Plugins - Solid Security – Password, Two Factor Authentication, and Brute Force - en to fr translation catalogue (1676 entries)

en: Allow & Continue
fr: Autoriser et continuer

en: Other plugins you have opted in:
fr: Autres extensions pour lesquelles vous avez opté :

en: Terms of Service
fr: Conditions d’utilisation

en: What permissions are being granted?
fr: Quelles autorisations sont accordées ?

en: Please select a reason
fr: Veuillez sélectionner une raison

en: Tell us more...
fr: Dites-nous en plus…

note: Translators: The user name and the plugin name.
en: Hi, %1$s! This is an invitation to help our StellarWP community.
    				If you opt-in, some data about your usage of %2$s and future StellarWP Products will be shared with our teams (so they can work their butts off to improve).
    				We will also share some helpful info on WordPress, and our products from time to time.
    				And if you skip this, that’s okay! Our products still work just fine.
fr: Bonjour, %1$s ! Ceci est une invitation à aider notre communauté StellarWP.
    				Si vous acceptez, certaines données concernant votre utilisation de %2$s et des futurs produits StellarWP seront partagées avec nos équipes (afin qu’elles puissent travailler à l’amélioration de nos produits).
    				Nous partagerons également des informations utiles sur WordPress et nos produits de temps en temps.
    				Et si vous passez outre, ce n’est pas grave ! Nos produits fonctionnent toujours très bien.

note: Translators: The plugin name.
en: We hope you love %s.
fr: Nous espérons que vous aimerez %s.

en: See which plugins you have opted in to tracking for
fr: Voir quels sont les extensions pour lesquels vous avez accepté le suivi

en: The plugin doesn’t work.
fr: L’extension ne fonctionne pas.

en: I need a specific feature it doesn’t provide.
fr: J’ai besoin d’une fonction spécifique qui n’est pas fournie.

en: I found a better plugin.
fr: J’ai trouvé une meilleure extension.

en: I couldn’t understand how to make it work.
fr: Je n’arrivais pas à comprendre comment la faire fonctionner.

en: We’d love to know why you’re leaving so we can improve our plugin.
fr: Nous aimerions savoir pourquoi vous nous quittez afin d’améliorer notre extension.

en: We’re sorry to see you go.
fr: Nous sommes désolés de vous voir partir.

en: If you opt-in, some data about your usage of this plugin and future StellarWP Products will be shared with our teams (so they can work their butts off to improve). We will also share some helpful info on WordPress, and our products from time to time. If you don't opt in, that's okay! Our products still work just fine.<br>[Read more about usage sharing](https://go.solidwp.com/opt-in-usage-sharing).
fr: Si vous acceptez, certaines données concernant votre utilisation de cette extension et des futurs produits StellarWP seront partagées avec nos équipes (afin qu’elles puissent travailler à l’amélioration de nos produits). Nous partagerons également des informations utiles sur WordPress et nos produits de temps en temps. Si vous n’acceptez pas, ce n’est pas grave ! Nos produits fonctionnent toujours très bien.<br>[En savoir plus sur le partage d’utilisation](https://go.solidwp.com/opt-in-usage-sharing).

en: Allow Data Sharing
fr: Autoriser le partage de données

en: Two-Factor Users
fr: Utilisateurs à deux facteurs

en: Configured Settings
fr: Réglages configurés

en: Active Features
fr: Fonctionnalités actives

en: Activated
fr: Activée

en: Initial Build
fr: Construction initiale

en: Basic
fr: Basique

en: Install Type
fr: Type d’installation

en: Help us improve Solid Security.
fr: Aidez-nous à améliorer Solid Security.

en: Solid Security Logo
fr: Logo Solid Security

en: Release lockouts from the Active Lockouts section of the Security -> Dashboard page.
fr: Libérez les verrouillages à partir de la section Verrouillages actifs de la page Sécurité -> Tableau de bord.

en: Sorry, releasing that lockout has failed
fr: Désolé, la libération de ce verrouillage a échoué

en: Sorry, that lockout was not found
fr: Désolé, ce verrouillage n’a pas été trouvé

en: Sorry, banning that lockout has failed
fr: Désolé, l’interdiction de ce verrouillage a échoué

en: Sorry, this lockout could not be banned
fr: Désolé, ce verrouillage n’a pas pu être interdit

en: Sorry, banning lockouts is not available
fr: Désolé, l’interdiction des verrouillages n’est pas disponible

en: Sorry, that lockout was not found.
fr: Désolé, ce verrouillage n’a pas été trouvé.

[ctx: block title]
en: Solid Security User Security Settings
fr: Réglages Solid Security de sécurité de l’utilisateur

en: Email sent
fr: E-mail envoyé

en: View in Patchstack
fr: Voir dans Patchstack

en: Manage Vulnerability
fr: Gérer la vulnérabilité

en: Two-Factor Not Available
fr: Deux facteurs non disponibles

en: You must enable JavaScript to manage Solid Security Settings.
fr: Vous devez activer JavaScript pour gérer les réglages de sécurité de Solid.

en: You must be logged in to post a comment.
fr: Vous devez être connecté(e) pour publier un commentaire.

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: Active
fr: Activée

en: Every %d Minutes
fr: Toutes les %d minutes

en: Every Minute
fr: Toutes les minutes

en: Reject passwords that have appeared in password breaches tracked by haveibeenpwned.com. This is a secure API call that does not transmit complete, unhashed passwords.
fr: Rejeter les mots de passe qui sont apparus dans les violations de mots de passe suivies par haveibeenpwned.com. Il s’agit d’un appel API sécurisé qui ne transmet pas de mots de passe complets et non hachés.

en: Manage Solid Security
fr: Gérer Solid Security

en: Require strong passwords approved by the WordPress password strength meter.
fr: Exigez des mots de passe forts approuvés par l’indicateur de complexité de WordPress.

en: This folder must be writable. For security reasons, we recommend you do not save logs in your website's root folder.
fr: Ce dossier doit être accessible en écriture. Pour des raisons de sécurité, nous vous recommandons de ne pas enregistrer les journaux dans le dossier racine de votre site.

en: Enter a list of IP addresses that should not be locked out by Solid Security.
fr: Saisissez une liste d’adresses IP qui ne doivent pas être bloquées par Solid Security.

en: Authorized IPs
fr: IP autorisées

en: Whenever an administrator user accesses the website, Solid Security will prevent their last used IP from being locked out for 24 hours.
fr: Lorsqu’un utilisateur administrateur accède au site, Solid Security empêchera le verrouillage de sa dernière adresse IP pendant 24 heures.

en: Display this message when an IP address has been locked out.
fr: Affichez ce message lorsqu’une adresse IP a été verrouillée.

en: IP Lockout Message
fr: Message de verrouillage d’IP

en: Permanently add a locked-out IP address to the “Ban Users” list after reaching the configured “Ban Threshold.”
fr: Ajoutez de façon permanente une adresse IP verrouillée à la liste des utilisateurs interdits après avoir atteint le « seuil d’interdiction » configuré

en: This path must be writable by WordPress. For security reasons, we recommend you do not include it in your website’s root folder.
fr: Ce chemin doit être accessible en écriture par WordPress. Pour des raisons de sécurité, nous vous recommandons de ne pas l’inclure dans le dossier racine de votre site.

en: Allow Solid Security to write to wp-config.php and .htaccess automatically. If this box is not checked, you will need to edit those files manually.
fr: Permettez à Solid Security d’écrire automatiquement dans les fichiers wp-config.php et .htaccess. Si cette case n’est pas cochée, vous devrez modifier ces fichiers manuellement.

en: Changes made here are applied globally throughout Solid Security’s settings. For example, the lockout settings and messages are used by all of Solid Security’s lockout features.
fr: Les changements apportés ici sont appliqués globalement à tous les réglages de Solid Security. Par exemple, les réglages et les messages de verrouillage sont utilisés par toutes les fonctions de verrouillage de Solid Security.

en: The number of minutes a firewall violation should be remembered.
fr: Nombre de minutes pendant lesquelles une violation du pare-feu doit être mémorisée.

en: Minutes to Remember (check period)
fr: Minutes à mémoriser (période de vérification)

en: The number of times a firewall rule can be triggered before an attacker will be locked out for an extended period of time.
fr: Nombre de fois qu’une règle de pare-feu peut être déclenchée avant qu’un attaquant ne soit bloqué pendant une période prolongée.

en: Max Firewall Violations Per IP address
fr: Nombre maximal de violations du pare-feu par adresse IP

en: Protect your site with firewall rules.
fr: Protégez votre site avec des règles de pare-feu.

en: For better security and optimized performance Solid Security is being loaded as an MU-Plugin. Run this tool to automatically remove the MU Plugin.
fr: Pour une meilleure sécurité et des performances optimisées, Solid Security est chargé en tant qu’extension indispensable (MU). Exécutez cet outil pour supprimer automatiquement l’extension.

en: Remove MU Plugin Loader
fr: Supprimer MU Plugin Loader

en: For better security and optimized performance Solid Security can be loaded as an MU-Plugin. Run this tool to automatically create the MU Plugin.
fr: Pour une meilleure sécurité et des performances optimisées, Solid Security peut être chargé en tant qu’extension indispensable (MU). Exécutez cet outil pour créer automatiquement l’extension.

en: Create MU Plugin Loader
fr: Créer un chargeur d’extension MU

en: The number of login attempts that can be made before an IP address is locked out of the system. Set to 0 to record bad login attempts without creating a lockout.
fr: Nombre de tentatives de connexion possibles avant qu’une adresse IP ne soit bloquée dans le système. La valeur 0 permet d’enregistrer les mauvaises tentatives de connexion sans créer de verrouillage.

en: Automatically lockout “admin” user
fr: Verrouillage automatique de l’utilisateur « admin »

en: You have been locked out of this site
fr: Vous avez été exclu de ce site

en: Remind User
fr: Rappel à l’utilisateur

note: translators: 1. User display name.
en: %s has administrator capabilities, but does not have Two-Factor enabled.
fr: %s a des capacités d’administrateur, mais n’a pas activé le double facteur.

en: Hi {{ $display_name }},
    			
    {{ $requester_display_name }} from {{ $site_title }} has asked that you set up Two Factor Authentication.
fr: Bonjour {{$display_name}},
    			
    {{$requester_display_name}} sur {{$site_title}} vous a demandé de configurer l’authentification à deux facteurs.

en: The requester’s WordPress display name.
fr: Le nom d’affichage WordPress du demandeur.

en: The requester’s WordPress username.
fr: Le nom d’utilisateur WordPress du demandeur.

en: Please Set Up Two Factor Authentication
fr: Veuillez configurer l’authentification à deux facteurs

en: The User Security Check module allows you to remind users to setup two-factor authentication for their accounts.
fr: Le module de contrôle de sécurité de l’utilisateur vous permet de rappeler aux utilisateurs de configurer l’authentification à deux facteurs pour leurs comptes.

en: Two-Factor Reminder Notice
fr: Notification de rappel à deux facteurs

en: There was a problem sending the E-Mail reminder. Please try again.
fr: Il y a eu un problème lors de l’envoi du rappel par e-mail. Veuillez réessayer.

note: translators: %1$s is the opening link tag, %2$s is the closing link tag.
en: %1$sLearn more about Two Factor Authentication%2$s.
fr: %1$sEn savoir plus sur l’authentification à deux facteurs%2$s.

en: With two-factor authentication enabled, after you submit your username and password, you will be asked for an additional authentication code to complete your login.
fr: L’activation de la double authentification améliore drastiquement la sécurité de votre compte utilisateur sur ce site. Ainsi, après la saisie de votre identifiant et mot de passe, on vous demandera un code d’authentification pour vous connecter.

en: Enabling two-factor authentication greatly increases the security of your user account on this site.
fr: L’activation de l’authentification à deux facteurs augmente considérablement la sécurité de votre compte d’utilisateur sur ce site.

en: Setup now
fr: Configurer maintenant

en: Administrator
fr: Administrateur

en: administrator
fr: administrateur

en: Two Factor Authentication Reminder for %s
fr: Rappel d’authentification à deux facteurs pour %s

en: Two Factor Reminder
fr: Rappel de deux facteurs

note: translators: 1. User display name.
en: %s has administrator capabilities, but does not have a strong password.
fr: %s a des capacités d’administrateur, mais n’a pas de mot de passe fort.

en: %s has administrator capabilities and an unknown password strength.
fr: %s a des capacités d’administrateur et un mot de passe dont la force est inconnue.

en: Issue not found.
fr: Problème non trouvé.

en: Issue already not muted.
fr: Le problème n’est déjà pas mis en sourdine.

en: Issue already muted.
fr: Le problème est déjà mis en sourdine.

en: Unmute Issue
fr: Le problème n’est plus mis en sourdine

en: Deactivate Plugin
fr: Désactiver l’extension

en: Vulnerability not found.
fr: Vulnérabilité non trouvée.

en: Could not fetch vulnerabilities.
fr: Impossible de récupérer les vulnérabilités.

en: Could not persist a vulnerability.
fr: Impossible de persister une vulnérabilité.

en: The vulnerability contains invalid data.
fr: La vulnérabilité contient des données non valides.

en: Could not lookup a vulnerability.
fr: Impossible de consulter une vulnérabilité.

note: translators: 1. Formatted date, 2. Formatted time.
en: The theme was deleted on %s1$ at %2$s.
fr: Le thème a été supprimé le %s1$ à %2$s.

note: translators: 1. Formatted date, 2. Formatted time.
en: The plugin was deleted on %1$s at %2$s.
fr: L’extension a été supprimée le %1$s à %2$s.

note: translators: 1. Name, 2. Formatted date, 3. Formatted time.
en: The theme was deleted by %1$s on %2$s at %3$s.
fr: Le thème a été supprimé par %1$s le %2$s à %3$s.

note: translators: 1. Name, 2. Formatted date, 3. Formatted time.
en: The plugin was deleted by %1$s on %2$s at %3$s.
fr: L’extension a été supprimée par %1$s le %2$s à %3$s.

note: translators: 1. Formatted date, 2. Formatted time
en: The theme was deactivated on %1$s at %2$s.
fr: Le thème a été désactivé le %1$s à %2$s.

note: translators: 1. Formatted date, 2. Formatted time
en: The plugin was deactivated on %1$s at %2$s.
fr: L’extension a été désactivée le %1$s à %2$s.

note: translators: 1. Name, 2. Formatted date, 3. Formatted time
en: The theme was deactivated by %1$s on %2$s at %3$s.
fr: Le thème a été désactivé par %1$s le %2$s à %3$s.

note: translators: 1. Name, 2. Formatted date, 3. Formatted time
en: The plugin was deactivated by %1$s on %2$s at %3$s.
fr: L’extension a été désactivée par %1$s le %2$s à %3$s.

note: translators: 1. Formatted date, 2. Formatted time
en: The theme was inactive when scanned on %1$s at %2$s.
fr: Le thème était inactif lors de l’analyse le %1$s à %2$s.

note: translators: 1. Formatted date, 2. Formatted time
en: The plugin was inactive when scanned on %1$s at %2$s.
fr: L’extension était inactive lors de l’analyse le %1$s à %2$s.

note: translators: 1. Formatted date, 2. Formatted time.
en: WordPress Core was updated on %1$s at %2$s.
fr: Le cœur de WordPress a été mis à jour le %1$s à %2$s.

note: translators: 1. Formatted date, 2. Formatted time.
en: The theme was updated on %s1$ at %2$s.
fr: Le thème a été mis à jour le %s1$ à %2$s.

note: translators: 1. Formatted date, 2. Formatted time.
en: The plugin was updated on %1$s at %2$s.
fr: L’extension a été mise à jour le %1$s à %2$s.

note: translators: 1. Name, 2. Formatted date, 3. Formatted time.
en: WordPress Core was updated by %1$s on %2$s at %3$s.
fr: Le cœur de WordPress a été mis à jour par %1$s le %2$s à %3$s.

note: translators: 1. Name, 2. Formatted date, 3. Formatted time.
en: The theme was updated by %1$s on %2$s at %3$s.
fr: Le thème a été mis à jour par %1$s le %2$s à %3$s.

note: translators: 1. Name, 2. Formatted date, 3. Formatted time.
en: The plugin was updated by %1$s on %2$s at %3$s.
fr: L’extension a été mise à jour par %1$s le %2$s à %3$s.

note: translators: 1. Formatted date, 2. Formatted time.
en: WordPress Core was automatically updated on %1$s at %2$s.
fr: Le cœur de WordPress a été mis à jour automatiquement le %1$s à %2$s.

note: translators: 1. Formatted date, 2. Formatted time.
en: The theme was automatically updated on %1$s at %2$s.
fr: Le thème a été automatiquement mis à jour le %1$s à %2$s.

note: translators: 1. Formatted date, 2. Formatted time.
en: The plugin was automatically updated on %1$s at %2$s.
fr: L’extension a été automatiquement mise à jour le %1$s à %2$s.

note: translators: 1. Formatted date, 2. Formatted time.
en: This vulnerability was muted on %1$s at %2$s.
fr: Cette vulnérabilité a été mise en sourdine le %1$s à %2$s.

note: translators: 1. Name, 2. Formatted date, 3. Formatted time.
en: This vulnerability was muted by %1$s on %2$s at %3$s.
fr: Cette vulnérabilité a été mise en sourdine par %1$s le %2$s à %3$s.

en: A virtual patch was automatically applied to mitigate this vulnerability.
fr: Un correctif virtuel a été automatiquement appliqué pour atténuer cette vulnérabilité.

en: Unresolved
fr: Non résolu

en: Muted
fr: En sourdine

en: Deactivated
fr: Désactivé

en: Inactive
fr: Inactif

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Auto-Updated
fr: Mis à jour automatiquement

en: Mitigated
fr: Atténué

en: Theme
fr: Thème

en: Plugin
fr: Extension

en: View Scan Logs
fr: Voir les journaux d’analyse

en: Latest Site Scans
fr: Dernières analyses du site

en: Not a Solid Security Pro install.
fr: Il ne s’agit pas d’une installation de Solid Security Pro.

en: Overrode two-factor authentication using Solid Central
fr: Annulation de l’authentification à deux facteurs à l’aide de Solid Central

en: Solid Security Plugin
fr: Extension Solid Security

en: Your new login URL is available below
fr: Votre nouvelle URL de connexion est disponible ci-dessous

en: Enable Security Check
fr: Activez le contrôle de sécurité

en: Could not count firewall rules.
fr: Impossible de compter les règles de pare-feu.

en: Could not fetch firewall rules.
fr: Impossible de récupérer les règles du pare-feu.

en: Could not delete firewall rules.
fr: Impossible de supprimer les règles du pare-feu.

en: Could not delete a firewall rule.
fr: Impossible de supprimer une règle de pare-feu.

en: Could not persist a firewall rule.
fr: Impossible de maintenir une règle de pare-feu.

en: The firewall rule contains invalid data.
fr: La règle de pare-feu contient des données non valides.

en: Could not lookup a firewall rule.
fr: Impossible de consulter une règle de pare-feu.

en: Firewall rule not found.
fr: Règle de pare-feu non trouvée.

note: translators: A id value.
en: Unknown vulnerability (%s)
fr: Vulnérabilité inconnue (%s)

en: Logging a request for further analysis.
fr: Journalisation d’une demande d’analyse plus approfondie.

en: Redirected a suspicious request.
fr: Redirection d’une requête suspecte.

en: Blocked a suspicious request.
fr: Blocage d’une demande suspecte.

en: Failed to remove an old firewall rule.
fr: Échec de la suppression d’une ancienne règle de pare-feu.

en: Auto-removed an old firewall rule.
fr: Suppression automatique d’une ancienne règle de pare-feu.

en: Failed to create a firewall rule.
fr: Échec de la création d’une règle de pare-feu.

en: Auto-created a firewall rule.
fr: Création automatique d’une règle de pare-feu.

en: Vulnerability
fr: Vulnérabilité

en: Fix vulnerability in %s
fr: Correction d’une vulnérabilité dans %s

en: Firewall Rule
fr: Règle de pare-feu

en: Triggered too many firewall rules
fr: Déclenchement d’un trop grand nombre de règles de pare-feu

en: Files on your site have changed since the last scan. Please review the report below to verify the changes are expected.
fr: Les fichiers de votre site ont été modifiés depuis la dernière analyse. Veuillez examiner le rapport ci-dessous pour vérifier que les changements sont normaux.

en: IP Addresses
fr: Adresses IP

en: Threats Blocked
fr: Menaces bloquées

en: Security Summary
fr: Résumé de sécurité

en: Skipped CAPTCHA
fr: CAPTCHA ignoré

en: Invalid CAPTCHA
fr: Captcha incorrect

en: Welcome to Solid Security
fr: Bienvenue dans Solid Security

en: Removed MU-Plugin loader.
fr: Suppression du chargeur d’extension MU.

en: Created MU-Plugin loader.
fr: Création du chargeur d’extension MU.

en: Could not determine the correct path to load Solid Security.
fr: Impossible de déterminer le chemin d’accès correct pour charger Solid Security.

en: Firewall Rules Engine
fr: Système de pare-feu

en: Locked out due to Use of "admin" Username
fr: Verrouillé en raison de l’utilisation du nom d’utilisateur « admin »

en: Banned IPs
fr: Adresses IP bannies

en: Made fraudulent purchases.
fr: Effectuer des achats frauduleux.

en: IP Lockout
fr: IP bloquée

en: Authorized IP Triggered IP Lockout
fr: IP autorisée déclenchée par l’IP Verrouillée

en: Release the permanently banned IP from the Banned IPs dashboard card.
fr: Libérez l’IP définitivement bannie de la carte du tableau de bord des IP bannies.

en: Visit Dashboard
fr: Visiter le tableau de bord

en: %s lockout notification
fr: %s notification de verrouillage

[ctx: password strength]
en: Strong
fr: Forte

[ctx: password strength]
en: Medium
fr: Moyenne

[ctx: password strength]
en: Weak
fr: Faible

[ctx: password strength]
en: Very Weak
fr: Très faible

en: Passing both a list of users and a query of users to apply actions for is not supported.
fr: Il n’est pas possible de transmettre à la fois une liste d’utilisateurs et une requête d’utilisateurs pour lesquels des actions doivent être appliquées.

en: Not Configured Two-Factor
fr: Deux facteurs non configuré

en: Configured Two-Factor
fr: Deux facteurs configuré

en: Log not found.
fr: Journal non trouvé.

en: Increase Security
fr: Renforcer la sécurité

en: Automatic Updates
fr: Mises à jour automatiques

en: More Freedom
fr: Plus de liberté

en: Save Time
fr: Gagnez du temps

en: Locked Out Until
fr: Vérouillée jusqu’au

en: IP/User
fr: IP/utilisateur

note: translators: 1: IP address
en: <b>IP:</b> %1$s
fr: <b>IP :</b> %1$s

en: Check Out Our Free WordPress Security Guide
fr: Consultez notre guide gratuit sur la sécurité de WordPress

en: Pro Feature
fr: Fonctionnalité pro

en: Read Solid Security documentation and Frequently Asked Questions on the %1$sSolidWP Help Center.%2$s
fr: Lisez la documentation de Solid Security et la foire aux questions sur le centre d’aide de %1$sSolidWP%2$s

en: Vulnerable WordPress plugins and themes are the #1 reason WordPress sites get hacked. Either quickly update the vulnerable theme, plugin or WordPress version immediately to the newest version or immediately deactivate the plugin or theme until a fix is available.
fr: Les extensions et les thèmes WordPress vulnérables sont la première raison pour laquelle les sites WordPress sont piratés. Mettez rapidement à jour le thème, l’extension ou la version de WordPress vulnérable avec la version la plus récente ou désactivez immédiatement l’extension ou le thème jusqu’à ce qu’un correctif soit disponible.

en: Be the first to get the latest WordPress security news, tips, and updates on the %1$sSolidWP Blog%3$s, including the %2$sWeekly WordPress Vulnerability Report.%3$s
fr: Soyez le premier à recevoir les dernières nouvelles, conseils et mises à jour sur la sécurité de WordPress sur le %1$sblog de SolidWP%3$s, y compris le %2$srapport hebdomadaire des vulnérabilités de WordPress%3$s

en: Why Go Pro
fr: Pourquoi passer Pro

en: Get Solid Security Pro
fr: Obtenir Solid Security Pro

note: Description of the plugin
en: Shield your site from cyberattacks and prevent security vulnerabilities. The only security plugin you need for a solid foundation.
fr: Protégez votre site des cyberattaques et des vulnérabilités de sécurité. La seule extension de sécurité dont vous avez besoin pour des fondations solides.

note: Plugin Name of the plugin
en: Solid Security Basic
fr: Solid Security Basique

en: Remotely disabled by SolidWP.
fr: Désactivé à distance par SolidWP.

en: Loading Solid Security without an MU-Plugin is not supported.
fr: Le chargement de Solid Security sans une extension MU n’est pas pris en charge.

en: Loading Solid Security via an MU-Plugin is not supported.
fr: Le chargement de Solid Security via une extension MU n’est pas pris en charge.

