un enregistrement réussi.

en: Hide form after a successful sign-up?
fr: Voulez-vous cacher le formulaire après un enregistrement réussi ?

en: Replace interest groups?
fr: Remplacer les groupes d'intérêt

en: Update existing subscribers?
fr: Mise à jour des données des internautes déjà inscrits ?

en: Use the shortcode %s to display this form inside a post, page or text widget.
fr: Utilisez le shortcode %s pour afficher ce formulaire dans vos billet, page ou widget avec texte.

en: Select the list(s) to which people who submit this form should be subscribed.
fr: Sélectionnez la liste(s) à laquelle, les utilisateurs seront inscrits une fois le formulaire validé.

en: Lists this form subscribes to
fr: répertorier ce formulaire, souscrivez à

en: If you want to load some default CSS styles, select "basic formatting styles" or choose one of the color themes
fr: Si vous voulez charger un style CSS par défaut, selectionnez "styles de formatage basiques" ou choisissez un des thèmes couleurs.

en: Dark Theme
fr: Thème sombre

en: Blue Theme
fr: Thème bleu

en: Green Theme
fr: Thème vert

en: Red Theme
fr: Thème rouge

en: Light Theme
fr: Thème léger

en: After billing details
fr: Après les informations de facturation

en: Select "yes" if the checkbox appears in a weird place.
fr: Sélectionnez "oui" si la case à cocher apparaît à un endroit bizarre.

en: Load some default CSS?
fr: Chargement de CSS par défaut ?

en: Pre-check the checkbox?
fr: Pré-sélection des cases à cocher ?

en: HTML tags like %s are allowed in the label text.
fr: Les balises HTML telles que %s sont autorisées dans le texte de l'étiquette.

en: Checkbox label text
fr: Texte de la case à cocher

en: Select "yes" if you want people to confirm their email address before being subscribed (recommended)
fr: Sélectionnez "oui" si vous souhaitez que vos membres soient obligés de confirmer leur email après s’être inscrit (recommandé)

en: Double opt-in?
fr: Double opt-in (validation de l'adresse du destinataire par e-mail) ?

en: Select the list(s) to which people who check the checkbox should be subscribed.
fr: Sélectionnez les listes auxquelles les utilisateurs qui cochent la case seront inscrits.

en: No lists found, <a href="%s">are you connected to Mailchimp</a>?
fr: Aucune liste trouvée, <a href="%s">êtes-vous connecté à MaiChimp</a> ?

en: Mailchimp Lists
fr: Listes MailChimp

en: A total of %d lists were found in your Mailchimp account.
fr: Un total de %d listes ont été trouvées dans votre compte MailChimp.

en: No lists were found in your Mailchimp account
fr: Nous n'avons pas trouvé de liste dans votre compte MailChimp

en: Renew Mailchimp lists
fr: Rafraîchir les listes MailChimp

en: Get your API key here.
fr: Récupérez votre clé API ici.

en: Your Mailchimp API key
fr: Votre clé API MailChimp

en: API Key
fr: Clé de l’API

en: NOT CONNECTED
fr: NON CONNECTÉ

en: CONNECTED
fr: CONNECTÉ

en: API Settings
fr: Paramètres de l'API

en: Mailchimp for WordPress
fr: MailChimp pour WordPress

en: No
fr: Non

en: Yes
fr: Oui

en: Given email address is not subscribed.
fr: L'adresse email indiquée ne fait pas partie de nos abonnés

en: You were successfully unsubscribed.
fr: Vous avez été désabonné avec succès.

en: Please fill in the required fields.
fr: Veuillez remplir les champs obligatoires.

en: Given email address is already subscribed, thank you!
fr: Cette adresse de courrier électronique est déjà inscrite, merci !

en: Please provide a valid email address.
fr: Veuillez fournir une adresse email valide.

en: Oops. Something went wrong. Please try again later.
fr: Oups, une erreur s'est produite. Veuillez réessayer plus-tard

en: Thank you, your sign-up request was successful! Please check your email inbox to confirm.
fr: Merci, votre enregistrement est un succès ! Veuillez vérifier votre boite e-mail.

en: Sign me up for the newsletter!
fr: Inscrivez-vous pour recevoir notre lettre d'information !

en: Sign up
fr: Abonnez-vous

en: Your email address
fr: Votre adresse de courrier électronique

en: You can edit your sign-up form in the <a href="%s">Mailchimp for WordPress form settings</a>.
fr: Vous pouvez éditer votre propre formulaire d'abonnement dans les paramètres des formulaires de <a href="%s">MailChimp pour WordPress</a>.

en: Title:
fr: Titre :

en: Newsletter
fr: Lettre d'information

en: Displays your Mailchimp for WordPress sign-up form
fr: Affiche votre formulaire d'inscription de "MailChimp pour WordPress"

en: Mailchimp Sign-Up Form
fr: Formulaire d’enregistrement à MailChimp

en: Email address
fr: Adresse de courrier électronique

en: Subscribe
fr: Abonnez-vous

en: Initial value
fr: Valeur initiale

en: Forms
fr: Formulaires

en: Form Settings
fr: Paramètres du formulaire

en: Checkboxes
fr: Cases à cocher

en: Mailchimp
fr: MailChimp

en: Mailchimp API Settings
fr: Paramètres de l'API MailChimp

en: Settings
fr: Paramètres