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: Solid Security Debug
fr: Débogage Solid Security

en: Solid Security Logs
fr: Journaux de Solid Security

en: Solid Security Settings
fr: Réglages de Solid Security

en: Firewall
fr: Pare-feu

en: Solid Security Basic requires PHP 7.3 or higher.
fr: Solid Security Basic nécessite PHP 7.3 ou une version plus récente.

en: User Security
fr: Comptes utilisateurs

en: Learn more
fr: En savoir plus

en: New Turnstile and hCaptcha Support
fr: Nouveau : prise en charge de Turnstile et hCaptcha

en: Could not determine an identifier for the user.
fr: Impossible de déterminer un identifiant pour le compte utilisateur.

en: Either quickly update the vulnerable theme, plugin or WordPress version immediately to the newest version or immediately deactivate and delete the plugin or theme from your WordPress installation until a fix is available.
fr: Mettez immédiatement à jour les éléments vulnérables ou désactivez-les et supprimez-les tant en attendant la sortie d’un correctif.

en: If you’ve manually updated the <code>ITSEC_ENCRYPTION_KEY</code> constant in your website’s <code>wp-config.php</code> file, use this tool to update any existing encrypted values.
fr: Si vous avez manuellement mis à jour la constante <code>ITSEC_ENCRYPTION_KEY</code>. dans le fichier <code>wp-config.php</code> de votre site, utilisez cet outil pour mettre à jour toutes les valeurs chiffrées.

en: Previous Key
fr: Clé précédente

en: Provide the previous value of <code>ITSEC_ENCRYPTION_KEY</code>.
fr: Fournit la valeur précédente de <code>ITSEC_ENCRYPTION_KEY</code>.

en: Set Encryption Key
fr: Définir une clé de chiffrement

en: Run this tool to change the user ID of a user with a user ID of “1”. This may prevent unsophisticated attacks that assume the user with an ID of “1” is an administrator.
fr: Utilisez cet outil pour modifier l’ID du compte qui a la valeur « 1 ». Cela peut bloquer des attaques simples qui présument que ce sera un compte administrateur/administratrice.

en: encryption
fr: chiffrement

en: Confirm Reset Key
fr: Confirmer la réinitialisation de la clé

en: Confirm you want to reset the encryption key to a new value.
fr: Confirmez la réinitialisation de la clé de chiffrement pour une nouvelle valeur.

en: Rotate Encryption Key
fr: Modifier la clé de chiffrement

en: Updates all encrypted values to use the new encryption key.
fr: Met à jour toutes les valeurs chiffrées pour utiliser une nouvelle clé de chiffrement.

en: Sets a secure key that Solid Security uses to encrypt sensitive values like Two-Factor codes.
fr: Définie une clé sécurisée que Solid Security utilise pour chiffrer des valeurs sensibles comme les codes de double authentification.

en: Solid Security will add a constant to your website’s <code>wp-config.php</code> file named <code>ITSEC_ENCRYPTION_KEY</code>.
fr: Solid Security ajoutera la constante <code>ITSEC_ENCRYPTION_KEY</code> au fichier <code>wp-config.php</code> de votre site.

en: Run this tool to change the username of a user with the “admin” username. This may prevent unsophisticated attacks that assume the “admin” user exists.
fr: Utilisez cet outil pour modifier l’identifiant du compte intitulé « admin ». Cela peut bloquer des attaques simples qui présument de son existence.

en: New Username
fr: Nouvel identifiant

en: Enter the new username for the “admin” user.
fr: Saisissez le nouvel identifiant du compte « admin ».

en: Changes the user ID for the first WordPress user.
fr: Modifie l’ID du premier compte WordPress.

en: Enable Security Check Pro?
fr: Activer la vérification de sécurité Pro ?

en: Enable Security Check Pro
fr: Activer la vérification de sécurité Pro

en: Read our Privacy Policy
fr: Consultez notre politique de confidentialité

en: Multisite must be enabled.
fr: Le multisite doit être activé.

en: Multisite is not supported.
fr: Le multisite n’est pas pris en charge.

note: translators: The PHP version.
en: You must be running PHP version %s or later.
fr: Vous devez utiliser la version %s de PHP au minimum.

note: translators: PHP Extension name.
en: The %s PHP extension is required.
fr: L’extension PHP %s est nécessaire.

note: translators: List of PHP extensions
en: The following PHP extension is required: %l. | The following PHP extensions are required: %l.
fr[0]: L’extension PHP suivante est nécessaire : %l.
fr[1]: Les extensions PHP suivantes sont nécessaires : %l.

en: Added new encryption key to the wp-config.php file.
fr: Nouvelle clé de chiffrement ajoutée au fichier wp-config.php.

en: Encountered an empty wp-config.php file.
fr: Fichier wp-config.php vide trouvé.

en: Cannot find existing encryption secret in wp-config.php. Instead, manually update your site encryption key.
fr: Impossible de trouver une clé secrète de chiffrement dans wp-config.php. Mettez plutôt à jour votre clé de chiffrement manuellement.

en: The previous encryption key was defined multiple times in wp-config.php. Instead, manually update your site encryption key.
fr: La clé de chiffrement précédente a été définie à plusieurs reprises dans wp-config.php. Mettez plutôt à jour votre clé de chiffrement manuellement.

en: Could not replace the existing encryption key with a new key.
fr: Impossible de remplacer la clé de chiffrement existante avec une nouvelle.

en: Updated the encryption key in the wp-config.php file.
fr: Clé de chiffrement mises à jour dans le fichier wp-config.php.

en: The provided key is not valid.
fr: La clé fournie n’est pas valide.

en: Completed key rotation.
fr: Rotation de clé terminée.

en: Could not find a user with that username or email address
fr: Impossible de trouver un compte avec cet identifiant ou cette adresse e-mail

en: Could not find a user with that email address
fr: Impossible de trouver un compte avec cette adresse e-mail

en: Could not find a user with that username
fr: Impossible de trouver un compte avec cet identifiant

en: Not supported.
fr: Non pris en charge.

en: Invalid lockout.
fr: Blocage non valide.

en: Lockout not found.
fr: Blocage introuvable.

en: No host.
fr: Aucune adresse IP.

en: You must check “Confirm Reset Key” to continue.
fr: Vous devez cocher « Confirmer la réinitialisation de la clé » pour continuer.

en: Could not generate a random encryption key.
fr: Impossible de générer une clé de chiffrement aléatoire.

en: Your site already has a valid encryption key. Use this tool to automatically re-encrypt all secrets with a new encryption key.
fr: Votre site a déjà une clé de chiffrement valide. Utilisez cet outil pour re-chiffrer automatiquement toutes vos clés secrètes avec une nouvelle clé de chiffrement.

en: This may take a while. If available, try running this tool with WP CLI for better performance.
fr: Cela peut prendre un certain temps. Si possible, lancez cet outil avec WP CLI pour de meilleures performances.

en: Could not fetch user metadata to update: %s
fr: Impossible de récupérer les métadonnées du compte à mettre à jour : %s

en: User meta not updated.
fr: Métadonnées de compte non mises à jour.

en: New! Scheduled Site Scans
fr: Nouveau ! Les analyses de site planifiées

en: Enable the Site Scanner to automatically scan your site twice a day for malware and known vulnerabilities.
fr: Activez l’analyse de site pour automatiquement scanner votre site deux fois par jour à la recherche de logiciels malveillants et de vulnérabilités connues.

en: Enable Scheduling
fr: Activer la planification

en: Update PHP
fr: Mettre à jour PHP

en: Encryption Key Changed
fr: Clé de chiffrement changée

en: Encryption Key Missing
fr: Clé de chiffrement manquante

en: The encryption key for your website was changed. This is used to securely store sensitive values like Two-Factor codes.
fr: La clé de chiffrement de votre site a changé. Elle est utilisée pour stocker des valeurs sensibles comme les codes de double authentification.

en: The encryption key for your website is missing from your %s file.
fr: La clé de chiffrement de votre site n’est pas dans votre fichier %s.

en: If you still have access to your encryption key, add it back to your %s file. Otherwise, set a new encryption key.
fr: Si vous avez encore accès à la clé de chiffrement, remettez-la dans le fichier %s. Sinon, définissez-en une nouvelle.

en: Ignore Change
fr: Ignorer les modifications

en: Set New Key
fr: Définir une nouvelle clé

en: Setup Encryption
fr: Configurer le chiffrement

en: Ban Lockout
fr: Bannir ce blocage

en: Manually Configure
fr: Configurer manuellement

en: Mobile App Two-Factor is temporarily unavailable. Please try another Two-Factor method or contact the site administrator.
fr: La double authentification par application mobile est temporairement indisponible. Veuillez essayer une autre méthode ou contactez l’administrateur/administratrice du site.

en: Locked out?
fr: Bloqué(e) ?

en: Learn how to temporarily disable Two-Factor.
fr: Apprenez à désactiver temporairement la double authentification.

en: Two-Factor secret has not been configured.
fr: La clé secrète de double authentification n’a pas été configurée.

en: Could not retrieve Two-Factor secret.
fr: Impossible de récupérer la clé secrète de double authentification.

en: Could not encrypt Two-Factor secret.
fr: Impossible de chiffrer la clé secrète de double authentification.

en: Could not save Two-Factor secret.
fr: Impossible d’enregistrer la clé secrète de double authentification.

en: Change Admin User
fr: Modifier le compte « admin »

en: Changes the username of the “admin” user.
fr: Modifie l’identifiant du compte « admin ».

en: Rotated %d encrypted secret. | Rotated %d encrypted secrets.
fr[0]: %d clé secrète de chiffrement modifiée.
fr[1]: %d clés secrètes de chiffrement modifiées.

en: Could not rotate '%1$s' for '%2$d': %3$s
fr: Impossible de modifier %1$s pour %2$d : %3$s

en: Rotate Key
fr: Modifier les clés

en: Solid Security does not have permission to write to your wp-config.php file.
fr: Solid Security n’a pas les droits suffisants pour écrire dans votre fichier wp-config.php.

en: Your site is running an outdated version of PHP (%1$s). Future versions of Solid Security will require PHP %2$s or later.
fr: Votre site utilise une version obsolète de PHP (%1$s). Les prochaines versions de Solid Security nécessiteront la version PHP %2$s au minimum.

en: Solid Security can encrypt sensitive values like Two-Factor secrets.
fr: Solid Security peut chiffrer des valeurs sensibles comme les clés secrètes de double authentification.

en: Get More Security
fr: Plus de sécurité

en: In the Known Vulnerabilities section of the report, click “Show Details.” If a security fix is available, the report will indicate the latest version number.
fr: Dans la section des vulnérabilités connues du rapport, cliquez sur « Afficher les détails ». Si un correctif est disponible, le rapport indiquera le numéro de la dernière version.

en: If a security fix is available, update the vulnerable plugin or theme as soon as possible from Your WordPress admin dashboard > Updates page.
fr: Si un correctif de sécurité est disponible, mettez à jour le thème ou l’extension vulnérable le plus vite possible depuis l’administration de votre site WordPress dans Tableau de bord > Mises à jour.

en: Log in now to update.
fr: Connectez-vous pour mettre à jour.

en: List of created User Groups
fr: Liste des groupes utilisateurs créés

en: Could not import '%1$s' User Group: %2$s
fr: Échec de l’importation du groupe utilisateur « %1$s » : %2$s

en: Cannot connect to site: %l.
fr: Impossible de se connecter au site : %l.

en: No Link header was found.
fr: Aucun en-tête de lien n’a été trouvé.

en: Could not find a REST API URL in the Link header.
fr: Aucune URL d’API REST n’a été trouvé dans l’en-tête de lien.

en: Cannot connect to index: %l.
fr: Impossible de se connecter à l’index : %l.

en: REST API index returned a non-200 status code (%d).
fr: L’index d’API REST a renvoyé un code d’état non-200 (%d).

en: REST API index returned no data.
fr: L’index d’API REST n’a renvoyé aucune donnée.

en: Solid Security REST API index returned a non-200 status code (%d).
fr: L’index d’API REST de Solid Security a renvoyé un code d’état non-200 (%d).

en: Solid Security REST API index returned no data.
fr: L’index d’API REST de Solid Security n’a renvoyé aucune donnée.

en: Site Scan Results
fr: Rapports d’analyse de site

en: The %1$sSite Scan Scheduling%2$s module sends an email if it discovers an issue or has repeated difficulty conducting the scan.
fr: Le module %1$sPlanification d’analyse de site%2$s envoie un e-mail s’il découvre un problème ou rencontre des difficultés à lancer les analyses.

en: What Actions Should I Take?
fr: Que dois-je faire ?

en: Security dashboards and cards.
fr: Tableaux de bord et cartes de sécurité.

en: Could not create "%1$s" dashboard for "%2$s": %3$s
fr: Impossible de créer le tableau de bord « %1$s » pour « %2$s » : %3$s

en: Vulnerable WordPress plugins and themes are the #1 reason WordPress sites get hacked.
fr: Les extensions et thèmes vulnérables sont la 1ère cause des piratages de sites WordPress.

en: How to View the Report & See Available Updates
fr: Comment voir le rapport et les mises à jour disponibles

en: %1$sView the Site Scan Report%2$s available now from your WordPress admin dashboard.
fr: %1$sConsultez le rapport d’analyse de site%2$s disponible depuis votre tableau de bord d’administration WordPress.

en: Could not ban "%1$s": %2$s
fr: Impossible de bloquer « %1$s » : %2$s

en: List of settings to display when importing.
fr: Liste des réglages à afficher lors de l’importation.

en: List of active modules.
fr: Liste des modules actifs.

en: List of banned IPs.
fr: Listes des adresses IP bloquées.

en: Get all of this in the %1$sSite Scanner Pro%2$s:
fr: Obtenez tous ces avantages dans %1$sl’analyse de site Pro%2$s :

en: Save time when time is of the utmost importance to patch vulnerabilities before hackers and bots can find and exploit them.
fr: Gagnez du temps lorsqu’il est critique de corriger des vulnérabilités avant que des pirates ou des robots ne les exploitent.

en: Free your team from mundane updates by removing the need to manually log in to update plugins and themes.
fr: Évitez à vos équipes des mises à jour fastidieuses en leur évitant de se connecter pour mettre à jour thèmes et extensions.

en: Automatically updates vulnerable plugins, themes, and WordPress core for you if it fixes a vulnerability that was found by the Site Scanner.
fr: Met automatiquement à jour les extensions, thèmes et versions de WordPress vulnérables si cela corrige une vulnérabilité trouvée par l’analyse de site.

en: Hardens your website if you are running outdated software, including checks for old WordPress sites that could be used to compromise your server.
fr: Renforce votre site si vous utilisez des logiciels obsolètes avec des vérifications pour les vieux sites WordPress qui pourraient servir à compromettre votre serveur.

en: Solid Security Pro will <b>automatically update vulnerable plugins and themes for you</b> if a patch is available <b>so you don’t have to manually log in to update</b>.
fr: Solid Security Pro <b>mettra automatiquement à jour les extensions et thèmes vulnérables</b> si un correctif est disponible <b>afin que vous ne le fassiez pas manuellement</b>.

en: Get your site patched by Solid Security Pro before hackers discover vulnerabilities on your site, all without doing a thing.
fr: Corrigez les failles de sécurité avec Solid Security Pro avant que les pirates ne découvrent des vulnérabilités sur votre site, sans action de votre part.

en: Go Pro Now to Get Automatic Vulnerability Patching
fr: Passez à la version pro pour obtenir les correctifs de vulnérabilité automatiquement

en: Pro customers have the best support team available as their security team. Contact the %1$s SolidWP Help Desk%2$s for help when you need answers.
fr: Les clients Pro ont la meilleure des équipes de support dédiée à la sécurité. Contactez %1$sle support de SolidWP%2$s en cas de problème.

note: translators: The name of the feature.
en: The '%s' feature flag must be enabled.
fr: La fonctionnalité expérimentale « %s » doit être activée.

en: Import
fr: Importer

en: More Website Security Resources
fr: Plus de ressources sur la sécurité

en: WordPress Security News
fr: Actualités de la sécurité WordPress

en: Excluded Tables
fr: Tables exclues

en: Enable XML-RPC
fr: Activer XML-RPC

en: API Access
fr: Accès API

en: Disables a user’s author page if their post count is 0. This makes it harder for bots to determine usernames by disabling post archives for users that don’t write content for your site.
fr: Désactive la page d’auteur d’un compte s’il n’a aucun article. Cela empêche les robots de deviner les identifiants en désactivant les archives des comptes qui n’écrivent pas de contenu sur votre site.

en: Users can only log in using their user’s username. This disables logging in using an email address.
fr: Les comptes ne peuvent se connecter qu’en utilisant leur identifiant. Cela désactive la connexion avec l’adresse e-mail.

en: Users can only log in using their user’s email address. This disables logging in using a username.
fr: Les comptes ne peuvent se connecter qu’en utilisant leur adresse e-mail. Cela désactive la connexion avec l’identifiant.

en: Allow users to log in using their user’s email address or username. This is the default WordPress behavior.
fr: Autoriser les comptes à se connecter en utilisant leur adresse e-mail ou leur identifiant. C’est le comportement par défaut de WordPress.

en: Email Address and Username
fr: Adresse e-mail et identifiant

en: Restricted Access
fr: Accès restreint

en: The WordPress REST API is part of WordPress and provides developers with new ways to manage WordPress. By default, it could give public access to information that you believe is private on your site.
fr: L’API REST de WordPress permet aux développeurs d’utiliser de nouvelles façons de gérer le CMS. Par défaut, cela pourrait donner un accès publique à des informations de votre site que vous pensez privées.

en: The WordPress XML-RPC API allows external services to access and modify content on the site. Common example of services that make use of XML-RPC are [the Jetpack plugin](https://jetpack.com), [the WordPress mobile apps](https://wordpress.org/mobile/), and [pingbacks](https://wpbeg.in/IiI0sh). If the site does not use a service that requires XML-RPC, select the “Disable XML-RPC” setting as disabling XML-RPC prevents attackers from using the feature to attack the site.
fr: L’API XML-RPC de WordPress permet à des services externes d’accéder et de modifier le contenu du site. Par exemple, [l’extension Jetpack](https://jetpack.com), [les applications mobiles WordPress](https://wordpress.org/mobile/), et [les pings](https://wpbeg.in/IiI0sh). Si votre site n’utilise aucun service qui a besoin de XML-RPC, sélectionnez le réglage « Désactiver XML-RPC » pour empêcher des pirates d’utiliser cette fonctionnalité pour attaquer le site.

en: Only disable pingbacks. Other XML-RPC features will work as normal. Select this setting if you require features such as Jetpack or the WordPress Mobile app.
fr: Ne désactiver que les pings. Les autres fonctionnalités XML-RPC fonctionneront normalement. Sélectionnez ce réglage si vous utilisez Jetpack ou l’application mobile WordPress.

en: XML-RPC is fully enabled and will function as normal. Use this setting only if the site must have unrestricted use of XML-RPC.
fr: XML-RPC est activé intégralement et fonctionne normalement. N’utilisez ce réglage que si vous souhaitez une utilisation non restreinte du protocole.

en: By default, the WordPress XML-RPC API allows hundreds of username and password guesses per request. Turn off this setting to prevent attackers from exploiting this feature.
fr: Par défaut, l’API XML-RPC de WordPress autorise des centaines de tentatives d’identifiant et de mot de passe par requête. En désactivant ce réglage, vous empêchez les pirates d’exploiter cette fonctionnalité.

en: Increase the security of your website by removing the ability to edit files from the WordPress dashboard and limiting how APIs and users access your site.
fr: Améliore la sécurité de votre site en retirant la possibilité de modifier des fichiers depuis l’administration de WordPress et limite la façon dont les API et les comptes accèdent à votre site.

en: Disables the WordPress file editor for plugins and themes. Once activated you will need to manually edit files using FTP or other tools.
fr: Désactive l’éditeur de fichier WordPress des extensions et des thèmes. Une fois activé, vous devez modifier les fichiers manuellement via FTP ou par tout autre outil.

en: Make changes to the default behavior of WordPress.
fr: Effectuez des changements sur le comportement par défaut de WordPress.

en: User Groups allow you to view and manage the security settings that affect how people interact with your site. Enabling security features per group gives you the flexibility to apply the right level of security to the right people. If a user belongs to multiple groups, all settings enabled in those groups will be applied to that user.
fr: Les groupes de comptes vous permettent de consulter et gérer les réglages de sécurité des personnes qui interagissent avec votre site. L’activation de fonctionnalités de sécurité par groupe vous permet d’appliquer le bon niveau de sécurité aux bonnes personnes. Si un compte appartient à plusieurs groupe, tous les réglages activés lui seront appliqués.

en: Use Application Passwords to allow authentication without providing your actual password when using non-traditional login methods such as XML-RPC or the REST API. Application passwords are easily revoked and can never be used in the traditional login process.
fr: Utilisez les mots de passe d’applications pour autoriser l’authentification sans fournir le vrai mot de passe lors de méthode de connexion non traditionnelles comme via XML-RPC ou API REST. Ils peuvent être facilement révoqués et ne peuvent pas être utilisés pour des connexions traditionnelles sur votre site.

en: Application Passwords
fr: Mots de passe d’applications

en: By default, when a user logs in via the WordPress Login Page, Solid Security will prompt them to setup Two-Factor. Optionally, you can skip the two-factor authentication on-boarding process for certain users. Users can still manually enroll in two-factor through their WordPress admin profile.
fr: Par défaut, lorsqu’un compte utilisateur se connecte via la page de connexion WordPress, Solid Security lui proposera de configurer la double authentification. Optionnellement, vous pouvez rendre facultatif le processus de configuration pour certains comptes. Ils pourront toujours l’activer plus tard via leur profil.

en: Methods
fr: Méthodes

en: Setup Flow
fr: Processus de configuration

en: This simplifies the signup flow for users who require two-factor to be enabled for their account.
fr: Cela simplifie le processus d’inscription des comptes utilisateurs qui devront avoir la double authentification activée.

en: Customize the text shown to users at the beginning of the Two-Factor onboarding flow.
fr: Personnalisez le texte qui sera affiché aux comptes au début du processus de configuration de double authentification.

en: Skip Two-Factor Onboarding
fr: Passer la configuration de double authentification

en: Onboarding Welcome Text
fr: Texte du message de bienvenue

en: All Methods (recommended)
fr: Toutes les méthodes (recommandé)

en: All Except Email
fr: Toutes sauf l’e-mail

en: Select Methods Manually
fr: Sélectionner les méthodes manuellement

en: Select Available Methods
fr: Sélectionner les méthodes disponibles

en: Disable on First Login
fr: Désactiver lors de la première connexion

en: Solid Security supports multiple two-factor authentication methods: mobile apps, email messages, and backup codes. Selecting “All Methods” is highly recommended so that users can choose the method that works the best for them.
fr: Solid Security prend en charge plusieurs méthodes de double authentification : application mobile, e-mail et codes de secours. « Toutes les méthodes » est recommandé puisque chaque compte pourra choisir sa méthode préférée.

en: multi-factor
fr: multi-facteur

en: Authentication Methods Available to Users
fr: Méthodes d’authentification disponibles aux comptes

en: Two-Factor authentication is a tried and true security method that will stop most automated bot attacks on the WordPress login screen. Once Two-Factor Authentication is enabled here, users can visit their profile settings to enable it on their account.
fr: La double authentification est une méthode de sécurité éprouvée qui empêchera la plupart des attaques automatisées sur votre page de connexion WordPress. Une fois activée, vos utilisateurs/utilisatrices peuvent se rendre sur leur profil pour activer la double authentification sur leur compte.

en: Detects the correct way to identify user IP addresses based on your server configuration.
fr: Détecte la bonne méthode pour identifier les adresses IP en fonction de votre configuration serveur.

en: Enforce SSL
fr: Forcer le SSL

en: Enforces that all connections to the website are made over SSL/TLS.
fr: Oblige toutes les connexions à ce site à transiter par SSL/TLS.

en: Increase security by restricting file access and PHP execution on your server. This can help mitigate arbitrary file upload vulnerabilities from gaining complete control of your server.
fr: Améliorez la sécurité en limitant l’accès aux fichiers et l’exécution de PHP sur votre serveur. Cela peut empêcher des vulnérabilité par téléversement d’obtenir l’accès à votre serveur.

en: File Access
fr: Accès aux fichiers

en: PHP Execution
fr: Exécution de PHP

en: Make changes to the server configuration for this site.
fr: Effectuez des modifications à la configuration serveur pour ce site.

en: Detects the correct way to identify user IP addresses based on your server configuration by making an API request to SolidWP.com servers. No user information is sent to SolidWP. [Read our Privacy Policy](https://go.solidwp.com/solid-privacy-policy).
fr: Détecte la bonne méthode pour identifier les adresses IP en fonction de votre configuration serveur en faisant une requête API aux serveurs de SolidWP.com. Aucune information personnelle ne sera envoyée à SolidWP. [Consultez notre politique de confidentialité] (https://go.solidwp.com/solid-privacy-policy).

en: This shouldn’t be done periodically, but only if you suspect your site may have been compromised. This will force all users to login again.
fr: Cela ne devrait pas être fait régulièrement ; seulement si vous suspectez que votre site est compromis. Cela obligera tous les comptes utilisateurs à se re-connecter.

en: Brute force attacks rely on people reusing weak passwords. Password Requirements allow you to force selected users to create a strong password that hasn’t already been compromised.
fr: Les attaques par force brute ne fonctionnent que parce que des personnes utilisent des mots de passe faibles. Les exigences de mot de passe vous permettent d’obliger certains comptes à utiliser un mot de passe fort qui n’a pas encore été compromis.

en: Changes the WordPress salts used to secure cookies and security tokens.
fr: Change les clés de salage de WordPress utilisés pour sécuriser les cookies et les jetons de sécurité.

en: URLs
fr: URL

en: Get the weekly WordPress Vulnerability Report and more WordPress security updates sent to your inbox.
fr: Obtenez le rapport hebdomadaire des vulnérabilités de WordPress et d’autres mises à jour de sécurité directement dans votre boite de réception.

en: API Configuration
fr: Configuration API

en: Using the Notification Center, you can set the default recipients, enable the security digest email, customize email notifications, and more.
fr: En passant par le centre de notifications, vous pouvez définir les destinataires par défauts, activer les e-mails de résumé de sécurité, personnaliser les notifications et plus encore.

en: Requiring strong and refusing compromised passwords is the first step in securing your login page.
fr: Exiger des mots de passe forts et refuser les mots de passe compromis est la première étape vers la sécurisation de votre page de connexion.

en: The Hide Backend feature isn’t fool proof, and your new login URL could still be exposed by WordPress Core, Plugins, or Themes when printing links to the login page. For example Privacy Request Confirmations or front-end login forms. We recommend using more robust security features like Two-Factor Authentication to secure your WordPress login page.
fr: La fonctionnalité de déplacement de la page de connexion n’est pas parfaite et votre nouvelle URL de connexion peut être dévoilée par le cœur de WordPress, les extensions ou les thèmes lorsqu’ils affichent les liens de la page de connexion. Par exemple, les demandes de confirmations de données personnelles ou les formulaires de connexion publiques. Nous recommandons d’utiliser des fonctionnalités de sécurité plus robustes comme la double authentification pour sécuriser votre page de connexion WordPress.

en: Change the login URL of your site.
fr: Change l’URL de connexion à votre site.

en: Lockout Messages
fr: Messages de blocage

en: Logging
fr: Journalisation

en: IP Detection
fr: Détection d’IP

en: Identify Server IPs
fr: Identifier l’IP du serveur

en: Determines the list of IP addresses your server uses when making HTTP requests.
fr: Déterminer la liste des adresses IP utilisées par votre serveur pour faire des requêtes HTTP.

en: The correct list of server IPs is important to prevent erroneous lockouts and trusted device errors.
fr: La liste correcte des IP du serveur est importante pour éviter des erreurs de blocage et d’identification.

en: Refuse Compromised Passwords
fr: Refuser les mots de passe compromis

en: Allow users to manage Solid Security.
fr: Autoriser les comptes utilisateurs à gérer Solid Security.

en: Remove the Security Messages Menu from the Admin Bar. Notifications will only appear on the Solid Security dashboard and settings pages.
fr: Retire le menu des messages de sécurité dans la barre d’administration supérieure. Les notifications n’apparaîtront que dans le tableau de bord de Solid Security et les pages de réglages.

en: whitelist
fr: liste autorisée

en: The number of lockouts Solid Security must remember before permanently banning the attacker.
fr: Nombre de verrouillages dont Solid Security doit se souvenir avant de bannir définitivement l’attaquant.

en: Automatically Temporarily Authorize IPs
fr: Automatiquement autoriser temporairement les IP

en: How many days should Solid Security remember a lockout? This does not affect the logs generated when creating a lockout.
fr: Combien de jours Solid Security devrait se souvernir des blocages ? Cela n’affectera pas les journaux pour générer les blocages.

en: Minutes to Lockout
fr: Minutes de blocage

en: Days to Remember Lockouts
fr: Jours de mémorisation de blocage

en: The “Write to Files” setting must be enabled to automatically flush rules.
fr: Le réglage « Écriture de fichier » doit être activé pour purger automatiquement les règles.

en: View or flush the generated wp-config.php rules.
fr: Consulter ou purger les règles wp-config.php générées.

en: Online Files
fr: Fichiers en ligne

en: Check File Permissions
fr: Vérifier les droits sur les fichiers

en: File Writing
fr: Écriture de fichier

en: View or flush the generated Server Config rules.
fr: Consulter ou purger les règles de configuration serveur générées.

en: When any WordPress core file or file in a SolidWP plugin has been changed on your system, this feature will compare it with the version on WordPress.org or SolidWP (as appropriate) to determine if the change was malicious. Currently this feature only works with WordPress core files, plugins on the WordPress.org directory and SolidWP plugins (plugins and themes from other sources will be added as available).
fr: Lorsque des fichiers du cœur de WordPress, d’extensions ou de thèmes iThemes sont modifiés sur votre système, cette fonctionnalité les compareront aux versions officielles pour déterminer si les modifications sont malicieuses. Actuellement, cette fonctionnalité ne fonctionne qu’avec les fichiers du cœur de WordPress, des extensions présentes dans le répertoire WordPress.org ainsi que les extensions et thèmes d’iThemes (d’autres sources seront ajoutées lorsqu’elles seront disponibles).

en: Even the best security practices can fail. The key to quickly spotting a security breach is monitoring file changes on your website.<br>While the type of damage malware causes on your website varies greatly, what it does can be boiled down to adding, removing, or modifying files.<br>File Change Detection scans your website’s files and alerts you when changes occur on your website.
fr: Même les meilleures pratiques de sécurité ne suffisent pas toujours. La clé pour repérer rapidement une faille de sécurité est de surveiller les changements de fichiers sur votre site.<br>Bien que les dommages causés à votre site peuvent énormément varier, tout se résume à l’ajout, au retrait ou à la modification de fichiers.<br>La détection d’altération de fichiers analyse les fichiers de votre site et vous alerte en cas de changements.

en: Excluded Files and Folders
fr: Fichiers et dossiers exclus

en: Enter a list of file paths to exclude from each File Change scan.
fr: Saisissez une liste de chemins de fichiers à exclure de l’analyse d’altération de fichiers.

en: Compare Files Online
fr: Comparer les fichiers en ligne

en: Email Confirmation
fr: Confirmation par e-mail

en: Enabled Features
fr: Fonctionnalités activées

en: Select which experimental features you’d like to enable.
fr: Sélectionnez les fonctionnalités expérimentales que vous souhaitez activer.

en: See a real-time overview of the security activity on your website with this dynamic dashboard.
fr: Obtenez un aperçu en temps réel de l’activité de votre site avec ce tableau de bord dynamique.

en: Enable Dashboard Creation
fr: Activer la création de tableaux de bord

en: Allow users to create new Solid Security Dashboards.
fr: Autoriser les utilisateurs à créer les nouveaux tableaux de bord de Solid Security.

en: Limiting the number of IPs blocked by the Server Configuration Files (.htaccess and nginx.conf) will help reduce the risk of a server timeout when updating the configuration file. If the number of IPs in the banned list exceeds the Server Configuration File limit, the additional IPs will be blocked using PHP. Blocking IPs at the server level is more efficient than blocking IPs at the application level using PHP.
fr: Limiter le nombre d’IP bloquées dans les fichiers de configuration serveur (.htaccess and nginx.conf) diminuera le risque de coupure serveur lors de la mise à jour du fichier. Si le nombre d’IP bloquées dépasse la limite définie dans le fichier de configuration serveurs, les IP suivantes seront bloquées via PHP. Le blocage au niveau du serveur est plus efficace qu’au niveau applicatif avec PHP.

en: Enter a list of user agents that will not be allowed access to your site. Add one user agent per-line.
fr: Saisissez une liste d’agents utilisateurs qui se verront refuser l’accès à votre site. Ajoutez un agent utilisateur par ligne.

en: Custom Bans
fr: Blocages personnalisés

en: Local Brute Force
fr: Force brute locale

en: Solid Security automatically adds an IP to the ban list once it meets the Ban Threshold requirements. The Ban Threshold setting can be adjusted in the [Global Settings](itsec://settings/configure/global). You can manually add IPs to the ban list from the Security Dashboard using the Banned IPs card.
fr: Solid Security ajoute automatiquement une IP à la liste de blocage une fois qu’elle dépasse les seuils définis. Cette limite peut être ajustée dans les [réglages globaux](itsec://settings/configure/global). Vous pouvez ajouter des IP à la liste de blocage manuellement depuis le tableau de bord en utilisant la carte des comptes bloqués.

en: Backup Tables
fr: Tables à sauvegarder

en: Specify which tables should be included or excluded from backups. WordPress Core tables are always included.
fr: Sélectionnez les tables qui seront inclues ou exclues des sauvegardes. Les tables du cœur de WordPress seront toujours inclues.

en: Scheduling
fr: Planification

en: List of tables to exclude from each backup.
fr: Liste des tables à exclure des sauvegardes.

en: List of tables to include in each backup.
fr: Liste des tables à inclure dans les sauvegardes.

en: By default, Solid Security will zip backup files to reduce file size. You may need to turn this off if you are having problems with backups.
fr: Par défaut, Solid Security compressera vos archives pour réduire leur taille. Vous pouvez désactiver la compression si vous rencontrez des problèmes.

en: Configured on the Feature Flags page.
fr: Configuré dans la page des fonctionnalités expérimentales.

en: Module Order
fr: Ordre des modules

en: Should a settings UI be shown.
fr: Est-ce que l’interface des réglages doit s’afficher.

en: Database backups can help you restore your database in the case of data corruption. However, it is not a complete backup and will not include your site files.
fr: Les sauvegardes de base de données peuvent vous aider à restaurer votre site en cas de corruption de données. Toutefois, ce ne sont que des sauvegardes partielles qui n’incluront pas les fichiers du site.

en: The path on your machine where backup files should be stored. For added security, it is recommended you do not include it in your website root folder.
fr: Le chemin sur votre machine où les sauvegardes doivent être stockées. Pour plus de sécurité, nous vous recommandons de ne pas les mettre à la racine du dossier de votre site.

en: Manually create a database backup or schedule automatic database backups.
fr: Créez manuellement une sauvegarde de la base de données ou planifiez des sauvegardes automatiques.

en: Privacy Policy
fr: Politique de confidentialité

en: User Groups allow you to enable security features for specific sets of users.
fr: Les groupes de comptes utilisateurs vous permettent d’activer des fonctionnalités de sécurité pour certains groupes d’utilisateurs seulement.

en: Go Pro Now
fr: Passer Pro

en: Tools
fr: Outils

en: Two-Factor authentication adds an important extra layer of protection to your login by combining something you know, your password, with something you have, your Phone or Email, preventing attackers from gaining access to your account even if you lose control of your password.
fr: La double authentification ajoute une couche de protection supplémentaire lors de la connexion en combinant des informations que vous connaissez (votre mot de passe) et un accès direct à vous (par téléphone ou e-mail), empêchant aux pirates d’accéder à votre compte même si votre mot de passe est compromis.

en: Disable Forced Two-Factor Authentication
fr: Désactiver la double authentification imposée

en: Two-Factor Enforced
fr: Double authentification imposée

en: Allow Remembering Two-Factor
fr: Autoriser la mémorisation de la double authentification

en: When you login using Two-factor authenticator you’ll be prompted to enter a secondary Authentication Code from your Phone or Email.
fr: Lorsque vous vous connectez en utilisant la double authentification, vous serez invité à saisir un code d’authentification secondaire depuis votre téléphone ou un e-mail.

en: Mobile App
fr: Application mobile

en: Log in to WordPress using a mobile app like Authy or Google Authenticator.
fr: Connectez-vous à WordPress à l’aide d’une application mobile comme Authy ou Google Authenticator.

en: Use a two-factor mobile app such as <a href="%1$s">Authy</a> or Google Authenticator (<a href="%2$s">Android</a>, <a href="%3$s">iOS</a>). The mobile app generates a time-sensitive code that must be supplied when logging in.
fr: Utilisez une application de double authentification telle que <a href="%1$s">Authy</a> ou Google Authenticator (<a href="%2$s">Android</a>, <a href="%3$s">iOS</a>). L’application mobile génère des codes temporaires qui doivent être saisis lors de la connexion.

en: You do not have permission to edit this user.
fr: Vous n’avez pas les droits suffisants pour modifier ce compte.

en: The code you supplied is not valid.
fr: Le code fourni n’est pas valide.

en: Authenticate
fr: S’authentifier

[ctx: display time-based one-time password secret]
en: Secret: %s
fr: Code secret : %s

en: For iOS devices, the <a href="%1$s">Authy</a>, <a href="%2$s">Google Authenticator</a>, <a href="%3$s">FreeOTP Authenticator</a>, or <a href="%4$s">Toopher</a> apps are the most popular token generators.
fr: Pour les appareils iOS, les applications <a href="%1$s">Authy</a>, <a href="%2$s">Google Authenticator</a>, <a href="%3$s">FreeOTP Authenticator</a>, ou <a href="%4$s">Toopher</a> sont les générateurs de jetons les plus populaires.

en: Please scan the QR code or manually enter the secret, then enter an authentication code from your app in order to complete setup
fr: Veuillez scanner le QR code ou saisir manuellement la clé secrète, puis saisissez le code d’authentification de votre application afin de compléter la configuration.

en: Generate new secret
fr: Générer un nouveau code secret

en: Two-Factor Authentication not activated, you must specify authcode to ensure it is properly set up. Please re-scan the QR code and enter the code provided by your application.
fr: La double authentification n’est pas activée, vous devez fournir un code d’authentification pour vous assurer de la bonne configuration. Veuillez scanner le QR code à nouveau et saisissez le code fourni par votre application.

en: Unable to save Two-Factor Authentication code. Please re-scan the QR code and enter the code provided by your application.
fr: Impossible d’enregistrer le code de double authentification. Veuillez scanner à nouveau le QR code et saisir le code fourni par votre application.

en: Two-Factor Authentication not activated, the authentication code you entered was not valid. Please re-scan the QR code and enter the code provided by your application.
fr: La double authentification n’est pas activée, le code que vous avez fourni n’est pas valide. Veuillez scanner à nouveau le QR code et saisir le code fourni par votre application.

en: Unable to save two-factor secret.
fr: Impossible d’enregistrer le code secret de double authentification.

en: For Android devices, the <a href="%1$s">Authy</a>, <a href="%2$s">Google Authenticator</a>, <a href="%3$s">FreeOTP Authenticator</a>, or <a href="%4$s">Toopher</a> apps are the most popular token generators.
fr: Pour les appareils Android, les applications <a href="%1$s">Authy</a>, <a href="%2$s">Google Authenticator</a>, <a href="%3$s">FreeOTP Authenticator</a>, ou <a href="%4$s">Toopher</a> sont les générateurs de jetons les plus populaires.

en: This is already successfully enabled. To add another device, rescan this code. You can also use the "Generate new secret" button to generate a new secret to use. Successfully verifying a code with a new secret will invalidate all codes generated with the old one.
fr: C’est d’ores et déjà activé. Pour ajouter un autre appareil, scannez ce code à nouveau. Vous pouvez également utiliser le bouton « Générer un nouveau code secret ». La validation d’un nouveau code secret invalidera tous les codes générés précédemment.

en: To generate Time-Based One-Time Password codes, you need to install and configure an app on your mobile device:
fr: Pour générer des codes temporaires à usage unique, vous devez installer et configurer une application sur votre appareil mobile :

en: Time-sensitive codes are supplied via email to the email address associated with the user's account. Note: This WordPress site must support sending emails for this method to work (for example, sending WordPress-generated emails such as password reset and new account emails).
fr: Des codes jetables sont envoyés par e-mail à l’adresse associée au compte utilisateur. Veuillez noter : ce site WordPress doit prendre en charge l’envoi d’e-mails pour que cette méthode fonctionne (par exemple, l’envoi d’e-mails de WordPress comme la réinitialisation de mots de passe ou la création de comptes).

en: Email
fr: E-mail

en: Receive an email every time you login.
fr: Recevez un e-mail à chaque fois que vous vous connectez.

en: Invalid Request Format
fr: Format de requête invalide

en: The code you supplied is not valid. Please check your email for a new code.
fr: Le code fourni n’est pas valide. Veuillez vérifier vos e-mails pour un nouveau code.

en: Email sent!
fr: E-mail envoyé !

[ctx: Provider Label]
en: Mobile App
fr: Application mobile

en: View QR Code &amp; Secret Key
fr: Voir le QR code &amp; la clé secrète

en: Backup Codes
fr: Codes de secours

en: A list of one-time codes you can use if you lose access to your device.
fr: Une liste de codes à usage uniques si vous perdez accès à votre appareil.

en: Codes Generated
fr: Codes générés

[ctx: Provider Label]
en: Email
fr: E-mail

en: Continue Logging On
fr: Continuer en se connectant

en: An Authentication Code has been sent to the email address associated with your account. Look for an email with "%s" in the subject line.
fr: Un code d’authentification a été envoyé à l’adresse e-mail associé à votre compte. Recherchez un e-mail avec « %s » en sujet.

en: Log In
fr: Se connecter

en: Authentication codes will be sent to %1$s.
fr: Les codes d’authentification seront envoyés à %1$s.

en: Provide a set of one-time use codes that can be used to login in the event the primary two-factor method is lost. Note: these codes are intended to be stored in a secure location.
fr: Fournissent un jeu de codes à usage unique qui peuvent servir pour se connecter si la méthode principale de double authentification est perdue. Veuillez noter : ces codes doivent être enregistrés dans un endroit sûr.

en: Finish Setting Up Two-Factor
fr: Terminer la configuration de la double authentification

[ctx: Provider Label]
en: Backup Authentication Codes
fr: Codes d’authentification de secours

en: Generate Authentication Codes
fr: Générer des codes d’authentification de secours

en: %s unused code remaining. | %s unused codes remaining.
fr[0]: %s code inutilisé restant.
fr[1]: %s codes inutilisés restants.

en: Write these down!  Once you navigate away from this page, you will not be able to view these codes again.
fr: Notez-les ! Une fois que vous quittez cette page, vous ne serez plus en mesure de voir ces codes à nouveau.

en: Enter a backup Authentication Code.
fr: Saisissez un code d’authentification de secours.

en: Authentication Code:
fr: Code d’authentification :

en: Submit
fr: Envoyer

en: When using the Remember Device for Two-Factor, a cookie (itsec_remember_2fa) will be set with a secure token that expires in 30 days.
fr: En enregistrant un appareil pour la double authentification, un cookie (itsec_remember_2fa) sera défini avec un jeton sécurisé qui expirera dans 30 jours.

en: Two-Factor: You are out of backup codes and need to <a href="%s">regenerate!</a>
fr: Double authentification : vous n’avez plus de code de secours et devez <a href="%s">en régénérer !</a>

note: Translators: 1: Link to WordPress's privacy policy, 2: Link to SolidWP's privacy policy, 3: Link to Amazon AWS's privacy policy
en: A QR code image is generated for users that set up two-factor authentication for this site. This image is generated using a SolidWP-hosted API. In the process of generating this image, your username is sent to the API. This data is not logged. For privacy policy details, please see the <a href="%1$s">SolidWP Privacy Policy</a>.
fr: Un QR code est généré pour les comptes qui utilisent la double authentification sur ce site. Cette image est générée grâce à l’API de SolidWP. Pour cela, votre identifiant est envoyé à l’API. Cette donnée n’est pas conservée. Pour plus de détails sur la confidentialité, veuillez consulter <a href="%1$s">la politique de confidentialité de SolidWP</a>.

en: The %1$sITSEC_DISABLE_TWO_FACTOR%2$s define is present. As long as the define is present, two-factor authentication is disabled for all users which makes your site more vulnerable. Please make any necessary changes and remove the define as soon as possible.
fr: La constante %1$sITSEC_DISABLE_TWO_FACTOR%2$s est présente. Tant que c’est le cas, la double authentification est désactivée pour tous vos comptes utilisateurs, ce qui rend votre site plus vulnérable. Veuillez faire les changements nécessaires en retirant cette constante dès que possible.

en: You have %d unused codes remaining. If you no longer have access to your backup codes, you can generate new ones below.
fr: Vous avez %d codes inutilisés restants. Si vous n’avez plus accès à vos codes de secours, vous pouvez en générer de nouveau ci-dessous.

en: Generate New Codes
fr: Générer de nouveaux codes

en: Download Codes
fr: Télécharger les codes

en: Download
fr: Télécharger

en: Complete
fr: Terminer

en: Unknown User
fr: Utilisateur inconnu

note: translators: 1: Username, 2: Two Factor provider
en: %1$s Authenticated Using %2$s
fr: %1$s s’est connecté avec %2$s

note: translators: 1: Username, 2: Two Factor provider
en: %1$s Failed Authentication Using %2$s
fr: %1$s a échoué sa connexion avec %2$s

note: translators: 1: Username
en: %1$s Authenticated
fr: %1$s s’est connecté

note: translators: 1: Username
en: %1$s Failed Authentication
fr: %1$s a échoué sa connexion

en: Sync Override
fr: Surcharger la synchronisation

en: Successful Remember Device
fr: Appareil bien enregistré

en: Failed Remember Device
fr: Échec d’enregistrement d’appareil

en: Failed Remember Device (Fingerprint)
fr: Échec d’enregistrement d’appareil (fingerprint)

en: Generated Remember Device Token
fr: Jeton d’enregistrement d’appareil généré

en: Two-Factor Setup Complete
fr: Configuration de double authentification terminée

en: Two-Factor
fr: Double authentification

en: Two Factor
fr: Double authentification

en: The recipient’s WordPress username.
fr: L’identifiant WordPress du destinataire.

en: The recipient’s WordPress display name.
fr: Le nom à afficher publiquement du destinataire.

note: translators: Do not translate the curly brackets or their contents, those are placeholders.
en: Hi {{ $display_name }},
    
    Click the button to continue or manually enter the authentication code below to finish setting up Two-Factor.
fr: Salut {{ $display_name }},
    
    Cliquez sur le bouton pour continuer ou saisissez manuellement le code d’authentification ci-dessous pour finir la configuration.

en: Select Methods
fr: Sélectionnez les méthodes

en: Device Type
fr: Type d’appareil

en: View Secret
fr: Voir le code secret

en: Please scan the QR code or manually enter the secret into your Mobile App.
fr: Veuillez scanner le QR code ou saisir manuellement le code secret dans votre application mobile.

en: Back
fr: Retour

en: Please enter an authenticate code from your mobile app in order to complete setup.
fr: Veuillez saisir un code d’authentification de votre application mobile afin de finir la configuration.

en: Authentication Code
fr: Code d’authentification

en: Verify
fr: Vérifier

en: Then, enter the provided code below to complete setup.
fr: Puis saisissez le code fourni ci-dessous pour terminer la configuration.

en: If you can't find the email in your inbox, please first check your spam folder, then contact the website administrator if the problem persists.
fr: Si vous ne trouvez pas l’e-mail dans votre boite de réception, vérifiez d’abord dans vos indésirables puis contactez l’administrateur/administratrice du site si le problème persiste.

en: Can't find the email?
fr: Vous ne trouvez pas l’e-mail ?

en: Write	these down! Once you navigate away from this page, you will not be able to view these codes again.
fr: Notez	les ! Une fois que vous quittez cette page, vous ne serez plus en mesure de voir ces codes à nouveau.

en: To generate Time-Based One-Time password codes, you need to install and configure an app on your mobile device.
fr: Pour générer des codes temporaires à usage unique, vous devez installer et configurer une application sur votre appareil mobile.

en: The %1$sTwo-Factor Authentication%2$s module sends an email containing the Authentication Code for users when they are setting up Two-Factor. Try to keep the email similar to the Two Factor Email.
fr: Le module de %1$sdouble authentification%2$s envoie un e-mail contenant un code d’authentification pour les comptes configurant la double authentification. Essayez de laisser cet e-mail similaire à l’e-mail de double authentification habituel.

en: Disabling this email will disable the Two-Factor Email Confirmation flow.
fr: La désactivation de cet e-mail désactivera le processus de confirmation par e-mail de double authentification.

en: Two-Factor Email Confirmation
fr: E-mail de confirmation de double authentification

en: Choose the Two-Factor methods you'd like to use when logging-in.
fr: Choisissez les méthodes de double authentification que vous souhaitez utiliser lors de la connexion.

en: For iOS devices, the %2$s Authy%1$s, %3$s Google Authenticator%1$s, or %4$s FreeOTP Authenticator%1$s apps are the most popular token generators.
fr: Pour les appareils iOS, les applications %2$s Authy%1$s, %3$s Google Authenticator%1$s ou %4$s FreeOTP Authenticator%1$s sont les générateurs de jetons les plus populaires.

en: For Android devices, the %2$s Authy%1$s, %3$s Google Authenticator%1$s, or %4$s FreeOTP Authenticator%1$s apps are the most popular token generators.
fr: Pour les appareils iOS, les applications %2$s Authy%1$s, %3$s Google Authenticator%1$s ou %4$s FreeOTP Authenticator%1$s sont les générateurs de jetons les plus populaires.

en: The settings below allow you to configure which of these authentication code providers are enabled for your user.
fr: Les réglages ci-dessous vous permettent de configurer les fournisseurs de code d’authentification autorisés pour vos utilisateurs/utilisatrices.

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Primary
fr: Principal

en: (recommended)
fr: (recommandé)

en: Make Primary
fr: Rendre principal

en: Method
fr: Méthode

note: translators: Do not translate the curly brackets or their contents, those are placeholders.
en: Hi {{ $display_name }},
    
    Click the button to continue or manually enter the authentication code below to finish logging in.
fr: Salut {{ $display_name }},
    
    Cliquez sur le bouton pour continuer ou saisissez manuellement le code d’authentification ci-dessous pour terminer votre connexion.

en: Login Authentication Code
fr: Code d’authentification de connexion

en: Enabling two-factor authentication greatly increases the security of your user account on this site. With two-factor authentication enabled, after you submit your username and password, you will be asked for an additional authentication code to complete your login.
fr: L’activation de la double authentification améliore drastiquement la sécurité de votre compte utilisateur sur ce site. Ainsi, après la saisie de votre identifiant et mot de passe, on vous demandera un code d’authentification pour vous connecter.

en: User has Two-Factor enabled.
fr: Le compte a activé la double authentification.

en: Two-Factor Email
fr: E-mail de double authentification

en: The %1$sTwo-Factor Authentication%2$s module sends an email containing the Authentication Code for users using email as their two-factor provider.
fr: Le module de %1$sdouble authentification%2$s envoie un e-mail contenant un code d’authentification pour les comptes utilisant l’e-mail comme fournisseur de double authentification.

en: Two-factor authentication codes can come from an app that runs on your mobile device, an email that is sent to you after you log in with your username and password, or from a pre-generated list of codes.
fr: Les codes d’authentification à deux facteurs peuvent provenir d’une application qui fonctionne sur votre appareil mobile, d’un e-mail qui vous est envoyé après que vous vous êtes connecté avec votre nom d’utilisateur et votre mot de passe, ou d’une liste de codes générée à l’avance.

en: Your site supports SSL.
fr: Votre site prend en charge le SSL.

en: Your site does not support SSL.
fr: Votre site ne prend pas en charge le SSL.

en: Security Check Scan (Recommended)
fr: Analyse de sécurité (recommandé)

en: Redirecting all http page requests to https is highly recommended as it protects login details from being stolen when using public WiFi or insecure networks.
fr: La redirection de toutes les requêtes de pages de HTTP vers HTTPS est hautement recommandée. Cela protège les identifiants et mots de passe lors de leur utilisation sur des réseaux wifi publics ou non sécurisés.

en: Redirect All HTTP Page Requests to HTTPS - Security > Settings > Enforce SSL
fr: Rediriger toutes les requêtes de pages de HTTP vers HTTPS - Sécurité > Réglages > Forcer le SSL

en: You must supply a name for this application password.
fr: Vous devez fournir un nom pour le mot de passe de cette application.

en: An application password must be valid for either REST API requests, XML-RPC requests, or both.
fr: Un mot de passe d’application doit être valide pour les requêtes API REST, XML-RPC, ou les deux.

en: You must select either "Read and write" or "Read-only".
fr: Vous devez sélectionner soit « Lecture et écriture », soit « Lecture seule ».

en: Unable to find the requested application password. Please reload this page and try again.
fr: Impossible de trouver le mot de passe d’application demandé. Veuillez rafraîchir la page et réessayer.

en: Name
fr: Nom

en: API Types
fr: Types d’API

en: REST API Permissions
fr: Droits d’API REST

en: Created
fr: Créé

en: Last Used
fr: Dernière utilisation

en: Last IP
fr: Dernière adresse IP

en: Revoke
fr: Révoquer

en: REST API and XML-RPC
fr: API REST et XML-RPC

en: Read-Only
fr: Lecture seule

en: Read and Write
fr: Lecture et écriture

en: All API Types
fr: Tous les types d’API

en: Read Only
fr: Lecture seule

en: This application password can access, but not modify data.
fr: Ce mot de passe d’application peut accéder mais pas modifier les données.

en: This application password is not allowed to be used with the REST API.
fr: Ce mot de passe d’application ne peut pas être utilisée avec l’API REST.

en: This application password is not allowed to be used with XML-RPC.
fr: Ce mot de passe d’application ne peut pas être utilisée avec XML-RPC.

en: This application password is read only.
fr: Ce mot de passe d’application est en lecture seule.

en: Resend
fr: Renvoyer

en: Or, use a backup method:
fr: Ou utilisez une méthode de sauvegarde :

en: Login authorized. Please continue in your original browser.
fr: Connexion autorisée. Veuillez continuer dans votre navigateur d’origine.

en: No On-Board data provided.
fr: Pas de données d’installation fournies.

note: translators: used to join items in a list with only 2 items
en: %1$s and %2$s
fr: %1$s et %2$s

note: translators: used to join last two items in a list with more than 2 times
en: %1$s, and %2$s
fr: %1$s, et %2$s

en: Unconfigured
fr: Non configuré

note: translators: 1. User's email address, 2. WP email address, 3. Configured Subject Line
en: Check your email, %1$s, for a message from %2$s. It should have "%3$s" in the subject line.
fr: Vérifiez vos e-mails %1$s, en cherchant un message de %2$s. Il devrait y avoir « %3$s » dans le sujet.

en: Skip
fr: Passer

en: Continue
fr: Poursuivre

en: Make sure to copy or download the backup codes before proceeding. %1$s Ok %2$s
fr: Assurez-vous de copier ou télécharger les codes de secours avant de continuer. %1$s Ok %2$s

en: ITSEC_Application_Passwords_Util::handle_request() was triggered by an invalid action.
fr: ITSEC_Application_Passwords_Util::handle_request() a été lancé par une action invalide.

en: Received an invalid request type to be associated with this application password. Please reload this page and try again.
fr: Réception d’un type de requête invalide à associer à ce mot de passe d’application. Veuillez rafraîchir la page et réessayer.

en: Received invalid rest_api_permissions for this application password. Please reload this page and try again.
fr: Réception de rest_api_permissions invalides pour ce mot de passe d’application. Veuillez rafraîchir la page et réessayer.

en: ERROR: Invalid Authentication Code.
fr: ERREUR : code d’authentification invalide.

en: Invalid On-Board data: %s
fr: Données d’installation invalides : %s

en: Invalid ajax method.
fr: Méthode ajax invalide.

en: Invalid Two-Factor provider. Please try %1$slogging in again%2$s.
fr: Fournisseur de double authentification invalide. Veuillez essayer de %1$svous reconnecter%2$s.

en: Did your Two-Factor code not arrive?
fr: Votre code de double authentification n’est pas arrivé ?

en: Invalid Two Factor provider.
fr: Fournisseur de double authentification invalide.

en: Two-Factor code resent.
fr: Code de double authentification renvoyé.

en: Your account is required to setup Two Factor authentication.
fr: Votre compte est nécessaire pour configurer la double authentification.

en: Email confirmed. Please continue setting up Two-Factor in your original browser window.
fr: E-mail confirmé. Veuillez continuer la configuration de la double authentification dans votre navigateur d’origine.

note: translators: 1. List of enabled Two-Factor methods.
en: Two-Factor is all setup and ready to go. The next time you login, you'll be asked to enter an Authentication Code from your %l.
fr: La double authentification est configurée et fonctionnelle. Lors de votre prochaine connexion, on vous demandera un code d’authentification de votre %l.

en: JavaScript is required to setup Two-Factor Authentication.
fr: JavaScript est nécessaire pour configurer la double authentification.

en: Setup Two-Factor
fr: Configuration de double authentification

en: Two-Factor Authentication Options
fr: Options de double authentification

en: Your new login URL is <strong><code>%1$s</code></strong>. A reminder has also been sent to the notification email addresses set in Solid Security’s Notification Center.
fr: Votre nouvelle URL de connexion est <strong><code>%1$s</code></strong>. Un rappel a également été envoyé aux destinataires listées dans le centre de notifications de Solid Security.

en: Site Scans
fr: Analyses de site

en: Your password was detected %1$s time in password breaches of other websites. Your account hasn't been compromised on %2$s, but to keep your account secure, you must update your password now. | Your password was detected %1$s times in password breaches of other websites. Your account hasn't been compromised on %2$s, but to keep your account secure, you must update your password now.
fr[0]: Votre mot de passe a été détecté %1$s fois dans des failles de mot de passe d’autres sites. Votre compte n’a pas été compromis sur %2$s mais pour en renforcer la sécurité, vous devez mettre à jour votre mot de passe.
fr[1]: Votre mot de passe a été détecté %1$s fois dans des failles de mot de passe d’autres sites. Votre compte n’a pas été compromis sur %2$s mais pour en renforcer la sécurité, vous devez mettre à jour votre mot de passe.

en: Require users in the selected groups to have passwords that must not appear in a breach.
fr: Obliger les comptes utilisateurs des groupes sélectionnés d’avoir des mots de passe non compromis.

en: The Hide Backend feature is now active.
fr: La fonctionnalité de déplacement de la page de connexion est maintenant active.

en: The Hide Backend feature is now disabled
fr: La fonctionnalité de déplacement de la page de connexion est maintenant désactivée.

en: This tool cannot be disabled because it isn‘t a toggleable tool.
fr: Cet outil ne peut pas être désactivé car ce n’est pas un outil « à bascule  ».

en: An attempt to register the %1$s module failed because it's configuration file is empty.
fr: Une tentative d’enregistrement du module %1$s a échoué car son fichier de configuration est vide.

en: An attempt to register the %1$s module failed because it has an invalid configuration: %2$l
fr: Une tentative d’enregistrement du module %1$s a échoué car sa configuration n’est pas valide : %2$l

en: An attempt to register the %1$s module failed because it extends a non-registered module: %2$l
fr: Une tentative d’enregistrement du module %1$s a échoué car il étend un module non-enregistré : %2$l

en: Cannot activate module.
fr: Impossible d’activer le module.

en: Invalid username.
fr: Nom d’utilisateur non valide.

en: A user already exists with that username.
fr: Un compte utilisateur existe déjà avec cet identifiant.

en: This tool is already running. Please try again in a few minutes.
fr: Cet outil est déjà lancé. Veuillez réessayer dans quelques minutes.

en: Updated “admin” username to “%s”
fr: Identifiant « admin » remplacé par « %s »

en: Updated user ID.
fr: ID utilisateur mis à jour.

en: unknown
fr: inconnu

en: Backup Now
fr: Sauvegarder

en: The backup request returned an unexpected response.
fr: La requête de sauvegarde a renvoyé une réponse inattendue.

en: Bans Overview
fr: Aperçu des blocages

en: Login Attempts
fr: Tentatives de connexion

en: Login Using "admin"
fr: Connexion avec « admin »

[ctx: Total Banned IPs]
en: Banned
fr: Bloqués

en: Add Many
fr: Ajouter plusieurs

en: IPs to Ban
fr: IPs à bloquer

en: Enter one IP address per-line. Optionally, include a note by ending the line with a # sign.
fr: Saisissez une adresse IP par ligne. Optionnellement, ajouter une note en mettant un signe # en fin de ligne.

en: Lockout Details
fr: Détails de blocage

en: Lockout Not Found
fr: Blocage introuvable

en: Failed to release lockout.
fr: Échec d’annulation de blocage.

en: Deleted User %d
fr: Compte utilisateur %d supprimé

en: unknown reason.
fr: raison inconnue.

en: Sorry, you are not allowed to do that.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation de faire cette action.

en: No route was found matching the URL and request method
fr: Aucun itinéraire n’a été trouvé correspondant à l’URL et à la méthode de requête

en: Attacks
fr: Attaques

en: Error when querying the database for counting events.
fr: Erreur lors de la récupération du compte des évènements dans la base de données.

en: Error when querying the database for events.
fr: Erreur lors de la récupération des évènements dans la base de données.

en: Error when querying the database for total events.
fr: Erreur lors de la récupération du total des évènements dans la base de données.

en: Error when querying the database for total IPs tracked.
fr: Erreur lors de la récupération du total des IPs suivies dans la base de données.

en: Failed to bulk insert events.
fr: Échec de l’insertion groupée d’événements.

en: Cannot backfill logs if DB logs are not available.
fr: Impossible de remplacer les journaux si les journaux DB ne sont pas disponibles.

en: Database error when backfilling logs.
fr: Erreur de base de données lors du remplacement des journaux.

en: Card Not Found
fr: Carte introuvable

en: Dashboard Not Found
fr: Tableau de bord introuvable

en: Sorry, you are not allowed to add cards to this dashboard.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation d’ajouter des cartes au tableau de bord.

en: This card cannot be added to the dashboard another time.
fr: Cette carte ne peut pas être à nouveau ajoutée au tableau de bord.

en: Sorry, you do not have permission to view this dashboard.
fr: Désolé, vous n’avez pas les droits nécessaires pour consulter le tableau de bord.

en: Dashboard Card Not Found
fr: Carte de tableau de bord introuvable

en: Sorry, you do not have permission to edit this dashboard card.
fr: Désolé, vous n’avez pas les droits suffisants pour modifier cette carte de tableau de bord.

en: Sorry, you do not have permission to delete this dashboard card.
fr: Désolé, vous n’avez pas les droits suffisants pour supprimer cette carte de tableau de bord.

en: The dashboard card cannot be deleted.
fr: La carte de tableau de bord ne peut pas être supprimée.

en: Not Found
fr: Aucun résultat

en: Card route not found.
fr: Route de carte introuvable.

en: Sorry, you do not have permission to perform this action.
fr: Désolé, vous n’avez pas les droits suffisants pour faire cette action.

en: Sorry, you are not allowed to edit this dashboard.
fr: Désolé, vous n’avez pas les droits suffisants pour modifier ce tableau de bord.

en: Sorry, you do not have permission to create dashboards.
fr: Désolé, vous n’avez pas les droits suffisants pour créer des tableaux de bord.

en: Sorry, you do not have permission to edit this dashboard.
fr: Désolé, vous n’avez pas les droits nécessaires pour modifier le tableau de bord.

en: Sorry, you do not have permission to delete this dashboard.
fr: Désolé, vous n’avez pas les droits suffisants pour supprimer ce tableau de bord.

en: The dashboard cannot be deleted.
fr: Le tableau de bord ne peut pas être supprimé.

en: Some Cards are Invalid
fr: Certaines cartes ne sont pas valides

en: Failed to save new layout.
fr: Échec d’enregistrement de la nouvelle mise en page.

en: Failed to save layout for some items.
fr: Échec d’enregistrement de mise en page pour certains éléments.

en: Dashboard Owners
fr: Propriétaires du tableau de bord

note: translators: 1: Specific error details
en: Unable to read the <code>wp-config.php</code> file in order to update the Database Prefix. %s
fr: Impossible de lire le fichier <code>wp-config.php</code> afin de modifier le préfixe de base de données. %s

note: translators: 1: Specific error details
en: Unable to update the <code>wp-config.php</code> file in order to update the Database Prefix. %s
fr: Impossible de mettre à jour le fichier <code>wp-config.php</code> afin de modifier le préfixe de base de données. %s

note: translators: New database prefix.
en: Database prefix changed to %s.
fr: Préfixe de base de données changé à %s.

en: Regenerated Server Config rules.
fr: Règles de configuration serveur re-générées.

en: Regenerated WP-Config rules.
fr: Règles WP-Config re-générées.

en: Could not identify server IPs
fr: Impossible d’identifier les IP du serveur

en: No server IPs found.
fr: Aucune adresse IP de serveur trouvée.

en: Identified server IPs: %l.
fr: IP identifiée du serveur : %l.

en: No DNS records found.
fr: Aucun enregistrement DNS trouvé.

en: Could not generate a sha1 hash of the password.
fr: Impossible de générer un hash sha1 du mot de passe.

en: This password appeared in a breach %s time. Please choose a new password. | This password appeared in a breach %s times. Please choose a new password.
fr[0]: Ce mot de passe a été compris %s fois. Veuillez choisir un nouveau mot de passe.
fr[1]: Ce mot de passe a été compris %s fois. Veuillez choisir un nouveau mot de passe.

en: Invalid Backups Directory
fr: Répertoire de sauvegardes invalide.

en: Invalid Period
fr: Période invalide

en: Registering a module without a module.json definition is invalid. Module: %s.
fr: L’enregistrement de module sans une définition module.json n’est pas valide. Module : %s.

en: This tool cannot be enabled because it isn‘t a toggleable tool.
fr: Cet outil ne peut pas être activé car ce n’est pas un outil « à bascule  ».

en: Non-Profit
fr: À but non lucratif

en: A website to promote your cause and collect donations.
fr: Un site qui soutient une cause et récolte des dons.

en: Donors
fr: Donneurs

en: Select your donors
fr: Sélectionnez vos donneurs

en: A website to showcase your craft.
fr: Un site pour montrer votre art.

en: This tool cannot run because it isn‘t available.
fr: Cet outil ne peut pas se lancer car il n’est pas disponible.

en: This tool cannot run because its condition is not valid.
fr: Cet outil ne peut pas se lancer car sa condition n’est pas valide.

en: A website to share your thoughts or to start a conversation.
fr: Un site pour partager vos pensées ou pour démarrer une conversation.

en: eCommerce
fr: E-commerce

en: A website to sell products or services.
fr: Un site pour vendre des produits et/ou services.

en: Customers
fr: Clients

en: Select your customers
fr: Sélectionnez vos clients

en: Network
fr: Réseau

en: A website to connect people and communities.
fr: Un site pour connecter des gens et des communautés.

en: Members
fr: Membres

en: Select your members
fr: Sélectionnez vos membres

en: Do you want to secure your donor accounts with two-factor authentication?
fr: Souhaitez-vous sécuriser les comptes de vos donneurs avec la double authentification ?

en: Do you want to secure your customer accounts with two-factor authentication?
fr: Souhaitez-vous sécuriser les comptes de vos clients avec la double authentification ?

en: Do you want to secure your member accounts with two-factor authentication?
fr: Souhaitez-vous sécuriser les comptes de vos membres avec la double authentification ?

en: When you secure your users with a password policy, Solid Security will require them to create a strong password that hasn’t already been compromised.
fr: Lorsque vous sécurisez vos comptes utilisateurs avec une politique de mot de passe, Solid Security les obligera à utiliser des mots de passe compliqués qui n’ont pas été compromis.

en: Brochure
fr: Vitrine

en: A simple website to promote your business.
fr: Un site simple pour promouvoir une activité.

en: Do you want to secure your member accounts with a password policy?
fr: Souhaitez-vous sécuriser les comptes de vos membres avec une politique de mots de passe forts ?

en: Do you want to secure your donor accounts with a password policy?
fr: Souhaitez-vous sécuriser les comptes de vos donneurs avec une politique de mots de passe forts ?

en: Do you want to secure your customer accounts with a password policy?
fr: Souhaitez-vous sécuriser les comptes de vos clients avec une politique de mots de passe forts ?

en: Securing users with two-factor authentication will require them to enter a security code along with their username and password to log in. Two-factor authentication is the strongest way to prevent automated bot attacks.
fr: La sécurisation des comptes par la double authentification obligera vos utilisateurs à saisir un code de sécurité en plus de leur identifiant et mot de passe pour se connecter. Cette méthode est la plus efficace pour se protéger des attaques automatisées des robots.

en: Do you want to secure your user accounts with a password policy?
fr: Souhaitez-vous sécuriser vos comptes utilisateurs avec une politique de mots de passe forts ?

en: Yes, enforce a password policy for these users.
fr: Oui, imposer une politique de mots de passe forts.

en: Security Managers
fr: Responsables de sécurité

en: Restricting client access to the security settings will prevent them from making unwanted changes and seeing security notifications they may not understand.
fr: En limitant l’accès aux réglages de sécurité à vos clients, vous les empêcherez de faire des changements non souhaités et de voir des notifications de sécurité qu’ils ne comprendraient pas.

en: Who are the end users of your website?
fr: Qui sont les utilisateurs finaux de votre site ?

en: Yes, require Two-Factor for these users.
fr: Oui, obliger la double authentification pour ces comptes.

en: Do you want to secure your user accounts with two-factor authentication?
fr: Souhaitez-vous sécuriser vos comptes utilisateurs avec la double authentification ?

en: Include yourself and anyone else who will need access to Solid Security. Grouping these users together will allow you to manage their access to sensitive information and which security settings you enable for them.
fr: Désignez-vous et ceux qui auront besoin d’accéder à Solid Security. Ainsi vous pourrez gérer leur accès aux informations sensibles et aux réglages que vous activerez.

en: Should your clients be able to view and make changes to the Solid Security settings?
fr: Vos clients doivent-ils voir et modifier les réglages de Solid Security ?

en: Yes, allow managing of Solid Security
fr: Oui, autoriser la gestion de Solid Security

en: Select the WordPress user roles they are assigned to.
fr: Sélectionnez les rôles utilisateurs auxquels ils sont assignés.

en: Which users are your clients?
fr: Quels comptes utilisateurs sont vos clients ?

en: Solid Security Pro will group client users together, allowing you to manage their access to sensitive information and which security settings you enable for them.
fr: Solid Security Pro groupera les comptes clients ensemble, vous permettant de gérer leur accès aux informations sensibles et aux réglages que vous activerez.

en: Which users will manage Solid Security on this site?
fr: Quels comptes utilisateurs s’occuperont de Solid Security sur ce site ?

en: If you are setting up Solid Security for a client, next you‘ll select which users are theirs. Identifying your clients allows you to control their access to things like the security settings or if they are allowed to view the Security Dashboard.
fr: Si vous configurez Solid Security pour un client, vous devez ensuite sélectionner les utilisateurs qui lui appartiennent. L’identification de vos clients vous permet de contrôler leur accès à des éléments tels que les réglages de sécurité ou s’ils sont autorisés à voir le tableau de bord de sécurité.

en: Setup
fr: Configuration

en: Security Dashboard
fr: Tableau de bord de sécurité

note: translators: 1. Human time diff. translators: 1. Relative time from human_time_diff().
en: %s ago
fr: Il y a %s

en: Add Ban
fr: Ajouter un blocage

en: This password requirement does not evaluate passwords.
fr: Cette exigence de mot de passe ne les évalue pas.

en: No module was found with that id.
fr: Aucun module n’a été trouvé avec cet ID.

en: Module ID
fr: ID du module

en: Module Status
fr: Statut du module

en: The Module Type
fr: Le type de module

en: Show in Onboard
fr: Afficher dans l’assistant d’installation

en: Has Side-Effects
fr: A des effets secondaires

en: Module Search Keywords
fr: Module de recherche de mots-clés

en: Module Title
fr: Titre du module

en: Module Description
fr: Description du module

en: Module Help
fr: Aide du module

en: Requirements
fr: Prérequis

en: Module Tools
fr: Outils de module

en: Module Settings Configuration
fr: Configuration des réglages de modules

en: The schema describing the settings.
fr: Le schéma décrivant les réglages.

en: Map of setting names to conditional setting definitions.
fr: Carte des noms des réglages aux définitions conditionnelles des réglages.

en: List of interactive setting names.
fr: Liste interactive des noms des réglages.

en: List of removed setting names.
fr: Liste des noms des réglages retirés.

en: List of deprecated setting names.
fr: Liste des noms des réglages obsolètes.

en: This module does not have settings.
fr: Ce module n’a pas de réglage.

en: Site Type not found.
fr: Type de site introuvable.

en: The unique id identifying the site type.
fr: L’identifiant unique de type de site.

en: The title of the Site Type.
fr: Le titre du type de site.

en: The description of the Site Type.
fr: La description du type de site.

en: The name of the icon representing the Site Type.
fr: Le nom de l’icône représentant le type de site.

en: The next question to ask the user.
fr: La question suivante à poser à l’utilisateur/utilisatrice.

en: The list of answers.
fr: La liste des réponses.

en: The question id.
fr: L’ID de question.

en: The user provided answer.
fr: La réponse apportée par l’utilisateur/utilisatrice.

en: Answers must be an array.
fr: Les réponses doivent être un tableau.

en: Answers entry %d must be an object.
fr: L‘entrée de réponse %d doit être un objet.

en: The question and answer properties are required for answers entry %d.
fr: Les propriétés de la question et de la réponse sont obligatoire pour l’entrée de réponses %d.

en: The question property must be a string for answers entry %d.
fr: La propriété de question doit être une chaîne pour l’entrée de réponses %d.

en: Tool not found.
fr: Outil introuvable.

en: Your site must support SSL.
fr: Votre site doit prendre en charge le SSL.

en: Your site must not support SSL.
fr: Votre site ne doit pas prendre en charge le SSL.

en: List of settings to onboard.
fr: Liste des réglages à installer.

en: Choosing who you are setting the site up for will help to preconfigure some settings for you.
fr: Dites-nous pour qui vous configurez ce site, cela nous aidera à pré-configurer des réglages à votre place.

en: That actor type is not supported.
fr: Le type d’acteur n’est pas pris en charge.

en: A search term is required when querying this actor type.
fr: Un terme de recherche est obligatoire lors d’une requête pour ce type d’acteur.

en: Brute Force "admin" Username
fr: Force brute avec l’identifiant « admin »

note: translators: %s: Parameter name.
en: %s is not a valid IP address.
fr: %s n’est pas une adresse IP valide.

en: Inactive lockout module %s
fr: Module de blocage inactif %s

en: Lockout Module
fr: Module de blocage

en: The ban source "%s" does not support creating a ban.
fr: La source de blocage « %s » ne peut pas créer un blocage.

en: The ban source "%s" does not support updating a ban.
fr: La source de blocage « %s » ne peut pas mettre à jour un blocage.

en: The ban source "%s" does not support saving bans.
fr: La source de blocage « %s » ne peut pas enregistrer un blocage.

en: The ban source "%s" does not support deleting a ban.
fr: La source de blocage « %s » ne peut pas supprimer un blocage.

en: The source "%1$s" does not match the previous ban source "%2$s".
fr: La source « %1$s » ne correspond pas à la source de blocage précédente « %2$s ».

en: Unknown ban source "%s".
fr: Source de blocage inconnue « %s ».

en: Cursor missing definition for repository.
fr: Définition manquante pour le curseur dans le répertoire.

en: Cursor definition for repository is malformed.
fr: La définition du curseur dans le répertoire est malformée.

en: No ban found with that id.
fr: Aucun blocage trouvé avec cet ID.

en: Sorry, you do not have permission to create bans.
fr: Désolé, vous n’avez pas les droits nécessaires pour créer des blocages.

en: Sorry, you do not have permission to view bans.
fr: Désolé, vous n’avez pas les droits nécessaires pour voir les blocages.

en: The host matches your current IP and cannot be banned.
fr: L’utilisateur correspond à votre adresse IP actuelle et ne peut pas être banni.

en: Sorry, you do not have permission to update bans.
fr: Désolé, vous n’avez pas les droits nécessaires pour mettre à jour les blocages.

en: Sorry, you do not have permission to delete bans.
fr: Désolé, vous n’avez pas les droits nécessaires pour supprimer les blocages.

en: Actor Type
fr: Type d’acteur

en: The type of actor that created the ban.
fr: Le type d’acteur qui a créé le blocage.

en: Actor Identifier
fr: Identifiant d’acteur

en: The particular actor that caused the ban.
fr: L’acteur qui a créé le blocage.

en: Banned After
fr: Bloqué après

en: Banned Before
fr: Bloqué avant

en: Limit to bans added after the given date.
fr: Limite aux blocages ajoutés après une date donnée.

en: Limit to bans added before the given date.
fr: Limite aux blocages ajoutés avant une date donnée.

en: View Activity
fr: Voir l’activité

en: Dynamic ban added with the deprecated itsec_filter_blacklisted_ips filter.
fr: Blocage dynamique ajouté avec le filtre obsolète itsec_filter_blacklisted_ips.

en: Failed to get bans: %s
fr: Échec de la récupération des blocages : %s

en: The IP address to ban.
fr: L’adresse IP à bloquer.

en: Created By
fr: Créé par

en: The type of the actor.
fr: Le type d’acteur.

en: The identifier for the actor.
fr: L’identifiant de l’acteur.

en: The actor who added the ban.
fr: L’acteur qui a ajouté le blocage.

en: Notes
fr: Remarques

en: A comment describing the ban.
fr: Un commentaire décrivant le blocage.

en: Update Ban
fr: Mettre à jour le blocage

en: The "database" repository only accepts Ban instances.
fr: Le dossier « Base de données » n’accepte que des instance de blocage.

en: Cannot ban an authorized host.
fr: Impossible de bloquer un utilisateur autorisé.

en: This IP address is already banned.
fr: L’adresse IP est déjà bloquée.

en: Failed to save the ban: %s
fr: Échec d’enregistrement du blocage : %s

en: Failed to delete the ban: %s
fr: Échec de suppression du blocage : %s

en: Limit Banned IPs in Server Configuration Files
fr: Limiter le nombre d’IP bloquées dans les fichiers de configuration serveur

en: The "database" repository only accepts Host instances.
fr: Le dossier « Base de données » n’accepte que des instances d’utilisateurs.

en: Passing a module as a single parameter is no longer supported. Pass a filters array instead.
fr: Passer un module en paramètre unique n’est plus possible. Passez un tableau de filtres à la place.

en: Passing the log type as the second parameter is no longer supported. Pass a filters array instead.
fr: Passer un type de journal en paramètre unique n’est plus possible. Passez un tableau de filtres à la place.

en: Default Ban List
fr: Liste de blocage par défaut

en: You must be running at least version %s of Solid Security.
fr: Vous devez avoir au moins la version %s de Solid Security.

en: Update License
fr: Mettre à jour la licence

en: Ban Repeat Offender
fr: Bloquer les récidivistes

en: Ban Threshold
fr: Seuil de blocage

en: Solid Security couldn’t verify the license for this site. An active license is required to authenticate the Site Scanner.
fr: Solid Security Pro n’a pas vu vérifier la licence de ce site. Une licence active est nécessaire pour authentifier l’analyse de site.

en: View Report
fr: Voir le rapport

en: Vulnerabilities
fr: Vulnérabilités

en: Found Malware
fr: Logiciel malveillant trouvé

en: Update Theme
fr: Mettre à jour le thème

en: Update Plugin
fr: Mettre à jour l’extension

en: Site Scan for %s
fr: Analyse de site pour %s

en: Scheduled site scan resulted in an error
fr: Une analyse de site planifiée a provoqué une erreur

en: Scheduled site scan found no issues.
fr: Une analyse de site planifiée n’a trouvé aucun problème.

en: Scheduled site scan report: %l
fr: Rapport d’analyse de site planifiée : %l

en: Scheduled site scan found warnings
fr: Une analyse de site planifiée a trouvé des avertissements

note: translators: 1. Site name.
en: An error occurred while running the scheduled site scan on %s:
fr: Une erreur est survenue lors de l’analyse de site planifiée de %s :

en: The scheduled site scan found %1$s issue when scanning %2$s. | The scheduled site scan found %1$s issues when scanning %2$s.
fr[0]: L’analyse de site planifiée a trouvé %1$s problème %2$s.
fr[1]: L’analyse de site planifiée a trouvé %1$s problèmes %2$s.

en: The scanner encountered %s additional error. | The scanner encountered %s additional errors.
fr[0]: L’analyse a rencontré %s erreur additionnelle.
fr[1]: L’analyse a rencontré %s erreurs additionnelles.

en: The scheduled site scan encountered %1$s error when scanning %2$s. | The scheduled site scan encountered %1$s errors when scanning %2$s.
fr[0]: L’analyse de site planifiée a rencontré %1$s erreur %2$s.
fr[1]: L’analyse de site planifiée a rencontré %1$s erreurs %2$s.

en: Scan Errors
fr: Erreurs d’analyse

en: Sorry, you cannot view site scan issues.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas consulter les problèmes d’analyse de site.

en: Sorry, you cannot fix site scan issues.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas corriger les problèmes d’analyse de site.

en: No issue was found with that id.
fr: Aucun problème n’a été trouvé avec cet ID.

en: Sorry, you cannot perform site scans.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas lancer d’analyse de site.

en: Sorry, you cannot view site scans.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas consulter les analyses de site.

en: Sorry, you cannot view muted issues.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas consulter les problèmes masqués.

en: This issue has not been muted.
fr: Le problème n’a pas encore été masqué.

en: Sorry, you cannot mute issues.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas masquer les problèmes.

en: Sorry, you cannot unmute issues.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas réafficher les problèmes.

en: No recent site scan.
fr: Aucune analyse de site récente.

en: This issue cannot be automatically fixed.
fr: Le problème ne peut pas être corrigé automatiquement.

en: You must have permission to update plugins to fix this issue.
fr: Vous devez avoir les droits de mise à jour des extensions pour corriger ce problème.

en: You must have permission to update themes to fix this issue.
fr: Vous devez avoir les droits de mise à jour des thèmes pour corriger ce problème.

en: Site Verification Succeeded
fr: Vérification de site réussie

en: Please %1$sreview the logs%2$s to make sure your system is secure.
fr: Veuillez %1$sconsulter les journaux%2$s pour vous assurer que votre système est sécurisé.

en: Scan Error
fr: Erreur d’analyse

en: On Blocklist
fr: Sur liste de blocage

en: Vulnerable Software
fr: Logiciel vulnérable

en: Could not find a log item with that id.
fr: Impossible de trouver un élément de journal avec cet ID.

en: Log item does not belong to the Site Scanner module.
fr: L’élément de journal n’appartient pas au module d’analyse de site.

en: Log item is of the incorrect type.
fr: L’élément de journal n’est pas du bon type.

en: Malformed token.
fr: Jeton malformé.

en: This issue has already been muted.
fr: Ce problème a déjà été masqué.

en: This issue is not muted.
fr: Ce problème n’est pas masqué.

en: Site Scanner
fr: Analyse de site

en: Please %1$sconfirm%2$s your licensing details.
fr: Veuillez %1$sconfirmer%2$s les détails de licence.

en: Failed to calculate hmac.
fr: Échec du calcul hmac.

en: Unknown Error
fr: Erreur inconnue

en: Invalid JSON.
fr: JSON invalide.

en: Invalid JSON: %s.
fr: JSON invalide : %s.

en: Scan Verification Failed: Invalid Secret
fr: Échec de vérification de l’analyse : secret invalide

en: Solid Security Pro is not activated.
fr: Solid Security Pro n’est pas activé.

en: The Solid Security site scan encountered an error.
fr: L’analyse de site de Solid Security a rencontré une erreur.

en: Solid Security found %s issue during a site scan. | Solid Security found %s issues during a site scan.
fr[0]: Solid Security a trouvé %s problème pendant une analyse du site.
fr[1]: Solid Security a trouvé %s problèmes pendant une analyse du site.

en: Mute Issue
fr: Masquer le problème

en: Could not find the SolidWP updater.
fr: Impossible de trouver l’outil de mise à jour de SolidWP.

en: Site Scan Scheduling
fr: Planification d’analyse de site

en: Domain blocked by %s
fr: Domaine bloqué par %s

en: Logs must be stored in the database to retrieve past scans.
fr: Les journaux doivent être stockés dans la base de données afin de récupéré les précédentes analyses.

en: Log item is malformed.
fr: L’élément de journal est malformé.

en: Blocklist
fr: Liste de blocage

en: Unable to update the %1$s plugin. %2$s
fr: Impossible de mettre à jour l’extension %1$s. %2$s

en: Did not confirm that "none" is an allowed algorithm.
fr: N’a pas confirmé que « aucun » est un algorithme autorisé.

en: Key may not be empty
fr: La clé ne peut pas être vide

en: Empty algorithm
fr: Algorithme vide

en: Algorithm not allowed
fr: Algorithme non autorisé

en: Algorithm not supported
fr: Algorithme non pris en charge

en: "kid" empty, unable to lookup correct key
fr: « kid » vide, impossible de chercher la bonne clé

en: Signature verification failed
fr: Échec de la vérification de signature

note: translators: %s Date/Time the JWT is valid.
en: Cannot handle token prior to %s.
fr: Ne prend pas en charge les jetons d’avant %s.

en: Expired token
fr: Jeton expiré

en: Wrong number of segments
fr: Mauvais nombre de segments

en: OpenSSL unable to sign data
fr: Impossibilité de signer les données par OpenSSL

en: No update is listed for the plugin.
fr: Aucune mise à jour n’est listée pour cette extension.

en: An update to version %1$s is available, but it doesn&#8217;t work with your version of PHP. %2$sLearn more about updating PHP%3$s.
fr: Une mise à jour vers la version %1$s est disponible mais elle ne fonctionne pas avec votre version de PHP. %2$sEn savoir plus sur la mise à jour de PHP%3$s.

en: An available update is listed, but automatic updates are not configured.
fr: Une mise à jour est listée mais les mises à jour automatiques ne sont pas configurées.

en: No update is listed for the theme.
fr: Aucune mise à jour n’est listée pour ce thème.

en: Unable to update the plugin: %l
fr: Impossible de mettre à jour l’extension : %l

en: An unknown issue prevented the update from completing.
fr: Une erreur inconnue empêche la fin de la mise à jour.

en: Pass through Authorization header.
fr: Passer au travers de l’en-tête d’autorisation.

en: Invalid claims encoding
fr: Encodage de revendication invalide

en: Invalid header encoding
fr: Encodage d’en-tête invalide

en: Invalid signature encoding
fr: Encodage de signature invalide

en: Unable to update the theme: %l
fr: Impossible de mettre à jour le thème : %l

en: "kid" invalid, unable to lookup correct key
fr: « kid » invalide, impossible de chercher la bonne clé

en: Authorized IP Triggered Ban Conditions
fr: Conditions d'interdiction déclenchées par les IP autorisées

en: IP Triggered Ban Conditions
fr: Conditions d'interdiction déclenchées par l'IP

en: A Solid Security module's scheduling.php file must return a callable.
fr: Un fichier de module scheduling.php de Solid Security Securitu doit renvoyer un callable.

en: A user group must have a minimum role, list of roles, or list of users to be created.
fr: Un groupe d’utilisateur doit avoir un rôle minimum, une liste de rôles ou une liste d’utilisateur pour être créé.

en: Sorry, no user group exists with that id.
fr: Désolé, aucun groupe d’utilisateurs n’existe avec cet ID.

en: No default group called %s
fr: Aucun groupe par défaut appelé %s

en: Could not request filesystem credentials.
fr: Impossible de demander les références du système de fichier.

en: Site Scan
fr: Analyse du site

en: Scan Now
fr: Analyser maintenant

en: Enabled reason: %s
fr: Raison d’activation : %s

en: Disabled reason: %s
fr: Raison de désactivation : %s

en: The response body is missing the "ips" entry.
fr: Le corps de réponse n’a pas les entrées « ips ».

en: Backup | Backups
fr[0]: Sauvegarde

en: Force users in the selected groups to use strong passwords.
fr: Oblige les utilisateurs des groupes sélectionnés à utiliser des mots de passe complexes.

en: Failed to acquire a mutex.
fr: Échec d’acquisition de mutex.

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Other
fr: Autre

en: %s Users
fr: Comptes %s

en: User Group
fr: Groupe de comptes

en: Feature Flags in Solid Security allow you to try experimental features before they are released.
fr: Les fonctionnalités expérimentales dans Solid Security vous permettent d’essayer les nouveautés avant leur sortie.

en: Failed to update settings.
fr: Échec de la mise à jour des réglages.

en: Return results for users across the entire network, not just the current site.
fr: Renvoie les résultats des utilisateurs de tout le réseau, pas juste du site actuel.

en: Unknown flag
fr: Flag inconnu

en: Manually configured with a constant.
fr: Configuré manuellement avec une constante.

en: Gradually rolling out.
fr: Sortie progressive.

en: Empty response body.
fr: Corps de réponse vide.

en: The user group selected for %1$s is invalid.
fr: Le groupe d’utilisateurs sélectionné pour %1$s n’est pas valide.

en: Process Update
fr: Mise à jour du processus

en: Process Stop
fr: Arrêt du processus

en: The %s table is not installed.
fr: La table %s n’est pas installée.

en: Privacy
fr: Confidentialité

en: the following canonical roles: %l
fr: les rôles canoniques suivants : %l

en: the following roles: %l
fr: les rôles suivants : %l

en: roles greater than %s
fr: les rôles supérieurs à %s

en: the following users: %l
fr: les utilisateurs suivants : %l

en: This user group contains no users.
fr: Ce groupe ne contient aucun utilisateur.

en: This user group contains %l.
fr: Ce groupe d’utilisateur contient %l.

en: Type must be either single or multiple.
fr: Le type doit être unique ou multiple.

en: Everybody Else
fr: Tous les autres

en: Id must be a string.
fr: L’ID doit être une chaîne.

en: No user group found for '%s'
fr: Aucun groupe d’utilisateur trouvé pour « %s ».

en: Failed to delete group.
fr: Échec de la suppression du groupe.

en: uuid must be a string.
fr: uuid doit être une chaîne.

en: No user group found.
fr: Aucun groupe d’utilisateurs trouvé.

en: Sorry, you are not allowed to list user matchables.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation de lister les utilisateurs rattachés.

en: Sorry, you are not allowed to edit this user group.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation de modifier ce groupe d’utilisateurs.

en: Sorry, you are not allowed to view this user group.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation de consulter ce groupe d’utilisateur.

en: Another user group with this configuration already exists.
fr: Un autre groupe d’utilisateur avec cette configuration existe déjà.

en: Sorry, you are not allowed to delete this user group.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation d’effacer ce groupe d’utilisateurs.

en: A user group already exists with the id '%s'.
fr: Un groupe d’utilisateur avec l’ID « %s » existe déjà.

en: An unexpected error occurred.
fr: Une erreur inattendue s’est produite.

en: No user found for %d.
fr: Aucun utilisateur trouvé pour %d.

en: Sorry, you are not allowed to edit user groups.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation de modifier les groupes de comptes.

en: Sorry, you are not allowed to list user groups.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation de lister les groupes de comptes.

en: Sorry, you are not allowed to create user groups.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation de créer des groupes de comptes.

en: All Users
fr: Tous les comptes

en: User Groups
fr: Groupes

en: Invalid flag name.
fr: Nom de flag invalide.

en: Invalid json response.
fr: Réponse JSON invalide.

en: Cannot run Solid Security. Error encountered during setup. Please try deactivating and reactivating Solid Security. Contact support if the error persists.
fr: Impossible de lancer Solid Security. Erreur rencontrée lors de la configuration. Veuillez désactiver et réactiver l’extension. Contactez le support si l’erreur persiste.

en: The configuration you have chosen removes your capability to manage Solid Security.
fr: La configuration que vous avez choisie vous retire les droits de gérer Solid Security.

en: The server was unable to be contacted.
fr: Le serveur n’a pas pu être contacté.

en: Requests for http pages are redirected to https as recommended.
fr: Les requêtes HTTP sont redirigées vers HTTPS comme recommandé.

en: Identified remote IP entry to protect against IP spoofing.
fr: Adresse IP distante à protéger de toute tentative d’usurpation.

en: Security Check Pro
fr: Vérification de sécurité Pro

en: The Solid Security Check server could not contact your site. Please wait a few minutes and try again.
fr: Le serveur de vérification de Solid Security n’a pas pu contacter votre site. Veuillez attendre quelques minutes et réessayer.

en: An error occurred when communicating with the Solid Security Check server: %s (%s)
fr: Une erreur est survenue lors de la communication avec le serveur de vérification de Solid Security : %s (%s)

en: An error occurred when communicating with the Solid Security Check server: The server did not return JSON data when JSON data was expected.
fr: Une erreur est survenue lors de la communication avec le serveur de vérification de Solid Security : le serveur n’a pas renvoyé de données JSON alors qu’elles étaient attendues.

en: An error occurred when communicating with the Solid Security Check server: The server returned a blank response.
fr: Une erreur est survenue lors de la communication avec le serveur de vérification de Solid Security : le serveur a renvoyé une réponse vide.

note: Translators: 1: Link to SolidWP's privacy policy
en: When running Security Check, solidwp.com will be contacted as part of a process to determine if the site supports TLS/SSL requests. No personal data is sent to solidwp.com as part of this process. Requests to solidwp.com include the site's URL. For solidwp.com privacy policy details, please see the <a href="%1$s">SolidWP Privacy Policy</a>.
fr: Lorsque vous lancez la vérification de sécurité, solidwp.com sera contacté pour vérifier si votre site prend en charge les requêtes TLS/SSL. Aucune donnée personnelle ne sera envoyée à solidwp.com lors de ce test. Les requêtes ne contiendront que l’URL du site. Vous pouvez consulter les détails de <a href="%1$s">la politique de confidentialité de SolidWP</a>.

en: Identified IP was invalid.
fr: L’adresse IP identité n’était pas valide.

en: Could not detect IP header.
fr: Impossible de détecter l’en-tête de l’adresse IP.

en: Deny Login
fr: Refuser la connexion

en: Confirm Login
fr: Confirmer la connexion

en: Please Verify the Login Request
fr: Veuillez vérifier les requêtes de connexion

note: translators: 1: Username
en: <b>Username:</b> %1$s
fr: <b>Identifiant :</b> %1$s

en: Username or Email Address
fr: Identifiant ou adresse de messagerie

en: Unable to generate context for lockout.
fr: Impossible de générer de contexte pour le blocage.

en: Failed to generate token and hash.
fr: Échec de génération de jeton et de hash.

en: Token expired.
fr: Jeton expiré.

en: Token not found.
fr: Jeton introuvable.

en: Passwordless Login
fr: Connexion sans mot de passe

en: Forbidden
fr: Interdit

en: Invalid token.
fr: Jeton invalide.

en: File Change module is not active.
fr: Le module d’altération de fichiers n’est pas actif.

en: Failed sending notification.
fr: Échec d’envoi de notification.

en: Please %1$sreview the logs%2$s to make sure your system has not been compromised.
fr: Veuillez %1$sconsulter les journaux%2$s pour vous assurer que votre système n’a pas été compromis.

en: Failed sending %s notification.
fr: Échec d’envoi de notification %s.

en: Notice not found.
fr: Notification introuvable.

en: Action not found.
fr: Action introuvable.

en: Invalid request format.
fr: Format de requête invalide.

en: Created At
fr: Créé à

en: Dismiss Permanently
fr: Ignorer définitivement

en: Remind Me Later
fr: Me le rappeler ultérieurement

note: translators: 1. Error code.
en: Error Code: %s
fr: Code d’erreur : %s

en: Known Vulnerabilities
fr: Vulnérabilités connues

en: Warn
fr: Avertissement

en: Domain clean by %s
fr: Domaine validé par %s

en: Feature Flags
fr: Fonctionnalités expérimentales

en: Configure
fr: Configuration

en: Solid Security noticed file changes in your WordPress site.
fr: Solid Security a repéré des changements de fichiers sur votre site WordPress.

en: Receive email updates about WordPress Security and marketing news from SolidWP: %1$s
fr: Recevez des mises à jour par e-mail à propos de la sécurité de WordPress et des actualités marketing de la part de SolidWP : %1$s

en: You must be logged in to view notices.
fr: Vous devez être connecté pour voir les notifications.

en: Empty file encountered when attempting to update <code>%1$s</code>. Manual configuration for the <code>%1$s</code> file can be found on the Security > Settings page in the Advanced section.
fr: Fichier vide trouvé lors de la tentative de mise à jour de <code>%1$s</code>. La configuration manuelle du fichier <code>%1$s</code> peut être trouvée dans la section avancée des réglages de sécurité.

en: Interstitial state not found.
fr: État interstitiel introuvable.

en: Failed to create interstitial state.
fr: Échec de création d’un état interstitiel.

en: Could not calculate signature.
fr: Impossible de calculer la signature.

en: Session expired.
fr: Session expirée.

en: The %1$s value must be a number.
fr: La valeur %1$s doit être un nombre.

en: Action Processed
fr: Action traitée

en: Action processed. Please continue in your original browser.
fr: Action traitée. Veuillez continuer dans votre navigateur d’origine.

en: Unsupported Interstitial. Please login again.
fr: Interstitiel non pris en charge. Veuillez vous reconnecter.

en: Identified loopback IP.
fr: Boucle IP identifiée.

en: Skipping loopback test: %s
fr: Ignorer le test de boucle : %s

en: Identified server IPs to determine loopback requests.
fr: IP serveur identifiées pour déterminer les requêtes de boucle.

en: Rescheduling: No Lock
fr: Re-planification : aucun blocage

en: Empty file encountered when attempting to update %s config file.
fr: Fichier vide trouvé lors de la tentative de mise à jour du fichier de configuration %s.

en: Core
fr: Cœur

en: Invalid user.
fr: Compte invalide.

en: Invalid signature.
fr: Signature invalide.

en: Invalid IP returned: %s
fr: IP invalide renvoyée : %s

en: Manual
fr: Manuel

en: Proxy Header
fr: En-tête de proxy

en: Proxy Detection
fr: Détection du proxy

en: Device running %1$s on %2$s
fr: Appareil exécutant %1$s sur %2$s

en: Device near %1$s
fr: Appareil près de %1$s

en: Device running %1$s on %2$s near %3$s
fr: Appareil exécutant %1$s sur %2$s près de %3$s

en: The download_url() function was not found.
fr: La fonction download_url() n’a pas été trouvée.

en: No provider was found to generate a static map image.
fr: Aucun fournisseur n’a été trouvé pour générer une image de carte statique.

en: Tried to geolocate a private IP address.
fr: A essayé de géolocaliser une adresse IP privée.

en: Maximum map dimensions is 1000px.
fr: Les dimensions maximales de la carte sont de 1000px.

en: No geolocator found a valid location.
fr: Aucun géolocalisateur n’a trouvé de localisation valide.

en: Invalid configuration for retrieving a static map image.
fr: Configuration invalide pour la récupération d’une image de carte statique.

en: Tried to geolocate an invalid IP address.
fr: A essayé de géolocaliser une adresse IP invalide.

en: A 3rd-party Backup Plugin, %s, is being used.
fr: Une extension de sauvegarde tierce, %s, est utilisée.

en: Unknown recipient type for %s.
fr: Type de destinataire inconnu pour %s.

en: Selecting "Default Recipients" is required.
fr: La sélection des « Destinataires par défaut » est obligatoire.

en: Default Recipients
fr: Destinataires par défaut

en: Sending Notification Failed
fr: Échec de l’envoi de notification

en: Sending %s Failed
fr: Échec de l’envoi de %s

en: Sending %s
fr: Envoi de %s

en: Twice Hourly
fr: Deux fois par heure

en: All Modules
fr: Tous les modules

en: Filter by Module
fr: Filtrer par module

en: Sending scheduled notifications
fr: Notifications planifiées en cours d’envoi

en: Sending Notification
fr: Notification en cours d’envoi

en: From Email
fr: Depuis l’e-mail

en: Unknown Default Recipients contacts, %l.
fr: Destinataires par défaut inconnus, %l.

en: The %1$s value must be an array.
fr: La valeur %1$s doit être un tableau (array).

en: Filter
fr: Filtrer

en: Sending Scheduled Notification
fr: Notification planifiée en cours d’envoi

en: Set the default recipients for any admin-facing notifications.
fr: Définissez les destinataires par défaut pour toutes les notifications d’administration.

en: Changed the Disabled Force Two-Factor for Certain Users to "None".
fr: A changé la double authentification pour certains comptes à « Aucun ».

en: Solid Security will send notifications from this email address. Leave blank to use the WordPress default.
fr: Solid Security enverra des notifications à partir de cette adresse e-mail. Laissez le champ vide pour utiliser la valeur par défaut de WordPress.

en: Requirement Settings
fr: Réglages des exigences

en: Password Requirements
fr: Exigences de mot de passe

en: Confirm use of weak password
fr: Confirmer l’utilisation d’un mot de passe faible

en: The provided password does not meet this site's requirements.
fr: Le mot de passe fourni ne répond pas aux exigences de ce site.

en: Silent
fr: Silencieux

en: Next Send
fr: Prochain envoi

en: Last Sent
fr: Dernier envoi

en: Notification sent.
fr: Notification envoyée.

en: The server could not send the requested notification.
fr: Le serveur n’a pas pu envoyer la notification demandée.

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Scheduler
fr: Planificateur

en: Edit Settings
fr: Modifier les réglages

en: Save
fr: Enregistrer

en: System Info
fr: Information système

en: Module settings updated.
fr: Réglages du module mis à jour.

en: Event successfully run.
fr: L’évènement s’est bien exécuté.

en: Scheduler reset.
fr: Réinitialisation du planificateur.

en: Scan Cancelled by %s
fr: Analyse annulée par %s

en: The server did not receive a valid request. The required "data.id" argument for the "run_event" method is missing.
fr: Le serveur n’a pas reçu une requête valide. L’argument « data.id » obligatoire pour la méthode « run_event » est manquant.

en: The server did not receive a valid request. The "data" argument for the "save_settings" method is invalid.
fr: Le serveur n’a pas reçu une requête valide. L’argument « data » pour la méthode « save_settings » n’est pas valide.

en: System Info Summary
fr: Résumé des informations système

en: Load
fr: Charger

en: Fire At
fr: Lancer à

en: <strong>ERROR</strong>: The password you have chosen appears to have been used before. You must choose a new password.
fr: <strong>ERREUR</strong> : Le mot de passe que vous avez choisi semble avoir été utilisé auparavant. Vous devez en choisir un nouveau.

en: The server did not receive a valid request. The notification id is missing.
fr: Le serveur n’a pas reçu une requête valide. L’identifiant de notification est manquant.

en: Force
fr: Forcer

en: The server did not receive a valid request. The "data.data" argument for the "run_event" method is an invalid string.
fr: Le serveur n’a pas reçu une requête valide. L’argument « data.data » pour la méthode « run_event » est une chaîne invalide.

en: Run
fr: Exécuter

en: Event
fr: Évènement

en: Unknown event or action
fr: Évènement ou action inconnu

en: Failed login
fr: Échec de connexion

en: How we protect your data
fr: Comment nous protégeons vos données

en: Additional information
fr: Informations complémentaires

en: Security Logs
fr: Journaux de sécurité

en: Embedded content from other websites
fr: Contenu intégré à partir d’autres sites web

en: Contact Forms
fr: Formulaires de contact

en: Media
fr: Médias

en: Comments
fr: Commentaires

en: Requested suspicious URL
fr: URL suspecte demandée

en: Failed check by network brute force protection
fr: Échec de la vérification par le réseau de protection de force brute

en: Access while site in away mode
fr: Accès pendant que le site était en mode « absent »

en: What personal data we collect and why we collect it
fr: Quelles données personnelles nous collectons-nous et pourquoi

en: Analytics
fr: Mesure d’audience

en: Who we share your data with
fr: Avec qui nous partageons vos données

en: How long we retain your data
fr: Combien de temps nous conservons vos données

en: What rights you have over your data
fr: De quels droits vous disposez sur vos données

en: Where we send your data
fr: Où nous envoyons vos données

en: What data breach procedures we have in place
fr: Quelles procédures de violation de données nous avons mis en place

en: What third parties we receive data from
fr: De quels tierces-parties nous recevons des données

en: What automated decision making and/or profiling we do with user data
fr: Quelle traitement automatisée et/ou de profilage nous faisons avec les données utilisateur

en: The security logs are retained since they may be required as part of analysis of a site compromise.
fr: Les journaux de sécurité sont conservés car ils peuvent être nécessaires dans le cadre de l’analyse d’un site compromis.

en: Attempted to log in as admin
fr: A essayé de se connecter en tant qu’ « admin »

en: Failed reCAPTCHA validation
fr: A échoué à la validation reCAPTCHA

en: Changed content
fr: A modifié du contenu

en: Logged in
fr: S’est connecté

en: Logged out
fr: S’est déconnecté

en: Enabled Online Files Comparison in File Change Detection.
fr: A activé la comparaison de fichiers en ligne dans l’analyse des altérations de fichiers.

en: Failed two-factor authentication validation
fr: A échoué à la double authentification

en: Two-factor authentication validated successfully
fr: Double authentification bien validée

note: Translators: 1: URL to the SolidWP privacy policy
en: This site is part of a network of sites that protect against distributed brute force attacks. To enable this protection, the IP address of visitors attempting to log into the site is shared with a service provided by solidwp.com. For privacy policy details, please see the <a href="%1$s">SolidWP Privacy Policy</a>.
fr: Ce site fait partie d’un réseau de sites qui se protègent contre les attaques par force brute. Pour activer cette protection, l’adresse IP des visiteurs qui tentent de se connecter au site est partagée avec un service fourni par solid.com. Pour en savoir plus sur la vie privée, veuillez consulter la <a href="%1$s">politique de confidentialité de SolidWP</a>.

en: Visiting the login page sets a temporary cookie that aids compatibility with some alternate login methods. This cookie contains no personal data and expires after 1 hour.
fr: La visite de la page de connexion définit un cookie temporaire qui facilite la compatibilité avec d’autres méthodes de connexion. Ce cookie ne contient aucune donnée personnelle et expire au bout d’une heure.

note: Translators: 1: Number of days that data is retained for
en: Security logs are retained for %1$d days.
fr: Les journaux de sécurité sont conservés pendant %1$d jours.

note: Translators: 1: Number of days that data is retained for
en: The IP address of visitors, user ID of logged in users, and username of login attempts are conditionally logged to check for malicious activity and to protect the site from specific kinds of attacks. Examples of conditions when logging occurs include login attempts, log out requests, requests for suspicious URLs, changes to site content, and password updates. This information is retained for %1$d days.
fr: L’adresse IP des visiteurs, l’ID des utilisateurs connectés et les identifiants des tentatives de connexion sont enregistrés conditionnellement pour vérifier l’activité malveillante et protéger le site contre des types spécifiques d’attaques. Exemples de conditions lors de la connexion : tentatives de connexion, demandes de déconnexion, demandes d’URL suspectes, modifications du contenu du site et mises à jour du mot de passe. Ces informations sont conservées pendant %1$d jours.

en: The number of days database logs should be kept.
fr: Le nombre de jours de conservation des journaux dans la base de données.

en: Days to Keep File Logs
fr: Nombre de jours de conservation des journaux

en: The number of days file logs should be kept. File logs will be rotated once the file hits 10MB. Set to 0 to only use log rotation.
fr: Le nombre de jours pendant lesquels les journaux doivent être conservés. Ils connaîtront une rotation une fois que le fichier atteindra 10 Mo. Réglez à 0 pour utiliser exclusivement la rotation du journal.

en: Preparing...
fr: Préparation...

en: Total Memory
fr: Mémoire totale

en: Scan Failed
fr: Échec de l’analyse

en: Recovery Scheduled
fr: Récupération planifiée

en: Recovery Failed: First Loop
fr: Échec de la récupération : première boucle

en: Recovery Failed: No Step
fr: Échec de la récupération : aucune étape

en: Attempting Recovery
fr: Tentative de récupération

note: translators: 1. Theme name 2. Theme version
en: %1$s theme %2$s
fr: %1$s thème %2$s

note: translators: 1. Plugin name 2. Plugin version
en: %1$s plugin %2$s
fr: %1$s extension %2$s

en: WordPress Core %s
fr: Cœur de WordPress %s

note: translators: 1. The name of the comparator. 2. The name of the package, for example "Solid Security Pro v4.5.0".
en: The %1$s comparator failed to load hashes for %2$s.
fr: Le comparateur %1$s n’a pas réussi à charger les hachages pour %2$s.

en: Recovery Failed: Retry Limit
fr: Échec de la récupération : limite de tentative

en: Rescheduling
fr: Re-planification

en: Wrapping up...
fr: Récapitulation…

en: Checking for malware...
fr: Recherche de logiciels malveillants…

en: Verifying file changes...
fr: Vérification des modifications de fichiers…

en: Comparing files...
fr: Comparaison des fichiers…

en: Scanning files...
fr: Analyse des fichiers…

en: Scanning media files...
fr: Analyse des fichiers média…

en: Scanning content files...
fr: Analyse des fichiers de contenu…

en: Scanning plugin files...
fr: Analyse des fichiers d’extensions…

en: Scanning theme files...
fr: Analyse des fichiers de thèmes…

en: Scanning includes files...
fr: Analyse des fichiers « includes »…

en: Scanning admin files...
fr: Analyse des fichiers « admin »…

en: Note that you may be required by some regulations to ensure that past personal data erasure requests are respected even in the event of restoring a backup of the site. You may need to set up an internal policy to ensure that previous personal data erasure requests are respected after restoring a database backup.
fr: Notez que certaines règlementations vous obligent à vous assurer que les demandes d’effacement de données personnelles soient respectées même en cas de restauration de sauvegardes. Vous devrez peut-être concevoir une politique interne pour vous assurer que les demandes précédentes soient bien respectées après la restauration d’une sauvegarde de base de données.

en: A File Change scan is currently in progress.
fr: Une analyse d’altération de fichiers est en cours.

en: Database backups are sent via email. Depending on who hosts your email and your site's compliance needs, you may need to note that this information is sent to that host and link to their privacy policy.
fr: Les sauvegardes de base de données sont envoyées par e-mail. En fonction de votre fournisseur de messagerie et les besoins de conformité de votre site, vous devrez peut-être prendre en compte que ces informations sont envoyées à ce fournisseur et faire un lien vers leur politique de confidentialité.

en: Skipping Recovery
fr: Récupération ignorée

en: Skipping Recovery: No Lock
fr: Ignorer la récupération : aucun verrouillage

en: Request Expired. Please refresh and try again.
fr: La requête a expiré. Veuillez actualiser la page et réessayer.

en: Scan could not be completed. Please contact support if this error persists.
fr: L’analyse n’a pas abouti. Veuillez contacter le support si cette erreur persiste.

en: Attempting Recovery: Invalid Job
fr: Tentative de récupération : tâche invalide

en: Please enter your new password.
fr: Veuillez saisir votre nouveau mot de passe.

en: Sorry, this request has expired. Please log in again.
fr: Désolé, cette demande a expiré. Veuillez vous reconnecter.

en: Suggested text:
fr: Texte suggéré :

note: Translators: 1: Number of days that backups are retained for
en: Backups of security log details are retained for %1$d days.
fr: Les sauvegardes des journaux de sécurité sont conservés pendant %1$d jours.

en: You have logged in successfully.
fr: Vous vous êtes bien connecté.

en: Database backups are sent via email. You may need to note what the retention policy is of those emails.
fr: Les sauvegardes de base de données sont envoyées par e-mail. Vous pouvez avoir besoin de vous renseigner sur la politique de rétention de ces e-mails.

en: Invalid Interstitial Action
fr: Action interstitielle invalide

en: Due to current settings, backups of security log details are retained indefinitely. If this is an issue for your site's compliance, you should change the settings in the Database Backups section of Security > Settings.
fr: En raison des réglages actuels, les sauvegardes des journaux de sécurité sont conservées indéfiniment. Si cela représente un problème pour la conformité de votre site, vous devrez modifier les réglages de la section « Sauvegarde de la base de données » dans Solid Security > Réglages.

en: WP-Cron Scheduled Task
fr: Tâche WP-Cron planifiée

en: WP-CLI Command
fr: Commande WP-CLI

note: translators: 1. The site URL.
en: Site: %s
fr: Site : %s

en: View Details
fr: Voir les détails

en: Changed
fr: Modifié

en: Removed
fr: Supprimé

en: Login Page
fr: Page de connexion

en: Process
fr: Processus

en: Debug
fr: Débogage

en: Fatal Error
fr: Erreur fatale

en: Critical Issue
fr: Problème critique

en: Last page
fr: Dernière page

en: Next page
fr: Page suivante

en: Previous page
fr: Page précédente

en: First page
fr: Première page

en: No pending comments
fr: Aucun commentaire en attente

en: No approved comments
fr: Aucun commentaire approuvé

en: No comments
fr: Aucun commentaire

en: All dates
fr: Toutes les dates

en: Filter by date
fr: Filtrer par date

en: Show All Entries
fr: Afficher toutes les entrées

en: Colors
fr: Couleurs

en: All Events
fr: Tous les évènements

en: View Mode
fr: Mode d’affichage

en: Number of items per page:
fr: Nombre d’éléments par page :

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: Refresh Page
fr: Actualiser la page

en: Loading...
fr: Chargement...

en: No events.
fr: Aucun évènement.

en: Show more details
fr: Afficher plus de détails

en: File Created
fr: Fichier créé

en: Block Expiration
fr: Expiration du blocage

en: IP Blocked
fr: IP bloquée

en: %1$d Added, %2$d Removed, %3$d Changed
fr: %1$d ajoutés, %2$d retirés, %3$d modifiés

en: Login Source
fr: Source de connexion

en: REST API Authentication
fr: Authentification API REST

en: XMLRPC Authentication
fr: Authentification XMLRPC

en: Email Send Failed
fr: Échec de l’envoi de l’e-mail

en: Email Send Succeeded
fr: E-mail bien envoyé

en: User Lockout
fr: Verrouillage de l’utilisateur

en: Process (%s)
fr: Processus (%s)

en: Debug (%s)
fr: Débogage (%s)

en: Notices (%s)
fr: Notifications (%s)

en: Warnings (%s)
fr: Avertissements (%s)

en: Errors (%s)
fr: Erreurs (%s)

en: Fatal Errors (%s)
fr: Erreurs fatales (%s)

en: Critical Issues (%s)
fr: Problèmes critiques (%s)

en: All Events (%s)
fr: Tous les évènements (%s)

en: Important Events (%s)
fr: Évènements importants (%s)

en: %s comment | %s comments
fr[0]: %s commentaire
fr[1]: %s commentaires

en: Show all entries, including ones that were previously hidden.
fr: Montrer toutes les entrées, y compris celles qui étaient auparavant cachées.

en: Hide existing entries from view without deleting them.
fr: Masquer les entrées existantes de la vue sans les supprimer.

en: Hide Current Entries
fr: Masquer les entrées actuelles

en: Show Process entries.
fr: Afficher les entrées de processus.

en: Show Debug entries.
fr: Afficher les entrées de débogage.

en: Advanced Entries for Support and Developers
fr: Entrées avancées pour le support et les développeurs

en: Critical Issues
fr: Problèmes critiques

en: Important Events
fr: Événements importants

en: Too large to display
fr: Trop grand pour être affiché

en: Raw Details
fr: Détails bruts

en: Hide Raw Details
fr: Masquer les détails bruts

en: Show Raw Details
fr: Afficher les détails bruts

en: Show only entries for this %s
fr: Afficher uniquement les entrées pour ce %s

en: Show only entries for this day
fr: Afficher uniquement les entrées pour ce jour

en: File Created and Emails Sent
fr: Fichier créé et e-mails envoyés

en: %s pending comment | %s pending comments
fr[0]: %s commentaire en attente
fr[1]: %s commentaires en attente

en: %s approved comment | %s approved comments
fr[0]: %s commentaire approuvé
fr[1]: %s commentaires approuvés

en: The log file can be found at: <code>%s</code>
fr: Le fichier journal se trouve ici : <code>%s</code>

en: %s item | %s items
fr[0]: %s élément
fr[1]: %s éléments

en: Network Brute Force
fr: Réseau de force brute

en: File Created but Email Send Failed
fr: Fichier créé mais envoi d’e-mail échoué

en: Scan
fr: Analyse

en: User Lockout: <code>%s</code>
fr: Verrouillage de l’utilisateur : <code>%s</code>

en: Failed to insert log entry: %s
fr: Impossible d’insérer l’entrée de journal : %s

en: A query failure prevented the log data from being accessed: %s
fr: Un échec de la requête a empêché l’accès aux données du journal : %s

en: Your screen options saved successfully.
fr: Vos options d’écran ont bien été enregistrées.

en: Username Lockout: <code>%s</code>
fr: Verrouillage de l’identifiant : <code>%s</code>

en: Username Lockout
fr: Verrouillage par identifiant

note: translators: 1: loading gif image
en: %1$s Migrating log entries from an older format. This message will update when the migration is complete.
fr: %1$s Migration des entrées de journal à partir d’un format plus ancien en cours. Ce message sera mis à jour lorsque la migration sera terminée.

en: The log entry migration failed. Reload the page to try again.
fr: La migration des entrées de journaux a échoué. Rechargez la page pour réessayer.

en: Log entries hidden.
fr: Entrées de journaux masquées.

en: Log entries shown.
fr: Entrées de journaux affichées.

en: Migration complete. Please refresh the page to see all log entries.
fr: Migration terminée. Actualisez la page pour voir toutes les entrées de journaux.

en: The server did not receive a valid request. The required "id" argument is missing. Please try again.
fr: Le serveur n’a pas reçu de requête valide. L’argument obligatoire « ID » est manquant. Veuillez réessayer.

en: Use colors to indicate the severity of each entry.
fr: Utilise des couleurs pour indiquer la gravité de chaque entrée.

en: Select bulk action
fr: Sélectionnez une action groupée

en: Brute Force
fr: Force brute

en: Scan Performance
fr: Performances de l’analyse

en: No Changes Found
fr: Aucune altération repérée

en: Changes Found
fr: Altérations trouvées

en: Blocked IP Attempted Login With Good Credentials
fr: Tentative de connexion d’une adresse IP avec de bons accès

en: Blocked IP Attempted Login
fr: Tentative de connexion d’une adresse IP bloquée

note: translators: 1: date and time, 2: time difference
en: %1$s - %2$s ago
fr: %1$s - il y a %2$s

en: Unable to write to the log file. This could indicate that there is no space available, that there is a permissions issue, or that the server is not configured properly.
fr: Impossible d’écrire dans le fichier journal. Cela pourrait indiquer qu’il n’y a pas d’espace disponible, un problème de permissions ou que le serveur n’est pas configuré correctement.

en: Authorized IP Triggered User Lockout
fr: Verrouillage de l’utilisateur déclenché par une adresse IP autorisée

en: Authorized IP Triggered Username Lockout
fr: Verrouillage de l’identifiant déclenché par une adresse IP autorisée

en: Invalid Login
fr: Connexion invalide

en: IP Lockout: <code>%s</code>
fr: Verrouillage d’adresse IP : <code>%s</code>

en: Usernames
fr: Identifiants

en: Four Times per Day
fr: Quatre fois par jour

en: For more details, %1$svisit your security logs%2$s
fr: Pour plus de détails, %1$sconsultez vos journaux de sécurité%2$s

en: Monthly
fr: Mensuel

en: New Login URL
fr: Nouvelle URL de connexion

en: Unknown contacts for %1$s, %2$l.
fr: Contacts inconnus pour %1$s, %2$l.

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

note: translators: %1$s notification label, %2$l list of unknown tags.
en: Unknown tags for %1$s, %2$l.
fr: Balises inconnues pour %1$s, %2$l.

en: The %1$s email list must be a string with each entry separated by a new line.
fr: La liste d’e-mails %1$s doit être une chaîne dont chaque entrée est séparée par une nouvelle ligne.

en: Monthly Security Digest
fr: Rapport mensuel de sécurité

en: Weekly Security Digest
fr: Rapport de sécurité hebdomadaire

en: Security Digest
fr: Rapport de sécurité

en: Cannot get lock.
fr: Impossible de verrouiller.

en: Notification Center
fr: Centre de notifications

en: New notifications available in the %1$sNotification Center%2$s.
fr: Nouvelles notifications disponibles dans le %1$scentre de notifications%2$s.

en: Login Now
fr: Connectez-vous maintenant

en: Schedule
fr: Planning

en: Unknown schedule for %1$s, %2$s.
fr: Planning inconnu pour %1$s, %2$s.

en: The Security Digest reduces the number of emails sent so you can receive a summary of lockouts, file change detection scans, and privilege escalations.
fr: Le rapport de sécurité réduit le nombre d’e-mails envoyés afin que vous receviez un résumé des verrouillages, les résultats des analyses d’altération de fichiers et d’élévations de droits.

en: The Security Digest reduces the number of emails sent so you can receive a summary of lockouts and file change detection scans.
fr: Le rapport de sécurité réduit le nombre d’e-mails envoyés afin que vous receviez un résumé des blocages et les résultats des analyses d’altération de fichiers.

en: Your Security Digest for %s
fr: Votre rapport de sécurité du %s

en: Your Monthly Security Digest for %s
fr: Votre rapport mensuel de sécurité du %s

en: Your Weekly Security Digest for %s
fr: Votre rapport hebdomadaire de sécurité du %s

en: Manage and configure email notifications sent by Solid Security related to various features.
fr: Gérez et configurez les notifications de Solid Security envoyées par e-mail au sujet des différentes fonctionnalités.

en: During periods of heavy attack, Solid Security can generate a LOT of email.
fr: Pendant les périodes d’attaques intenses, Solid Security peut générer beaucoup d’e-mails.

en: Added Files
fr: Fichiers ajoutés

en: Changed Files
fr: Fichiers modifiés

en: Removed Files
fr: Fichiers supprimés

en: The new login link.
fr: Le nouveau lien de connexion.

en: Site Lockouts
fr: Verrouillages du site

en: File Scan Report for %s
fr: Rapport d’analyse des fichiers de %s

en: Various modules send emails to notify you when a user or IP address is locked out of your website.
fr: Différents modules envoient des e-mails pour vous prévenir lorsqu’un utilisateur ou une adresse IP est banni de votre site.

en: The %1$sDatabase Backup%2$s module will send a copy of any backups to the email addresses listed below.
fr: Le module %1$s« Sauvegarde de la base de données »%2$s enverra une copie des sauvegardes aux adresses de messagerie indiquées ci-dessous.

en: To unsubscribe from these notifications, please %1$scontact the site administrator%2$s.
fr: Pour vous désabonner de ces notifications, veuillez %1$scontacter l’administrateur du site%2$s.

en: File Change
fr: Altération de fichiers

[ctx: Files added]
en: Added
fr: Ajoutés

[ctx: Files modified]
en: Modified
fr: Modifiés

[ctx: Files removed]
en: Removed
fr: Supprimés

en: Site Database Backup for %s
fr: Sauvegarde de base de données de %s

en: The %1$sFile Change Detection%2$s module will email a file scan report after changes have been detected.
fr: Le module %1$s Détection d’altération de fichiers %2$s envoie un rapport d’analyse après que des modifications aient été détectées.

en: File Change Warning
fr: Avertissement d’altération de fichier

en: The login address for {{ $site_title }} has changed. The new login address is {{ $login_url }}. You will be unable to use the old login address.
fr: L’adresse de connexion de {{ $site_title }} a changé. La nouvelle adresse est {{ $login_url }}. Vous ne pourrez plus utiliser l’ancienne adresse.

en: The URL to your website.
fr: L’URL de votre site web.

en: Scan Summary
fr: Résumé de l’analyse

en: The WordPress Site Title. Can be changed under Settings → General → Site Title
fr: Le titre du site WordPress. Modifiable dans Réglages → Général → Titre du site

en: Hide Backend – New Login URL
fr: Déplacer la page de connexion - Nouvelle URL de connexion

en: %1$sHide Backend%2$s will notify the chosen recipients whenever the login URL is changed.
fr: %1$s« Déplacer la page de connexion »%2$s avertira les destinataires sélectionnés à chaque fois que l’URL de connexion sera modifiée.

en: New Notification from Solid Security
fr: Nouvelle notification de Solid Security

en: This email was generated by the Solid Security plugin on behalf of %s.
fr: Cet e-mail a été généré par l’extension Solid Security pour le compte de %s .

en: Email Address Only
fr: Adresse de messagerie uniquement

en: Magic Links
fr: Liens magiques

en: Error.
fr: Erreur.

en: Username Only
fr: Identifiant uniquement

en: Login with Email Address or Username
fr: Connectez-vous avec une adresse de messagerie ou un identifiant

en: By default, WordPress allows users to log in using either an email address or username. This setting allows you to restrict logins to only accept email addresses or usernames.
fr: Par défaut, WordPress permet aux utilisateurs de se connecter à l’aide d’une adresse e-mail ou d’un identifiant. Ce réglage vous permet de restreindre les connexions pour n’accepter que les adresses e-mail ou que les identifiants.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or incorrect password.
fr: <strong>Erreur</strong> : identifiant invalide ou mot de passe incorrect.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid email address or incorrect password.
fr: <strong>Erreur</strong> : adresse e-mail invalide ou mot de passe incorrect.

en: Require SSL
fr: Nécessite le SSL

en: Redirect All HTTP Page Requests to HTTPS
fr: Rediriger toutes les requêtes HTTP vers HTTPS

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Site Scanning is temporarily unavailable, please try again later.
fr: L’analyse de site est temporairement indisponible, veuillez réessayer plus tard.

en: The password has not been updated.
fr: Le mot de passe n’a pas été mis à jour.

en: Your profile has not been updated.
fr: Votre profil n’a pas été mis à jour.

en: The user changes have not been saved.
fr: Les modifications de l’utilisateur n’ont pas été enregistrées.

en: The user has not been created.
fr: L’utilisateur n’a pas été créé.

en: The updates_optin value is missing.
fr: La valeur updates_optin value est manquante.

en: The email value is missing.
fr: La valeur e-mail est manquante.

en: Powered by WordPress
fr: Propulsé par WordPress

en: A password change is required for your account.
fr: Un changement de mot de passe est nécessaire pour votre compte.

en: Update Password
fr: Mettre à jour le mot de passe

en: New Password
fr: Nouveau mot de passe

en: Strength indicator
fr: Échelle de sécurité

en: Confirm new password
fr: Confirmer le nouveau mot de passe

en: Are you lost?
fr: Êtes-vous perdu·e ?

en: &larr; Back to %s
fr: &larr; Retour au %s

en: Due to site rules, a strong password is required. Please choose a new password that rates as Strong on the meter.
fr: À cause des règles du site, votre compte nécessite un mot de passe fort. Veuillez choisir un nouveau mot de passe qui sera considéré comme « fort » sur l’échelle de sécurité.

en: Invalid User
fr: Compte invalide

en: The ITSEC_DISABLE_MODULES define is set. All Solid Security protections are disabled. Please make the necessary settings changes and remove the define as quickly as possible.
fr: Le paramètre ITSEC_DISABLE_MODULES est actif. Toutes les protections de Solid Security sont désactivées. Veuillez modifier les réglages nécessaires et supprimer le paramètre aussi rapidement que possible.

en: Added by W3 Total Cache
fr: Ajouté par W3 Total Cache

en: Unable to write the backup file. This may be due to a permissions or disk space issue.
fr: Impossible d’écrire le fichier de sauvegarde. Cela peut être dû à un problème de permissions ou d’espace disque.

en: Unable to create the backup directory due to an unknown error.
fr: Impossible de créer le répertoire de sauvegarde à cause d’une erreur inconnue.

en: Changed the Authentication Methods Available to Users setting in Two-Factor Authentication to "All Methods".
fr: A réglé les méthodes d’authentification à « Toutes les méthodes » dans « Double authentification ».

en: Enabled the Vulnerable User Protection setting in Two-Factor Authentication.
fr: A activé le réglage « Protection des utilisateurs vulnérables » dans « Double authentification ».

en: Enabled the Vulnerable Site Protection setting in Two-Factor Authentication.
fr: A activé le réglage « Protection de site vulnérable » dans « Double authentification ».

en: Access to REST API data is left as default. Information including published posts, user details, and media library entries is available for public access.
fr: L’accès aux données de l’API REST est laissé par défaut. Les informations, y compris les articles publiés, les détails des comptes utilisateurs et les éléments de la bibliothèque sont accessibles publiquement.

en: Restrict access to most REST API data. This means that most requests will require a logged in user or a user with specific privileges, blocking public requests for potentially-private data. We recommend selecting this option.
fr: Restreindre l’accès à la plupart des données de l’API REST. Cela signifie que la plupart des requêtes nécessiteront un compte utilisateur connecté ou avec des privilèges spécifiques, bloquant les demandes publiques de données potentiellement privées. Nous vous recommandons de choisir cette option.

en: Default Access
fr: Accès par défaut

en: Changed the REST API setting in WordPress Tweaks to "Restricted Access".
fr: A mis le réglage API REST en « Accès restreint » dans les « Ajustements WordPress ».

en: You do not have sufficient permission to access this endpoint. Access to REST API requests is restricted by Solid Security settings.
fr: Vous n’avez pas suffisamment de droits pour accéder à ce point de terminaison. L’accès aux requêtes API REST est limité par les réglages de Solid Security.

en: REST API
fr: API REST

en: Reason
fr: Raison

note: translators: 1: Username
en: <b>User:</b> %1$s
fr: <b>Utilisateur :</b> %1$s

en: The length of time an IP address or user will be locked out from this site after hitting the limit for failed logins. The default setting of 15 minutes is recommended. Increasing it could prevent attackers from being banned.
fr: La durée pendant laquelle une adresse IP ou un utilisateur sera bloqué après avoir atteint le seuil de tentatives de connexions infructueuses. Le réglage par défaut de 15 minutes est recommandé car un réglage inférieur serait trop permissif.

en: Changes were detected. Please check the <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">logs</a> for details.
fr: Des altérations ont été détectées. Consultez <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">les journaux</a> pour plus d’informations.

en: As a getting-started point you can include the HackRepair.com ban list developed by Jim Walker.
fr: Comme point de départ, vous pouvez vous servir de la liste de blocage HackRepair.com développée par Jim Walker.

en: Disable PHP in Themes
fr: Désactiver PHP dans les thèmes

en: Database Backup
fr: Sauvegarde de base de données

en: Disable PHP in Plugins
fr: Désactiver PHP dans les extensions

en: Disable PHP in Plugins - Security > Settings > System Tweaks > PHP in Plugins
fr: Désactivez PHP dans les extensions - iThemes Security > Réglages > Ajustements système > PHP dans les extensions

en: Disable PHP in Themes - Security > Settings > System Tweaks > PHP in Themes
fr: Désactivez PHP dans les thèmes - iThemes Security > Réglages > Ajustements système > PHP dans les thèmes

en: Website
fr: Site Internet

en: Attached is the database backup file for your site.
fr: Ci-joint, la sauvegarde de la base de données de votre site.

en: Disable PHP execution in the themes directory. This blocks requests to PHP files inside theme directories that can be exploited directly.
fr: Désactive l’exécution de PHP dans le répertoire des thèmes. Cela bloque les requêtes PHP qui peuvent générer des failles à l’intérieur du répertoire des thèmes.

en: Disable PHP execution in the plugins directory. This blocks requests to PHP files inside plugin directories that can be exploited directly.
fr: Désactive l’exécution de PHP dans le répertoire des extensions. Cela bloque les requêtes PHP qui peuvent générer des failles à l’intérieur du répertoire des extensions.

en: Disable PHP execution in the uploads directory. This blocks requests to maliciously uploaded PHP files in the uploads directory.
fr: Désactive l’exécution de PHP dans le répertoire des téléchargements. Cela bloque les requêtes PHP malicieuses à l’intérieur du répertoire des téléchargements.

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Hosts
fr: Adresses IP

en: Learn simple WordPress security tips — including 3 kinds of security your site needs and 4 best security practices for keeping your WordPress site safe with our %1$sfree guide.%2$s
fr: Apprenez des conseils de sécurité WordPress simples - y compris les 3 types de sécurité dont votre site a besoin et les 4 meilleures pratiques pour garder votre site WordPress sain avec notre %1$sguide gratuit%2$s

en: This email was generated by the Solid Security plugin.
fr: Cet e-mail a été généré par l’extension Solid Security.

en: To unsubscribe from these updates, visit the %1$sSettings page%2$s in the Solid Security plugin menu.
fr: Pour vous désabonner de ces notitications, rendez-vous dans %1$sles réglages%2$s de l’extension Solid Security.

en: Tutorials
fr: Tutoriels

en: Help & Support
fr: Aide & support

en: Debug info (source page): %s
fr: Information de débogage (page source) : %s

en: The following is a summary of security related activity on your site: %s
fr: Voici un résumé des activités liées à la sécurité de votre site : %s

en: No lockouts since the last email check.
fr: Aucun blocage depuis la dernière vérification par e-mail.

en: File Changes
fr: Altérations de fichiers

en: File changes detected on the site.
fr: Altérations de fichiers détectées sur le site.

en: Your Daily Security Digest for %s
fr: Votre rapport quotidien de sécurité du %s

en: Want two-factor authentication, scheduled site scanning, ticketed support and more?
fr: Souhaitez-vous utiliser la double authentification, l’analyse de site planifiée, un support par tickets et plus encore ?

note: Translators: 1: feature name
en: %1$s is enabled as recommended.
fr: %1$s est activé comme recommandé.

en: Email Address: %1$s
fr: Adresse de messagerie : %1$s

en: Activate Network Brute Force Protection
fr: Activer le réseau de protection de brute force

en: Your site is now using Network Brute Force Protection.
fr: Votre site utilise maintenant le réseau de protection de force brute.

en: Activating Network Brute Force Protection...
fr: Activation du réseau de protection de force brute…

note: Translators: 1: feature name
en: Enabled %1$s.
fr: A activé %1$s.

en: With Network Brute Force Protection, your site is protected against attackers found by other sites running Solid Security. If your site identifies a new attacker, it automatically notifies the network so that other sites are protected as well. To join this site to the network and enable the protection, click the button below.
fr: Avec le réseau de protection de force brute, votre site est protégé des pirates repérés par d’autres sites utilisant Solid Security. Si votre site identifie un nouvel attaquant, il notifie automatiquement le réseau pour que les autres sites soient également protégés. Pour rejoindre le réseau et activer la protection, cliquez sur le bouton ci-dessous.

en: Disabled the File Editor in WordPress Tweaks.
fr: A désactivé |’éditeur de code dans les « Ajustements WordPress ».

en: Changed the Multiple Authentication Attempts per XML-RPC Request setting in WordPress Tweaks to "Block".
fr: A modifié le réglage des tentatives d’authentification multiples par requête XML-RPC à « Bloquer » dans les « Ajustements WordPress ».

en: Enabled the Write to Files setting in Global Settings.
fr: A activé le réglage « Droits d’écriture » dans les réglages généraux.

en: Enabled the Enable Ban Lists setting in Banned Users.
fr: A activé la liste de blocages dans les comptes bloqués.

en: File Permissions
fr: Permissions de fichiers

en: Lists file and directory permissions of key areas of the site.
fr: Liste les autorisations des fichiers et des répertoires clés du site.

en: Strong Password Enforcement
fr: Obligation de mot de passe fort

en: User Logging
fr: Connexion de l’utilisateur

en: Unable to read the <code>wp-config.php</code> file in order to update the salts. You will need to manually update the file. Error details as follows: %1$s (%2$s)
fr: Impossible de lire le fichier <code>wp-config.php</code> afin de modifier les clés de salage. Vous devrez mettre le fichier manuellement à jour. Les détails de l’erreur sont les suivants: %1$s (%2$s)

en: Unable to update the <code>wp-config.php</code> file in order to update the salts. You will need to manually update the file. Error details as follows: %1$s (%2$s)
fr: Impossible de mettre à jour le fichier <code>wp-config.php</code> afin de modifier les clés de salage. Vous devrez mettre le fichier manuellement à jour. Les détails de l’erreur sont les suivants: %1$s (%2$s)

en: The WordPress salts were successfully regenerated.
fr: Les clés de salage de WordPress ont bien été re-générées.

en: Protect your site with automated site scans. When this feature is enabled, the site will be automatically scanned twice a day. If a problem is found, an email is sent to select users.
fr: Protégez votre site avec des analyses régulières. Lorsque cette fonctionnalité est activée, le site est automatiquement analysé deux fois par jour. Si un problème est détecté, un e-mail est envoyé aux destinataires définis.

en: Two-Factor Authentication
fr: Double authentification

en: Two-Factor Authentication greatly increases the security of your WordPress user account by requiring an additional code along with your username and password to log in.
fr: La double authentification augmente considérablement la sécurité de votre compte utilisateur en exigeant des informations supplémentaires en plus de votre identifiant et votre mot de passe pour vous connecter.

en: An unknown error prevented the API key request from succeeding. This problem could be due to a server configuration or plugin compatibility issue. Please wait a few minutes and try again.
fr: Une erreur inconnue a empêché la requête de clé API de réussir. Ce problème peut être dû à un conflit de configuration serveur ou d’extension. Veuillez patienter quelques minutes et réessayer.

en: An unknown error prevented the API key secret request from succeeding. The request for an API key submitted an empty key. Please wait a few minutes and try again.
fr: Une erreur inconnue a empêché la requête de clé API secrète de réussir. La requête a renvoyé une clé vide. Veuillez patienter quelques minutes et réessayer.

en: An unknown error prevented the API key request from succeeding. The request for an API key returned an empty key. Please wait a few minutes and try again.
fr: Une erreur inconnue a empêché la requête de clé API de réussir. La requête a renvoyé une clé vide. Veuillez patienter quelques minutes et réessayer.

en: An unknown error prevented the API key request from succeeding. The request for an API key returned an unrecognized response. Please wait a few minutes and try again.
fr: Une erreur inconnue a empêché la requête de clé API de réussir. La requête a renvoyé une réponse non reconnue. Veuillez patienter quelques minutes et réessayer.

en: An unknown error prevented the API key secret request from succeeding. This problem could be due to a server configuration or plugin compatibility issue. Please wait a few minutes and try again.
fr: Une erreur inconnue a empêché la requête de clé API secrète de réussir. Ce problème peut être dû à un conflit de configuration serveur ou d’extensions. Veuillez patienter quelques minutes et réessayer.

en: There was an error returned from the Network Brute Force Protection API: %1$s
fr: Une erreur a été renvoyée par l’API du réseau de protection de force brute : %1$s

en: An unknown error prevented the API key secret request from succeeding. The request for an API key secret returned an unrecognized response. Please wait a few minutes and try again.
fr: Une erreur inconnue a empêché la demande de clé API secrète de réussir. La requête da renvoyé une réponse non reconnue. Veuillez patienter quelques minutes et réessayer.

en: An unknown error prevented the API key secrete request from succeeding. The request for an API key secret returned an empty key secret. Please wait a few minutes and try again.
fr: Une erreur inconnue a empêché la demande de clé API secrète de réussir. La requête a renvoyé une clé vide. Veuillez patienter quelques minutes et réessayer.

en: Ban Reported IPs
fr: Bannir les IP signalées

en: Receive Email Updates
fr: Recevoir les mises à jour par e-mail

en: Automatically ban IPs reported as a problem by the network.
fr: Bloque automatiquement les adresses IP signalées comme problématiques par le réseau.

en: Network Brute Force Protection
fr: Réseau de protection de force brute

en: Join a network of sites that reports and protects against bad actors on the internet.
fr: Rejoignez un réseau de sites qui protège contre les mauvais acteurs sur Internet.

en: API Key
fr: Clé de l’API

en: The supplied email address (%s) is invalid. A valid email address is required in order to sign up for the Network Bruteforce Protection by iThemes.
fr: L’adresse e-mail fournie (%s) n’est pas valide. Une adresse e-mail valide est nécessaire pour vous inscrire au réseau de protection de force brute d’iThemes Security.

en: Each error message in Solid Security has an associated error code that can help diagnose an issue. Changing this setting to “Yes” causes these codes to be displayed. This setting should be left set to “No” unless Solid Security's customer success team requests that you change it.
fr: Chaque message d’erreur dans Solid Security a un code associé qui peut aider à diagnostiquer un problème. Le fait de changer ce mettre ce réglage sur « Oui » fait que ces codes s’affichent. Ce réglage doit être laissé sur « Non » sauf si le support d’iThemes vous demande de le modifier.

en: Show Error Codes
fr: Afficher les codes d’erreur

en: See What’s New
fr: Voir les nouveautés

en: Server Config Rules
fr: Règles de configuration serveur

en: Configure basic settings that control how Solid Security functions.
fr: Configurez les réglages basiques qui contrôlent le fonctionnement de Solid Security.

en: Could not rename table %1$s. You may have to rename the table manually.
fr: Impossible de renommer la table %1$s . Vous devriez la renommer manuellement.

en: Monitor the site for unexpected file changes.
fr: Surveille les altérations de fichiers sur votre site.

en: A scan is already in progress. Please check the <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">logs page</a> at a later time for the results of the scan.
fr: Une analyse est déjà en cours. Veuillez consulter <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">la page des journaux</a> ultérieurement pour les résultats.

en: By default, WordPress assigns the prefix wp_ to all tables in the database where your content, users, and objects exist. For potential attackers, this means it is easier to write scripts that can target WordPress databases as all the important table names for 95% of sites are already known. Changing the wp_ prefix makes it more difficult for tools that are trying to take advantage of vulnerabilities in other places to affect the database of your site. Before using this tool, we strongly recommend creating a backup of your database.
fr: Par défaut, WordPress attribue le préfixe wp_ à toutes les tables de la base de données où se trouvent votre contenu, vos comptes utilisateurs et vos objets. Pour les pirates, cela signifie qu’il est plus facile d’écrire des scripts qui peuvent cibler les bases de données WordPress car les noms des tables importantes sont déjà connues à 95%. En changeant le préfixe wp_, il est plus difficile pour les outils qui tentent de tirer partie des vulnérabilités d’accéder à la base de données de votre site. Avant d’utiliser cet outil, nous vous recommandons vivement de créer une sauvegarde de votre base de données.

en: Change Database Table Prefix
fr: Modifier le préfixe des tables de base de données

en: Changes the database table prefix that WordPress uses.
fr: Modifie le préfixe des tables de base de données que WordPress utilise.

en: The new directory name cannot be the same as the current directory name. Please supply a new directory name.
fr: Le nouveau nom de répertoire ne peut pas être le même que le nom de répertoire actuel. Veuillez fournir un nouveau nom de répertoire.

en: The content directory cannot be changed to a blank directory name.
fr: Le répertoire des contenus ne peut pas être modifié en un répertoire sans nom.

note: translators: 1: Specific error details
en: Unable to update the <code>wp-config.php</code> file. No directory or config file changes have been made. The error that prevented the file from updating is as follows: %1$s
fr: Impossible de mettre à jour le fichier <code>wp-config.php</code>. Aucun changement de répertoire ou de fichier de configuration n’a été effectué. L’erreur qui a empêché la mise à jour du fichier est la suivante : %1$s

en: The "Write to Files" setting is disabled in Global Settings. In order to use this feature, you must enable the "Write to Files" setting.
fr: Le réglage « Droits d’écriture » n’est pas activé dans les réglages généraux. Pour utiliser cette fonctionnalité, vous devez l’activer.

en: Advanced feature to rename the wp-content directory to a different name.
fr: Fonctionnalité avancée pour donner au répertoire wp-content un nom différent.

en: Last Run
fr: Dernière exécution

en: Enable Ban Lists
fr: Activer les listes de blocage

en: Block specific IP addresses and user agents from accessing the site.
fr: Bloque l’accès au site à des adresses IP et des agents utilisateurs spécifiques.

en: Backup complete. The backup was sent to the selected email recipients and was saved locally.
fr: Sauvegarde terminée. La sauvegarde a été envoyée par e-mail aux destinataires sélectionnés et a été enregistrée sur votre serveur.

en: Backup complete. The backup was sent to the selected email recipients.
fr: Sauvegarde terminée. La sauvegarde a été envoyée par e-mail aux destinataires sélectionnés.

en: Backup complete. The backup was saved locally.
fr: Sauvegarde terminée. La sauvegarde a été enregistrée sur votre serveur.

en: Unable to create a backup at this time since a backup is currently being created. If you wish to create an additional backup, please wait a few minutes before trying again.
fr: Impossible de créer une sauvegarde en ce moment car une autre est en cours de création. Si vous souhaitez créer une sauvegarde supplémentaire, patientez quelques minutes avant de réessayer.

en: Protect your site against attackers that try to randomly guess login details to your site.
fr: Protégez votre site contre les pirates qui tentent de deviner vos accès.

en: The %1$s value must be a string with each entry separated by a new line.
fr: La valeur %1$s doit être une chaîne avec chaque entrée séparée par une nouvelle ligne.

en: The file path supplied in %1$s was successfully created, but it cannot be updated. Please supply a file path that can be written to.
fr: Le chemin d’accès au fichier, fourni dans %1$s, a été correctement créé mais il ne peut pas être mis à jour. Veuillez fournir un chemin de fichier qui dispose de droits d’écriture.

en: The file path supplied in %1$s is not writable. Please supply a file path that can be written to.
fr: Le chemin d’accès au fichier, fourni dans %1$s, n’est pas inscriptible. Veuillez fournir un chemin de fichier qui dispose de droits d’écriture.

en: The valid value for %1$s is: %2$l. | The valid values for %1$s are: %2$l.
fr[0]: La valeur valide pour %1$s est : %2$l.
fr[1]: Les valeurs valides pour %1$s sont : %2$l.

en: The following IP in %1$s is invalid: %2$l | The following IPs in %1$s are invalid: %2$l
fr[0]: L’adresse IP suivante dans %1$s n’est pas valide : %2$l
fr[1]: Les adresses IP suivantes dans %1$s ne sont pas valides : %2$l

en: The following extension in %1$s is invalid: %2$l | The following extensions in %1$s are invalid: %2$l
fr[0]: L’extension suivante dans %1$s n’est pas valide : %2$l
fr[1]: Les extensions suivantes dans %1$s ne sont pas valides : %2$l

en: The following email in %1$s is invalid: %2$l | The following emails in %1$s are invalid: %2$l
fr[0]: L’e-mail suivant dans %1$s n’est pas valide : %2$l
fr[1]: Les e-mails suivants dans %1$s ne sont pas valides : %2$l

en: The following entry in %1$s is invalid: %2$l | The following entries in %1$s are invalid: %2$l
fr[0]: L’entrée suivante dans %1$s n’est pas valide : %2$l
fr[1]: Les entrées suivantes dans %1$s ne sont pas valides : %2$l

note: translators: 1: sanitize type, 2: input name
en: An invalid sanitize type of "%1$s" was received for the %2$s input.
fr: Un type d’assainissement invalide « %1$s » a été reçu pour le champ %2$s.

en: An advanced tool that removes users with a username of “admin” or a user ID of “1”.
fr: Un outil avancé qui supprime les compte avec un identifiant « admin » ou l’ID du compte « 1 ».

en: The %1$s value must be a valid date.
fr: La valeur %1$s doit être une date valide.

en: The %1$s value must be a string.
fr: La valeur %1$s doit être une chaîne.

en: The %1$s value must be a valid email address.
fr: La valeur %1$s doit être une adresse de messagerie valide.

en: A validation function for %1$s received data that did not have the required entry for %2$s.
fr: Une fonction de validation pour %1$s a reçu des données qui n’avaient pas l’entrée requise pour %2$s.

en: A validation function for %1$s received data that has an entry for %2$s when no such entry exists.
fr: Une fonction de validation pour %1$s a reçu des données qui ont une entrée pour %2$s alors qu’aucune entrée de ce type n’existe.

en: A validation function for %1$s received data that does not match the expected data type for the %2$s entry. A data type of %3$s was expected, but a data type of %4$s was received.
fr: Une fonction de validation pour %1$s a reçu des données qui ne correspondent pas au type de données attendu pour l’entrée %2$s. Un type de données de %3$s était attendu, mais un type de données de %4$s a été reçu.

en: The %1$s value cannot be empty.
fr: La valeur %1$s ne peut pas être vide.

en: The %1$s value must be an integer.
fr: La valeur %1$s doit être un nombre entier.

en: The %1$s value must be a positive integer.
fr: La valeur %1$s doit être un nombre entier positif.

en: The %1$s value must be a valid date in the format of YYYY-MM-DD.
fr: La valeur %1$s doit être une date valide au format AAAA-MM-JJ.

[ctx: %1$s is the input name. %2$s is the error message.]
en: The directory supplied in %1$s cannot be used as a valid directory. %2$s
fr: Le répertoire fourni dans %1$s ne peut pas être utilisé en tant que répertoire valide. %2$s

en: The directory supplied in %1$s is not writable. Please select a directory that can be written to.
fr: Le répertoire fourni dans %1$s n’est pas inscriptible. Veuillez sélectionner un répertoire qui dispose de droits d’écriture.

en: The file path supplied in %1$s cannot be used as it already exists but is not a file. Please supply a valid file path.
fr: Le chemin d’accès au fichier, fourni dans %1$s, ne peut pas être utilisé puisqu’il existe déjà et que ce n’est pas un fichier. Veuillez fournir un chemin de fichier valide.

[ctx: %1$s is the input name. %2$s is the error message.]
en: The file path supplied in %1$s cannot be used as the parent directory cannot be created. %2$s
fr: Le chemin d’accès au fichier, fourni dans %1$s, ne peut pas être utilisé car le répertoire parent ne peut pas être créé. %2$s

en: The file path supplied in %1$s could not be created. Please supply a file path that can be written to.
fr: Le chemin d’accès au fichier, fourni dans %1$s, n’a pas pu être créé. Veuillez fournir un chemin de fichier qui dispose de droits d’écriture.

en: The %1$s value is not a valid username.
fr: La valeur %1$s n’est pas un identifiant valide.

en: The data validator for %1$s is missing. Data for the module cannot be saved without the validator. This error could indicate a bad install of Solid Security. Please remove the plugin and reinstall it. If this message persists, please contact support and send them this error message.
fr: Le validateur de données pour %1$s est manquant. Les données du module ne peuvent pas être enregistrées sans le validateur. Cette erreur peut indiquer une mauvaise installation de Solid Security. Veuillez supprimer l’extension et la réinstaller. Si ce message persiste, contactez le support technique et envoyez-lui ce message d’erreur.

en: A validation check for %1$s failed. The %2$s value is missing. This could be due to a problem with the Solid Security installation or an invalid modification. Please reinstall Solid Security and try again.
fr: Une vérification de validation pour %1$s a échoué. La valeur %2$s est manquante. Cela peut être dû à un problème avec l’installation de Solid Security ou à une modification non valide. Veuillez réinstaller Solid Security et réessayer.

en: The directory %s could not be protected from file listing as the directory does not exist.
fr: Le répertoire %s n’a pas pu être protégé contre l’exploration car le répertoire n’existe pas.

en: This is a test file generated by Solid Security. It can be removed.
fr: Ceci est un fichier de test généré par Solid Security. Il peut être retiré.

en: The "Write to Files" setting is disabled. Manual configuration for the <code>%s</code> file can be found on the Security > Settings page in the Advanced section.
fr: Le réglage « Droits d’écriture » n’est pas activé. La configuration manuelle du fichier <code>%s</code> peut être trouvée dans les modules avancés de Solid Security.

en: Cancel
fr: Annuler

en: A permissions security check failed, preventing the request from completing as expected. The currently logged in user does not have sufficient permissions to make this request. Please try reloading the page and trying again.
fr: Échec de vérification des permissions de sécurité, empêchant la requête d’aboutir comme prévu. L’utilisateur actuellement connecté ne dispose pas des droits suffisants pour effectuer cette requête. Rafraîchissez la page et réessayez.

en: The server did not receive a valid request. The required "method" argument is missing. Please try again.
fr: Le serveur n’a pas reçu de requête valide. L’argument obligatoire « method » est manquant. Veuillez réessayer.

en: The server did not receive a valid request. The required "module" argument is missing. Please try again.
fr: Le serveur n’a pas reçu de requête valide. L’argument obligatoire « module » est manquant. Veuillez réessayer.

en: The server did not receive a valid request. The required "data" argument for the module is missing. Please try again.
fr: Le serveur n’a pas reçu de requête valide. L’argument obligatoire « data » du module est manquant. Veuillez réessayer.

en: The server did not receive a valid request. An unknown "method" argument was supplied. Please try again.
fr: Le serveur n’a pas reçu de requête valide. Un argument « méthode » inconnu a été envoyé. Veuillez réessayer.

en: The ip argument is missing.
fr: L’argument « ip » est manquant.

en: An empty ip argument was submitted.
fr: Un argument « ip » vide a été envoyé.

en: The direction argument must be either "add", "clear", or "remove".
fr: L’argument « direction » doit être « add », « clear » ou « remove ».

en: The %s module is a Core module and cannot be activated or deactivated.
fr: Le module %s est un module du cœur et ne peut être activé ou désactivé.

en: Unknown error type received: %1$s.
fr: Type d’erreur inconnu reçu : %1$s.

en: Unable to find a valid settings object for %s. Settings were unable to be saved.
fr: Impossible de trouver un objet réglages valide pour %s. Les réglages n’ont pas pu être enregistrés.

en: Unable to find a valid settings object for %s. Setting was unable to be saved.
fr: Impossible de trouver un objet réglages valide pour %s. Le réglage n’a pas pu être enregistré.

en: An attempt to register the %1$s module failed since the supplied path (%2$s) is invalid. This could indicate an invalid modification or incomplete installation of the Solid Security plugin. Please reinstall the plugin and try again.
fr: Une tentative d’enregistrement du module %1$s a échoué car le chemin fourni (%2$s) n’est pas valide. Cela pourrait indiquer une modification invalide ou une installation incomplète de l’extension Solid Security. Veuillez réinstaller l’extension et réessayer.

en: The settings saved successfully.
fr: Les réglages ont bien été sauvegardés.

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: An unknown error prevented the request from completing as expected. This could be due to a plugin/theme conflict or a server configuration issue.
fr: Une erreur inconnue a empêché la demande d’aboutir comme prévu. Cela pourrait être dû à un conflit de thème / d’extension ou un problème de configuration du serveur.

en: A parser error prevented the request from completing as expected. The site sent a response that jQuery could not process. This could be due to a plugin/theme conflict or a server configuration issue.
fr: Une erreur de l’analyseur a empêché la requête d’aboutir comme prévu. Le site a envoyé une réponse que jQuery n’a pas pu traiter. Cela pourrait être dû à un conflit de thème / d’extension ou à un problème de configuration serveur.

en: The settings could not be saved. Please correct the error above and try again. | The settings could not be saved. Please correct the errors above and try again.
fr[0]: Les réglages n’ont pas pu être enregistrés. Veuillez corrigez l’erreur ci-dessus et réessayer.
fr[1]: Les réglages n’ont pas pu être enregistrés. Veuillez corrigez les erreurs ci-dessus et réessayer.

en: Learn More
fr: En savoir plus

en: Manage Settings
fr: Modifier les réglages

en: The settings could not be saved. Due to an unknown error. Please try refreshing the page and trying again.
fr: Les réglages n’ont pas pu être enregistrés à cause d’une erreur inconnue. Rafraîchissez la page et réessayez.

en: A timeout error prevented the request from completing as expected. The site took too long to respond. This could be due to a plugin/theme conflict or a server configuration issue.
fr: Une coupure a empêché la requête d’aboutir comme prévu. Le site a mis trop de temps à répondre. Cela peut être dû à un conflit d’extension, de thème ou un problème de configuration de serveur.

en: A "internal server" error prevented the request from completing as expected. The server returned a 500 status code, indicating that the server was unable to complete the request due to a fatal PHP error or a server problem. This could be due to a plugin/theme conflict, a server configuration issue, a temporary hosting issue, or invalid custom PHP modifications. Please check your server's error logs for details about the source of the error and contact your hosting company for assistance if required.
fr: Une erreur « serveur interne » a empêché la requête d’aboutir comme prévu. Le serveur a renvoyé un code 500, indiquant que le serveur n’a pas pu terminer la requête suite à une erreur PHP fatale ou d’un problème de serveur. Cela peut être dû à un conflit d’extension / de thème, un problème de configuration du serveur, un problème temporaire d’hébergement ou à des modifications PHP personnalisées invalides. Veuillez consulter les journaux d’erreurs de votre serveur pour plus de détails sur la source de l’erreur et contactez votre hébergeur pour obtenir de l’aide si nécessaire.

en: A security check failed, preventing the request from completing as expected. Please try reloading the page and trying again.
fr: Un contrôle de sécurité a échoué, empêchant la requête d’aboutir comme prévu. Veuillez rafraîchir la page et réessayer.

en: A "not found" error prevented the request from completing as expected. The server returned a 404 status code, indicating that the server was unable to find the requested admin-ajax.php file. This could be due to a plugin/theme conflict, a server configuration issue, or an incomplete WordPress installation. Please try refreshing the page and trying again. If the request continues to fail, you may have to alter plugin settings, alter server configurations, or reinstall WordPress.
fr: Une erreur « introuvable » a empêché la requête d’aboutir comme prévu. Le serveur a renvoyé un code 404, ce qui indique que le serveur n’a pas pu trouver le fichier admin-ajax.php nécessaire. Cela pourrait être dû à un conflit de thème / d’extension, un problème de configuration du serveur ou une installation incomplète de WordPress. Rafraîchissez la page et ré-essayez. Si la requête continue d’échouer, vous devrez peut-être modifier les réglages de l’extension, du serveur ou réinstaller WordPress.

en: A "request forbidden" error prevented the request from completing as expected. The server returned a 403 status code, indicating that the server configuration is prohibiting this request. This could be due to a plugin/theme conflict or a server configuration issue. Please try refreshing the page and trying again. If the request continues to fail, you may have to alter plugin settings or server configuration that could account for this AJAX request being blocked.
fr: Une erreur « requête interdite » a empêché la requête d’aboutir comme prévu. Le serveur a envoyé un code 403, indiquant que la configuration du serveur interdit cette requête. Cela pourrait être dû à un conflit de thème / d’extension ou un problème de configuration du serveur. Rafraîchissez la page et ré-essayez. Si la requête continue d’échouer, vous devrez peut-être modifier les réglages de l’extension ou la configuration du serveur qui pourrait justifier le blocage de cette requête AJAX.

en: An "invalid format" error prevented the request from completing as expected. The format of data returned could not be recognized. This could be due to a plugin/theme conflict or a server configuration issue.
fr: Une erreur de « format non valide » a empêché la requête d’aboutir comme prévu. Le format des données renvoyées n’a pas été reconnu. Cela peut être dû à un conflit d’extension / de thème ou à un problème de configuration serveur.

en: Enable Redirection
fr: Activer la redirection

en: The slug to redirect users to when they attempt to access wp-admin while not logged in.
fr: Le slug vers lequel rediriger les utilisateurs quand ils tentent d’accéder à wp-admin et qu’ils ne sont pas connectés.

en: Redirect users to a custom location on your site, instead of throwing a 403 (forbidden) error.
fr: Redirige les utilisateurs vers un emplacement personnalisé de votre site, au lieu de renvoyer une erreur 403 (accès refusé).

en: Redirection Slug
fr: Slug de redirection

en: This has been disabled.
fr: La page de connexion a été déplacée, utilisez la bonne URL pour vous connecter.

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Multiple versions of Solid Security are active. Please disable all extra versions of Solid Security.
fr: Plusieurs versions d’Solid Security sont actives. Veuillez désactiver toutes les autres versions de Solid Security.

en: If you contact support about this error, please provide the following debug details:
fr: Si vous contactez le support technique à propos de cette erreur, veuillez fournir les détails de débogage suivants :

en: XML-RPC services are disabled on this site.
fr: Les services XML-RPC sont désactivés sur ce site.

en: Allow Multiple Authentication Attempts per XML-RPC Request
fr: Autoriser les tentatives d’authentification multiples par XML-RPC

en: Disable Pingbacks
fr: Désactiver les pings

en: XML-RPC is disabled on the site. This setting is highly recommended if Jetpack, the WordPress mobile app, pingbacks, and other services that use XML-RPC are not used.
fr: XML-RPC est désactivé sur ce site. Ce réglage est hautement recommandé si vous n’utilisez ni Jetpack, ni l’application mobile de WordPress, ni les pings ou d’autres services qui utilisent XML-RPC.

en: Strong Passwords
fr: Mots de passe forts

en: Protect System Files
fr: Protéger les fichiers système

en: Show Details
fr: Afficher les détails

en: Disable Directory Browsing
fr: Désactiver l’exploration des répertoires

en: Prevents users from seeing a list of files in a directory when no index file is present.
fr: Empêche les utilisateurs de voir une liste de fichiers dans un répertoire si aucun fichier d’index est présent.

en: System Tweaks
fr: Ajustements système

en: WordPress Tweaks
fr: Ajustements WordPress

en: Disable PHP in Uploads
fr: Désactiver PHP dans le répertoire « Uploads »

en: System Files
fr: Fichiers systèmes

en: Force Unique Nickname
fr: Forcer un pseudonyme unique

en: A Nickname is required. Please choose a nickname or fill out your first and last name.
fr: Un pseudonyme est nécessaire. Merci d’en choisir un ou renseignez votre prénom et votre nom.

en: Your Nickname must be different than your login name. Please choose a different Nickname.
fr: Votre pseudonyme doit être différent de votre identifiant. Merci d’en choisir un différent.

en: SSL for Dashboard
fr: SSL pour l’administration

en: Front End SSL Mode
fr: SSL pour l’interface publique

en: Forces all dashboard access to be served only over an SSL connection.
fr: Force tous les accès à l’administration à utiliser une connexion SSL.

en: WordPress Salts
fr: Clés de salage de WordPress

en: Prevent public access to readme.html, readme.txt, wp-config.php, install.php, wp-includes, and .htaccess. These files can give away important information on your site and serve no purpose to the public once WordPress has been successfully installed.
fr: Empêche l’accès public aux fichiers readme.html, readme.txt, wp-config.php, install.php, wp-includes et .htaccess. Ces fichiers peuvent donner des informations importantes sur votre site et n’ont aucune utilité pour vos internautes une fois WordPress correctement installé.

en: Disable File Editor
fr: Désactiver l’éditeur de code

en: Disable Extra User Archives
fr: Désactiver les archives des auteurs inactifs

en: Change WordPress Salts
fr: Modifier les clés de salage de WordPress

en: Disable XML-RPC
fr: Désactiver XML-RPC

en: This forces users to choose a unique nickname when updating their profile or creating a new account which prevents bots and attackers from easily harvesting user’s login usernames from the code on author pages. Note this does not automatically update existing users as it will affect author feed urls if used.
fr: Cela oblige les utilisateurs à choisir un identifiant unique lors de la mise à jour de leur profil ou à la création d’un nouveau compte. Cela empêche les robots et les pirates de récolter facilement l’identifiant de connexion du compte utilisateur à partir des archives d’auteur. Notez que cela ne met pas à jour automatiquement les utilisateurs existants car cela affecte les URL des archives d’auteurs existantes.

en: Enables secure SSL connection for the front-end (public parts of your site). Turning this off will disable front-end SSL control, turning this on "Per Content" will place a checkbox on the edit page for all posts and pages (near the publish settings) allowing you to turn on SSL for selected pages or posts. Selecting "Whole Site" will force the whole site to use SSL.
fr: Active les connexions sécurisées par SSL sur l’interface publique. Si vous choisissez le mode « Publications individuelles », vous aurez une case à cocher dans leur interface édition vous permettant d’activer le SSL pour les pages et articles sélectionnés. Le mode « Site entier » forcera l’ensemble du site à utiliser le SSL.

en: Protect System Files - Security > Settings > System Tweaks > System Files
fr: Protéger les fichiers système - Solid Security > Réglages > Ajustements système > Fichiers système

en: Disable XML-RPC - Security > Settings > WordPress Tweaks > XML-RPC
fr: Désactiver XML-RPC - Solid Security > Réglages > Ajustements WordPress > XML-RPC

en: Disable Directory Browsing - Security > Settings > System Tweaks > Directory Browsing
fr: Désactiver l’exploration des répertoires - Solid Security > Réglages > Ajustements système > Exploration des répertoires

en: Disable PHP in Uploads - Security > Settings > System Tweaks > PHP in Uploads
fr: Désactiver PHP dans le répertoire « Uploads » - Solid Security > Réglages > Ajustements système > PHP dans Uploads

en: Disable File Editor - Security > Settings > WordPress Tweaks > File Editor
fr: Désactivez l’éditeur de code - Solid Security > Réglages > Ajustements WordPress > Éditeur de code

en: Email Address
fr: Adresse e-mail

en: Change Database Prefix
fr: Modification du préfixe de la base de données

en: Scan Files Now
fr: Analyser les fichiers maintenant

en: Ignore File Types
fr: Ignorer les types de fichiers

en: Memory Used
fr: Mémoire utilisée

en: Added
fr: Ajouté

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Results
fr: Résultats

en: Error
fr: Erreur

en: Warning
fr: Avertissement

en: The new directory name cannot be an absolute path. Please supply a path that is relative to <code>ABSPATH</code> (<code>%s</code>).
fr: Le nom du répertoire ne peut pas être un chemin absolu. Veuillez fournir un chemin relatif à <code>ABSPATH</code> (<code>%s</code>).

en: An unknown error occured. Please try again later
fr: Une erreur s’est produite. Veuillez réessayer plus tard

en: Custom Login Action
fr: Action de connexion personnalisée

en: Login Slug
fr: Slug de connexion

en: Local Brute Force Protection
fr: Protection de force brute locale

en: Get Support
fr: Sollicitez de l’aide

en: View Logs
fr: Voir les journaux

en: Max Login Attempts Per IP
fr: Nombre maximum de tentatives de connexions par adresse IP

en: WordPress Login Address Changed
fr: L’adresse de connexion à WordPress a été déplacée

en: Scanning...
fr: Analyse en cours…

en: The scan failed to properly scan the site.
fr: L’analyse du site a échoué.

note: translators: 1. Error message.
en: Error Message: %s
fr: Message d’erreur : %s

en: Malware
fr: Logiciel malveillant

en: Username
fr: Identifiant

en: Ban User Agents
fr: Blocage d’agents utilisateurs

en: Max Login Attempts Per User
fr: Nombre maximum de tentatives de connexions par identifiant

en: Minutes to Remember Bad Login (check period)
fr: Période de comptage des connexions infructueuses (en minutes)

en: The number of minutes in which bad logins should be remembered.
fr: Le nombre de minutes pris en compte pour compter les connexions infructueuses.

en: Change Content Directory
fr: Déplacer le répertoire des contenus

en: A file or directory already exists at <code>%s</code>. No Directory Name changes have been made. Please choose a new Directory Name or remove the existing file or directory and try again.
fr: Un fichier ou répertoire existe déjà à <code>%s</code>. Aucun changement de nom de répertoire n’a été effectué. Veuillez choisir un nouveau nom de répertoire ou supprimer le fichier/répertoire et réessayer.

note: translators: 1: Old directory path, 2: New directory path
en: Unable to rename the <code>%1$s</code> directory to <code>%2$s</code>. This could indicate a file permission issue or that your server does not support the supplied name as a valid directory name. No config file or directory changes have been made.
fr: Impossible de renommer le répertoire <code>%1$s</code> en <code>%2$s</code>. Cela peut venir d’un problème de permissions de fichier ou que le serveur ne considère pas le nom fourni comme valide. Aucun changement de fichier/ n’a été effectué.

note: translators: 1: Directory path, 2: Directory permissions
en: Unable to set the permissions of the new Directory Name (<code>%1$s</code>) to match the permissions of the old Directory Name. You may have to manually change the permissions of the directory to <code>%2$s</code> in order for your site to function properly.
fr: Impossible de régler les permissions du nouveau nom de répertoire (<code>%1$s</code>) pour correspondre aux permissions de l’ancien nom de répertoire. Vous devriez manuellement effectuer le changement des permissions du répertoire en <code>%2$s</code> afin que votre site fonctionne correctement.

en: Could not update prefix references in options table.
fr: Impossible de changer le préfixe de la table « options ».

en: Could not update prefix references in usermeta table.
fr: Impossible de changer le préfixe de la table « usermeta ».

en: No changes were detected.
fr: Aucune altération n’a été détectée.

en: File types listed here will not be checked for changes. While it is possible to change files such as images it is quite rare and nearly all known WordPress attacks exploit php, js and other text files.
fr: Les types de fichiers listés ci-dessus ne seront pas analysés. Bien qu’il soit possible de changer des fichiers tel que des images, cela reste très rare et nous savons tous que les attaques sur WordPress exploitent les fichiers de types php, js et autres fichiers textes.

en: Register Slug
fr: Slug d’inscription

en: File Change Detection
fr: Détection d’altération de fichiers

en: Success!
fr: Réussi !

en: The login url slug cannot be “login”, “admin”, “dashboard”, or “wp-login.php” as these are use by default in WordPress.
fr: Les slugs dans l’URL de connexion ne peuvent pas être « login », « admin », « dashboard » ou « wp-login.php » car WordPress les utilise déjà par défaut.

en: blacklist
fr: liste de blocage

en: Ban Users
fr: Bloquer des comptes

en: Clean
fr: Aucun problème

en: Enable the hide backend feature.
fr: Activer la fonctionnalité « Déplacer la page de connexion ».

en: Hide Backend
fr: Déplacer la page de connexion

en: Banned Users
fr: Comptes bloqués

en: If one had unlimited time and wanted to try an unlimited number of password combinations to get into your site they eventually would, right? This method of attack, known as a brute force attack, is something that WordPress is acutely susceptible to as, by default, the system doesn’t care how many attempts a user makes to login. It will always let you try again. Enabling login limits will ban login attempts from that IP address after the specified bad login threshold has been reached.
fr: Si quelqu’un bénéficiait d’un temps illimité et souhaitait essayer un nombre illimité de mots de passe pour entrer dans votre site, il finirait certainement par y arriver, n’est-ce pas ? Cette méthode d’attaque est appelée force brute. Par défaut, WordPress est vulnérable à ce type d’attaque car le système ne limite pas le nombre de tentatives de connexion. Il laissera quiconque recommencer indéfiniment. Activer la limite de connexion bloquera les adresses IP après qu’elles aient atteint le seuil de tentatives de connexion infructueuses.

en: Too many bad login attempts
fr: Trop de tentatives de connexions infructueuses

en: Immediately lockout an IP address that attempts to login using the “admin” username.
fr: Bloque immédiatement une adresse IP qui tenterait de se connecter avec le compte « admin ».

en: User tried to login as "admin."
fr: L’utilisateur a essayé de se connecter en tant qu’« admin ».

en: The number of login attempts a user can make before their username is locked out of the system. Note that this is different from IPs in case an attacker is using multiple computers. In addition, if they are using your login name you could be locked out yourself. Set to 0 to log bad login attempts per user without ever locking the user out (this is not recommended).
fr: Le nombre de tentatives de connexion infructueuses dont bénéficie un utilisateur avant que son identifiant ne soit bloqué. Notez que ceci est différent des adresses IP au cas où un attaquant utiliserait plusieurs ordinateurs. En outre, s’il utilise votre identifiant, vous pourrez vous retrouver bloqué. Mettez la valeur à 0 pour enregistrer les tentatives de connexion infructueuses sans déclencher de blocage (ce n’est pas recommandé).

note: translators: 1: Old directory path, 2: New directory path, 3: Specific error details
en: CRITICAL ERROR: The <code>%1$s</code> directory was successfully renamed to the new name (<code>%2$s</code>). However, an error occurred when updating the <code>wp-config.php</code> file to configure WordPress to use the new content directory. Solid Security attempted to rename the directory back to its original name, but an unknown error prevented the rename from working as expected. In order for your site to function properly, you will either need to manually rename the <code>%2$s</code> directory back to <code>%1$s</code> or manually update the <code>wp-config.php</code> file with the necessary modifications. The error that prevented the file from updating is as follows: %3$s
fr: Erreur critique : le répertoire <code>%1$s</code> a bien été renommé avec le nouveau nom (<code>%2$s</code>). Cependant, une erreur s’est produite lors de la mise à jour du fichier <code>wp-config.php</code> en configurant WordPress pour utiliser le nouveau répertoire des contenus. Solid Security a tenté de renommer le répertoire avec son nom d’origine, mais une erreur inconnue a empêché le renommage de fonctionner comme prévu. Afin que votre site fonctionne correctement, vous devrez renommer manuellement le répertoire <code>%2$s</code> en <code>%1$s</code> ou mettre à jour manuellement le fichier <code>wp-config.php</code> avec les modifications nécessaires. L’erreur qui a empêché la mise à jour du fichier est la suivante : %3$s

en: WordPress uses the “action” variable to handle many login and logout functions. By default this plugin can handle the normal ones but some plugins and themes may utilize a custom action (such as logging out of a private post). If you need a custom action please enter it here.
fr: WordPress utilise la variable « action » pour gérer beaucoup de connexions et de déconnexions. Par défaut, l’extension peut gérer les variables normales mais certaines extensions ou thèmes peuvent utiliser des variables personnalisées (comme la déconnexion sur une publication privée). Si vous avez besoin de gérer une action personnalisée, veuillez la saisir ici.

en: Enable HackRepair.com's blocklist feature - Security > Settings > Banned Users > Default Blocklist
fr: Activer la liste de blocage de HackRepair.com - Solid Security > Réglages > Comptes bloqués > Liste de blocage par défaut

en: Ban Hosts - Security > Settings > Banned Users
fr: Blocage d’adresses IP - Solid Security > Réglages > Comptes bloqués

en: Ban User Agents - Security > Settings > Banned Users
fr: Blocage d’agents utilisateurs - Solid Security > Réglages > Comptes bloqués

en: Do not remove. Removing this line could break your site. Added by Security > Settings > Change Content Directory.
fr: Ne pas retirer. Retirer cette ligne peut casser votre site. Ajouté par Solid Security > Réglages > Déplacer le répertoire des contenus.

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: User
fr: Utilisateur

en: Enabled
fr: Activé

en: Details
fr: Détails

en: Release Lockout
fr: Supprimer le blocage

en: Data
fr: Données

en: No items found.
fr: Aucun élément trouvé.

en: Current Page
fr: Page actuelle

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
fr: %1$s sur %2$s

en: Database Backups
fr: Sauvegarde de la base de données

en: Backup Interval
fr: Intervalle de sauvegarde

en: Backup Method
fr: Méthode de sauvegarde

en: Backup Location
fr: Emplacement de la sauvegarde

en: Backups to Retain
fr: Sauvegardes à conserver

en: Compress Backup Files
fr: Compresser les fichiers de sauvegarde

en: The number of days between database backups.
fr: Le nombre de jours entre les sauvegardes de bases de données.

en: Apply
fr: Appliquer

en: Unable to remove %s due to an unknown error.
fr: Impossible de retirer %s à cause d’une erreur inconnue.

en: The directory %s could not be created as a file with that name already exists.
fr: Le répertoire %s ne peut être créé car un fichier avec ce nom existe déjà.

en: The directory %s could not be created as the mkdir() function is disabled. This is a system configuration issue.
fr: Le répertoire %s ne peut être créé car la fonction mkdir() a été désactivée. C’est un problème de configuration système.

en: The directory %s could not be created as an existing parent directory could not be found.
fr: Le répertoire %s ne peut être créé car aucun répertoire parent n’a pu être trouvé.

en: The directory %s could not be created due to an unknown error. This could be due to a permissions issue.
fr: %s ne peut être lu à cause d’une erreur inconnue. Cela pourrait être dû à un problème de droits.

en: The file %s could not be removed as the unlink() function is disabled. This is a system configuration issue.
fr: Le fichier %s n’a pas pu être supprimé car la fonction unlink() est désactivée. C’est un problème de configuration système.

en: Unable to strip comments from the source code as the token_get_all() function is disabled. This is a system configuration issue.
fr: Impossible d’éliminer les commentaires du code source car la fonction token_get_all() est désactivée. C’est un problème de configuration système.

en: The directory %s could not be removed as the rmdir() function is disabled. This is a system configuration issue.
fr: Le répertoire %s n’a pas pu être supprimé car la fonction rmdir() est désactivée. C’est un problème de configuration système.

en: Unable to strip comments from the source code as the token_get_all() function returned an unrecognized value (type: %s)
fr: Impossible d’éliminer les commentaires du code source car la fonction token_get_all() a retourné une valeur inconnue (type : %s)

en: Permanently
fr: De façon permanente

en: Complete!
fr: Terminé !

en: Notice
fr: Notification

en: Security Check
fr: Contrôle de sécurité

en: To view logs within the plugin you must enable database logging in the Global Settings. File logging is not available for access within the plugin itself.
fr: Pour afficher les journaux dans l’extension, vous devez activer la journalisation par base de données dans les réglages généraux de l’extension. La journalisation par fichier n’est pas lisible par l’extension elle-même.

en: Updates to <code>wp-config.php</code> are disabled via a filter.
fr: Les modifications du fichier <code>wp-config.php</code> ont été désactivées via un filtre.

en: Unable to read %1$s due to the following error: %2$s
fr: Impossible de lire %1$s à cause de l’erreur suivante : %2$s

en: Do not modify or remove this line
fr: Ne modifiez pas ou ne supprimez pas cette ligne

en: %s could not be read. Both the opendir/readdir/closedir and glob functions are disabled on the server.
fr: %s ne peut être lu. Les deux fonctions opendir/readdir/closedir et glob sont désactivées sur le serveur.

en: %s could not be read due to an unknown error.
fr: %s ne peut être lu à cause d’une erreur inconnue.

en: %s could not be read. It does not appear to be a file.
fr: %s ne peut être lu. Cela ne semble pas être un fichier.

en: %s could not be read. Both the fopen/feof/fread/flock and file_get_contents functions are disabled on the server.
fr: %s ne peut être lu. Les deux fonctions fopen/feof/fread/flock et file_get_contents sont désactivées sur ce serveur.

en: Unable to remove %1$s due to the following error: %2$s
fr: Impossible de retirer %1$s à cause de l’erreur suivante : %2$s

en: Permissions for the directory %s could not be read as the directory could not be found.
fr: Les permissions du répertoire %s ne peuvent pas être lues car il est introuvable.

en: Permissions for the directory %s could not be read as the fileperms() function is disabled. This is a system configuration issue.
fr: Les permissions du répertoire %s ne peuvent être lues car la fonction fileperms() est désactivée. C’est un problème de configuration système.

en: %s could not be written as a file. The requested path already exists as a directory. The directory must be removed or a new file name must be chosen before the file can be written.
fr: %s n’a pas pu être écrit. Le chemin d’accès demandé existe déjà en tant que répertoire. Ce dernier doit être retiré ou un nouveau nom de fichier doit être choisi avant que le fichier puisse être écrit.

en: %s could not be written. This could be due to a permissions issue. Ensure that PHP runs as a user that has permission to write to this location.
fr: %s n’a pas pu être écrit. C’est peut être dû à un problème de permissions. Assurez-vous que PHP est lancé avec les permissions utilisateurs nécessaires pour écrire à cet emplacement.

en: The file %1$s could not have its permissions updated as non-integer permissions were sent: (%2$s) %3$s
fr: Le fichier %1$s ne peut pas voir ses permissions modifiées car des permissions non entières ont été envoyées : (%2$s) %3$s

en: The file %s could not have its permissions updated as the chmod() function is disabled. This is a system configuration issue.
fr: Le fichier %s ne peut pas voir ses permissions modifiées car la fonction chmod() est désactivée. C’est un problème de configuration système.

en: Permissions for the file %s could not be read as the file could not be found.
fr: Les permissions du fichier %s ne peuvent pas être lues car le fichier est introuvable.

en: Permissions for the file %s could not be read as the fileperms() function is disabled. This is a system configuration issue.
fr: Les permissions du fichier %s ne peuvent pas être lues car la fonction fileperms() est désactivée. C’est un problème de configuration système.

en: Bulk Actions
fr: Actions groupées

en: List View
fr: Affichage liste

en: Excerpt View
fr: Affichage extraits

en: Daily Security Digest
fr: Rapport quotidien de sécurité

en: Site Lockout Notification
fr: Notifications de blocage

en: Time
fr: Horodateur

en: Change User ID 1
fr: Modifier l’utilisateur n°1

en: Daily
fr: Quotidienne

en: Schedule Database Backups
fr: Planification des sauvegardes de la base de données

en: Save Locally and Email
fr: Les deux

en: Save Locally Only
fr: Sauvegarder en local seulement

en: Email Only
fr: Par e-mail seulement

en: Select what we should do with your backup file. You can have it emailed to you, saved locally or both.
fr: Choisissez ce que nous devrions faire avec votre fichier de sauvegarde. Vous pouvez l’envoyer par e-mail, la sauvegarder en local ou les deux.

en: Admin User
fr: Utilisateur « admin »

en: Excluded Files
fr: Fichiers à exclure

en: Limit the number of backups stored locally (on this server). Any older backups beyond this number will be removed. Enter “0” to retain all backups.
fr: Limiter le nombre de sauvegardes stockées sur ce serveur. Toutes les anciennes sauvegardes au-delà de ce nombre seront supprimées. Saisissez « 0 » pour conserver toutes les sauvegardes.

en: Included Tables
fr: Tables incluses

en: %s could not be written. Both the fopen/fwrite/flock and file_put_contents functions are disabled on the server. This is a server configuration issue that must be resolved before Solid Security can write files.
fr: %s n’a pas pu être écrit. Les deux fonctions fopen/fwrite/flock et file_put_contents sont désactivées sur ce serveur. C’est un problème de configuration serveur qui doit être résolu avant que Solid Security puisse écrire des fichiers.

en: iThemes Security preserved the following settings as removing them could prevent the site from functioning correctly.
fr: Solid Security a conservé les réglages suivants car leur suppression empêcherait le site de fonctionner correctement.

en: Settings
fr: Réglages

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Advanced
fr: Avancé

en: Get Free API Key
fr: Obtenez gratuitement une clé API

en: Path to Log Files
fr: Chemin vers les journaux

en: NGINX Conf File
fr: Fichier de configuration NGINX

en: Lockouts
fr: Blocages

en: File Only
fr: Fichier uniquement

en: Both
fr: Les deux

en: The message to display to a user when they have been locked out.
fr: Ce message sera affiché aux utilisateurs lorsque leur compte aura été bloqué.

en: Active Lockouts
fr: Blocages actifs

en: Dismiss
fr: Fermer

en: You must restart your NGINX server for the changes to take effect.
fr: Vous devez redémarrer votre serveur NGINX pour que les réglages prennent effet.

en: Lockout
fr: Blocage

en: wp-config.php Rules
fr: Règles wp-config.php

en: Logs
fr: Journaux

en: Global Settings
fr: Réglages généraux

en: Days to Keep Database Logs
fr: Nombre de jours de journaux de base de données à conserver

en: Security error!
fr: Erreur de sécurité !

en: Database Only
fr: Base de données uniquement

en: Community Lockout Message
fr: Message de blocage - Réseau

en: User Lockout Message
fr: Message de blocage - Utilisateur

en: Write to Files
fr: Droits d’écriture

en: Hide Security Menu in Admin Bar
fr: Masquage dans la barre d’administration

en: How should event logs be kept
fr: Comment les journaux doivent être enregistrés

en: You have been locked out due to too many invalid login attempts.
fr: Vous avez été bloqué·e suite à un trop grand nombre de tentatives de connexion infructueuses.

en: Security
fr: Solid Security

en: New! Take your site security to the next level by activating SolidWP Brute Force Network Protection.
fr: Nouveau ! Augmentez la sécurité de votre site en activant le réseau de protection de force brute de SolidWP.

en: Your IP address has been flagged as a threat by the Solid Security network.
fr: Votre adresse IP a été identifiée comme une menace par le réseau Solid Security.

en: The message to display to a user when their IP has been flagged as suspicious by the SolidWP network.
fr: Le message à afficher à un utilisateur dont l’ adresse IP a été identifiée comme malveillante par le réseau de SolidWP.

en: Solid Security can log events in two different ways. Each has advantages and disadvantages. Database Only logs puts all events in the database with your posts and other WordPress data. This makes it easy to retrieve and process that information, but it can slow down your site if the log table gets very large. File Only logging is very fast, but the plugin does not process the logs itself. That would take far more server resources. For most users or smaller sites, Database Only logging should be fine. If you have a very large site or log processing software, then File Only might be a better option.
fr: Solid Security peut enregistrer les évènements de plusieurs façons, chacune ayant ses avantages et ses inconvénients. Journaliser uniquement la base de données met tous les évènements dans la base de données avec vos publications et autres données de WordPress. Cela les rend plus facile à récupérer et à traiter mais il peut y avoir des lenteurs si la table de base de données devient très volumineuse. Journaliser uniquement le fichier est très rapide mais l’extension ne peut pas traiter les journaux ensuite à cause d’une utilisation de ressources bien plus importante. Pour la plupart des utilisateurs ou pour les petits sites, Journaliser uniquement la base de données devrait fonctionner. Si vous avez un très gros site ou un logiciel de traitement de journal, la fonction Journaliser uniquemement le fichier pourrait être une meilleure option.
